İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKKya dört ayaklı abluka
27 Mayıs 2012 Pazar 11:48

PKK'ya dört ayaklı abluka

Genelkurmay'ın PKK'yı bitirme planı.. Jandarma Genel Komutanlığı, özel köpek timi kuruyor.

 

Jandarma Genel Komutanlığı, özel köpek timi kuruyor. Amaç teröristi dağda aç bırakmak. Tim, PKK'nın buğday, mercimek, pirinç gibi erzak depolarının izini sürecek...

 

Akşam'dan Bülent Şanlıkan'ın haberine göre; Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı tarafından verilen özel izinle kapılarını ilk kez açtı... Merkezde mayından, narkotiğe, arama-kurtarmadan devriyeye özel eğitimli köpekler yetiştiriliyor. Jandarma, PKK'nın erzak depolarını avlayacak bir tim de kuruyor...

Birlik, 21 Ağustos 2002'den bu yana Nevşehir Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'ndan boşalan kışlada görevli. Komutanlığını Jandarma Yarbay Halil Altıntaş'ın yaptığı birlik, terörle mücadelede etkin görev alan bomba, mayın ve iz takip köpeklerinin yetiştirildiği tek merkez. Arama-kurtarma, narkotik, yangın, kağıt para bulma için de eğitim var.
Köpekler, kendilerini yetiştiren askeri personel ile birlikte tayin sistemine tabi. Ülkenin dört bir yanında görev alıyorlar.

 

BURUNLARINDAN KAÇMAZ
l Son dönemde PKK'nın lojistik merkezlerin bulunmasıyla birlikte örgüt üyeleri, telsizlerden 'aç kaldık' diye feryat etmeye başladı. Jandarma da örgütün yiyecek depolarının bulunması için özel köpekler yetiştirecek. Köpekler, hayati önem taşıyan buğday, mercimek, pirinç, kuru fasulye gibi pek çok gıdaya duyarlı hale getiriliyor. Eğitimlerini tamamlayanlar Hakkari, Şırnak, Diyarbakır gibi terör bölgelerinde görev alacak. Birliğin 2014-2015 yılı kadro hedefi ise mayın ve bomba köpeklerinin sayısını yüzde yüz artırmak.

KUNDAK ŞÜPHESİ VARSA?
TÜRKİYE'de ilk kez 'yangın tespit köpeği' de JAKEM'de yetiştirildi. Bu köpekler kundaklama şüphesi varsa kullanılıyor. Bu eğitimi alan köpekler benzin, gazyağı, gibi çeşitli maddeleri tespit ediyor. Yangın alanında yanıcı maddenin yoğunlaştığı noktayı bulup gösteriyor.

 

KURS 52 HAFTA
MERKEZDE damızlık köpeklerden üretim yapılıyor. 5 farklı ırktan yılda 100 ila 120 arası yavru elde ediliyor. Yavru köpeklerin eğitimi doğumu ile başlıyor ve 4 aşamalı olarak 52 hafta sürüyor. Bu aşamayı başarıyla tamamlayanlar göreve hazır hale geliyor. JAKEM, rehine kurtarma operasyonları için de köpek yetiştirmeyi planlıyor.

MAYIN OTURUMU
MERKEZDE, özel koku tanıtım odaları var. Hayvanlar bu odalarda Pavlov yöntemiyle eğitiliyor. Şırnak ve Hakkari gibi terör bölgelerinde görevli köpekler mayını tespit ettiğinde düzeneğe dokunmayarak karşısına oturuyor. Anlamı 'burada bomba var'. Timin parolası ise 'İlk pati son patidir.' Çünkü köpek mayına dokunursa saniyesinde patlama gerçekleşebiliyor.

 

Tütünü de biliriz parayı da
MERKEZ, kağıt para ve tütüne duyarlı köpekler de yetiştirdi. Parada kullanılan kağıt ve mürekkebe karşı duyarlı tim, karaparacıların korkulu rüyası. Para arama timleri Gürbulak, Cilvegözü ve Habur sınır kapılarında görevli. Tütün köpekleri ise Doğu ve Güneydoğu'da etkin.

Muayeneye gelmiştim...
Veterinerlik hizmetleri üst düzeyde. Köpek kliniğinde diş ve kulak ünitesinden, operasyon sonrası gözlem odalarına kadar farklı birimler var. At kliniğinde muayene salonu, görüntüleme ünitesi, laboratuar, anestezi salonu ve 3 adet gözlem bölmesi mevcut. Koruyucu hekimliğe önem veriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C