İstanbul 9°C
16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKKNIN BİR SONRAKİ EYLEMİ NE?
05 Ekim 2011 Çarşamba 14:30

PKK'NIN BİR SONRAKİ EYLEMİ NE?

PKK'nın daha öne yaptığı saldırıları bilerek kahin lakabını alan Emre Uslu'dan şok bir iddia daha...
Önceki gün İran Enerji Bakanı Mecid Namcu’nun diğer ülkelere enerji ihracatı yapacak bir ortak enerji santrali kurulması konusunda “Rusya ve Türkiye ile de ortak bir enerji santrali kurulması için yatırım ve teknik imkân konusunda bir anlaşmaya vardık” dediği basına yansıdı.

Namcu, İran ve Türk taraflarının İran’da bir enerji santrali kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledikten sonra Ankara’nın böylece üretilmiş elektriği ithal ya da üçüncü bir ülkeye transfer edebileceğini söyledi.
Özellikle PKK’nın saldırılarını arttırdığı şu dönemde bu açıklama o kadar kritik, o kadar hayati ki bekledim belki Türk yetkililer yalanlar diye. Ancak, Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklamayı üstü kapalı bir şekilde doğruladı. Yıldız konuya ilişkin soruya verdiği yanıtta, “Türkiye’de birçok ülkenin enerji alanında yatırım yapmak istediğini, İran’ın da bunlardan biri olduğunu” söylemiş.

Şimdi bu açıklamanın PKK konusunu nasıl ilgilendirdiğini anlatan örnekler vereyim. 2009 yılında da gündeme getirdiğim PKK’nın boru hatlarına saldırıları ile siyasilerin aldığı kararlar arasındaki paralellik çok dikkat çekici.
• Örneğin, 2008 haziran, temmuz aylarında PKK’nın militanlarını Erzincan, Tunceli, Bingöl’ün kuzeyine kaydırdığı gözlemlendi.
• Rusya’nın 8 ağustosta Gürcistan’a saldırısından üç gün önce de PKK Erzincan Refahiye yakınlarında BTC hattına yönelik bir sabotaj gerçekleştirdi.
• 18 Ağustos 2006’da Türkiye-İran doğalgaz anlaşması imzalandı, 21 Ağustos 2006’da Ağrı’da PKK İran’dan gelen gaz hattına sabotaj düzenledi.
• 19 Ağustos 2007’de Türkiye-İran arasında doğalgaz sahalarının işletilmesi konusunda bir iyi niyet anlaşması imzalandı 11 Eylül 2007’de PKK Doğubayazıt’ta İran doğalgaz hattını bombaladı.
• 15 Mayıs 2008’de Türk delegasyonu İran’a giderek 2007’de imzalanan iyi niyet anlaşmasını sonuçlandırmak istedi. 25 Mayıs 2008’de PKK yeniden Türkiye-İran doğalgaz hattını bombaladı.
• 10 Kasım 2008’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KRG) ile Türkiye, PKK’ya karşı ortak hareket etme konusunda anlaşma imzaladı. Burada Kürt petrolünün Türkiye üzerinden pazarlanması da konuşuldu. Bundan dört gün sonra, 14 Kasım 2008’de KRG ile Bağdat Merkezî Hükümeti Kürt bölgesinden çıkarılan petrolün Kerkük- Yumurtalık hattından pompalanması konusunda bir anlaşmaya vardı. 21 Kasım 2008’de PKK, Kerkük-Yumurtalık hattına yönelik bir sabotaj düzenledi.
• En son İran PJAK’a yönelik saldırılarını artırınca PKK’da geçen haftalarda Doğubayazıt boru hattına saldırmıştı.

Bu trende bakılırsa normal koşullar altında PKK’nın önümüzdeki günlerde Ağrı’da İran-Türkiye doğalgaz boru hattına saldırması beklenebilir. Zira 2006 yılından bu yana PKK Türkiye-İran arasındaki enerji anlaşmalarını yakından takip ediyor ve hiç sektirmeden bu anlaşmalardan sonraki iki hafta içinde saldırısını düzenledi. Dahası dün PKK Iğdır’da Emniyet birimlerine saldırdı. Yani boru hattının geçtiği bölgede aktif PKK militanlarının konuşlandığı da görülüyor. Şimdi her iki tarafın da kabul ettiği bir anlaşma ile Türkiye-İran bir enerji girişimine daha başlıyor. Bu durumda PKK’nın önümüzdeki günlerde hattı vurması sürpriz olmaz.
Ancak şimdi gelinen bu noktada PJAK ile Iran’ın karşılıklı bir ateşkes anlaşması yaptığı ifade ediliyor. İşte kritik süreç de bu bilgiyle ilgili. İran ile PJAK arasındaki anlaşma ne kadar ciddi bunu PKK’nın önümüzdeki dönemde İran-Türkiye doğalgaz boru hattına saldırıp saldırmayacağı belirleyecek. Eğer PKK İran- Türkiye hattına yeniden saldırırsa bu, PKK’nın dolaylı yoldan da olsa İran menfaatlerine zarar vermeye devam ettiği anlamına gelecektir.

Eğer saldırmazsa gerçekten de İran-PKK ilişkisinde yeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Bu 1990’lı yıllardaki gibi PKK unsurlarının İran’da konuşlanmasına göz yummaya kadar giden bir ilişki olur mu bilinmez ama bunun sinyalleri gelmeye başladı.

ANF ’de yayınlanan bir analizde durum şu şekilde anlatılıyor. “AKP devletinin dış politikadaki yanlışlıkları PKK’ye yeni alanlar açmıştır. PKK’nin manevra alanını genişletmiştir. Her şeyden önce İran, Irak, Suriye ve Lübnan’a kadar olan saha hem genişlemesine hem de uzunlamasına PKK’ye açılmıştır. Bu durumu ileriki günlerde daha açık bir biçimde görmek mümkün olabilir. Bu durumu geçici ittifaklar ya da Türkiye’yi girdiği yoldan geriye çevirmek için yapılan geçici ittifaklar olarak değerlendirmemek gerekir. Bu ittifakların kalıcı ve ileriye yönelik oldukça stratejik ittifaklar olacağını düşünüyorum. Bunun böyle olmasının en önemli sebebi ise bu ittifaklarda bulunan tüm güçlerin tek çıkış yolu olmasıdır. Onun için başta yavaş yavaş karşılıklı güven adımları atılacak, ondan sonra ise çok somut ve kalıcı adımların atılacağını düşünüyorum.”

Bu analizi yapan yazar Yusuf Ziyad’ın PKK’nın medya sorumlusu, Ergenekon sanıklarından Güler Kömürcü’nün haber kaynağı olan birisi olduğu ve özellikle Kürt medyasında, Kürt-Şii ittifakını destekler tezler yazdığı, Cemil Bayık’a yakın bir çizgide durduğu düşünülürse önümüzdeki günler fena halde karışık demektir. Bu arada Ergenekon çizgisindeki yayın organlarının İran-Suriye blokuna yakın yayınlar yaptıklarını adeta Esad rejiminin Türkiye’deki sesi olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Müzakereci liberaller ne kadar masaya dönelim derse desin PKK artık sadece PKK değildir ve Öcalan istese bile kısa dönemde bir ateşkes sağlayamaz. Kürt-Şii (PKK-İran ittifakı demek daha doğru) ittifakının ne evrede olduğunu önümüzdeki günlerde PKK’nın yapacağı eylemlerle anlayacağız. İran önümüzdeki günlerde PKK’yı acımasızca kullanacaktır. Bu nedenle de PKK ile barışı yapılabileceğini düşünenler fena halde yanılıyor...

EMRE USLU - TARAF
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 8 °C
İzmir
6 / 14 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
5 / 16 °C
Konya
-4 / 7 °C