İstanbul 16°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKKYI SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ
21 Eylül 2011 Çarşamba 11:57

PKK'YI SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Taraf gazetesi yazarı Ahmet Altan, dün Ankara'da meydana gelen ve 3 vatandaşımızın şehit olduğu patlamayla ilgi yazısında terör örgütü PKK'yı sert bir dille eleşti

Taraf gazetesi yazarı Ahmet Altan, dün Ankara'da meydana gelen ve 3 vatandaşımızın şehit olduğu patlamayla ilgi yazısında terör örgütü PKK'yı sert bir dille eleştirdi.

Altan yazısında saldırıyı üstlenmemesine rağmen PKK'nın gerçekleştirdiğini belirterek, PKK için "Zavallı genç kızları parçalayan, günahsız insanları öldüren ödlek bir psikopat grubu" tanımlamasını yaptı.

İşte Ahmet Altan'ın o yazısı...

Patlama...

Tuhaf bir gündü dün.

İtalya’nın kredi notunun düşürüldüğü sırada, Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notu yükseltilmişti.

Amerika’nın bile kredi notunun düşürüldüğü bir kriz ortamında Türkiye yeryüzünde olağanüstü bir ekonomik başarının temsilcisi olarak duruyordu.

Böylesine zor bir zamanda böylesine müthiş bir başarı gösteren ülkenin başkentinde, üstelik de o başarının tescil edildiği gün bir bomba patladı.

Üç ölü, otuzdan fazla yaralı.

Parçalanmış gencecik insanlar.

Bütün dünya ajanslarının birinci haber olarak geçtiği bir felaket.

Henüz bu alçaklığı kimin yaptığı, bir okulun tam karşısına ve şehrin göbeğine kimin bomba koyduğu bilinmiyor.

Şimdilik bilinen, patlayan aracı oraya üç kişinin park ettiği ve uzaktan patlattığı.

İlk ve “olağan” şüpheli elbette PKK.

Ama PKK’nın basın sorumlusu, İngilizce yayın yapan bir internet sitesine, “bombayı biz koymadık” dedi.

Daha önce de benzer bazı saldırılarda PKK “biz yapmadık” demiş, ardından TAK denen örgüt “ben yaptım” diye ortaya çıkmıştı.

TAK’ın PKK’dan başka bir şey olduğuna inanan biri var mı bilmiyorum ama varsa da ben onlardan biri değilim.

Üstlenilmeyecek kadar rezilce saldırılarda TAK, PKK’nın kullandığı bir maske.

Saldırının PKK’nın eseri olduğu anlaşılırsa sanırım bu rezillik PKK’nın bundan sonraki geleceğini derinden etkiler.

Bir hata yapmamak için olayın netleşmesini beklemek daha akıllıca bence.

Biz, şimdilik “dünyanın ekonomide parlayan yıldızının” neden böyle bir şiddet kıskacına düştüğüne bakalım.

Ekonomide, üreten, ürettiğini satan, disiplinden uzaklaşmayan, bütçesini sağlam tutan, Çin’den Latin Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya neredeyse bütün dünyayı kucaklayan bir anlayışa sahibiz.

Çok sistemli ve akılcı adımlar atıyoruz.

Hamaset, ekonomiye hiç bulaşmıyor.

Akıl ne gerektiriyorsa ekonomide onu yapmaya uğraşıyoruz.

Sonucunu da alıyoruz.

Siyasetteki yaklaşımımız ise ekonomideki yaklaşımımıza hiç benzemiyor.

Özellikle son zamanlarda “silahı ve gücü” neredeyse kutsallaştıran bir tavrımız var.

İsrail’le dövüştük dövüşeceğiz, hadi diyelim İsrail gerçekten de çağın çok gerilerinde kalmış bir siyasetçi grubu tarafından yönetiliyor, dünyanın gerçeklerini kavramıyor, gittikçe yalnızlaşıyor, yalnızlaşırken de hem kendisine hem çevresine bela çıkarıyor.

Suriye ile gerginliğimiz de anlaşılır bir şey, kendi halkını öldüren bir diktatörü destekleyecek halimiz yok.

Ama Kıbrıs’la neden aniden petrol kavgasına girip “savaş gemilerimizi göndeririz” diye bağırıyoruz?

Ne bizim Kıbrıs’la ilişkimiz, ne KKTC’nin varlığı dünya tarafından kabul ediliyor, biz “başkasının memleketinde” hâlâ binlerce asker bulunduran bir ülke durumundayız, bu şartlarda dünyada nasıl taraftar bulup, nasıl “oralarda petrol aramanın bizim hakkımız” olduğunu kabul ettireceğiz?

Doğu Akdeniz’de hem İsrail’le, hem Kıbrıs’la, hem Yunanistan’la savaşa mı gireceğiz, girersek bu bizim ekonomimizi ve siyasetimizi nasıl etkileyecek, sivilleşme nasıl gelişecek, yeniden militaristleşmenin yolu açılmayacak mı, o yol bizi yeni Balyozlara sürüklemeyecek mi?

Kürt meselesinde de aynı durumla karşı karşıyayız.

Her türlü müzakereye sırt çeviren Kandil’i boşverin ama Kürtlerin temel haklarını neden hâlâ bu devlet kabul etmiyor, neden “gizli müzakerelerde” konuşulanları hayata geçirmiyor, neden bunların yapılması için PKK’nın “oluru” bekleniyor, neden koskoca toplum PKK’nın yöneticilerinin keyfine bırakılıyor?

Ekonomide bu kadar güçlü olan bir ülkenin bütün siyasi çözümleri böylesine “askerîleşmemeli” bence, ekonomide nasıl sivilleşip başarılı oluyorsak, siyasette de aynı sivilleşmeyi ve başarıyı yakalamak mümkün.

Ne yaparsan yap daha uzun bir süre masum insanları öldüren alçaklar çıkacaktır ama Türkiye “sivilleştikçe” alçakların alçak olduğu da daha çok anlaşılacak, taraftarları daha azalacaktır.

Zavallı genç kızları parçalayan, günahsız insanları öldüren ödlek bir psikopat grubunu lanetlemek ve yakalayıp cezasını vermek gerekir ama bunu yaparken “ekonomideki aklı siyasette de gösteriyor muyuz” diye sormak da gerekir bence.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
18 / 26 °C
Konya
3 / 15 °C