İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Arıboğan: Türkiyede Arap Baharı olmaz
19 Eylül 2013 Perşembe 19:06

Prof. Dr. Arıboğan: Türkiye'de Arap Baharı olmaz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye'nin Arap Baharı'nın bir parçası olmadığını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2013-2014 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen törenle yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı tören, müzik bölümünün verdiği konserle başladı. Ardından Prof. Dr. Arıboğan da '21. Yüzyıl Dünyası Nasıl Şekilleniyor' konulu açılış dersi verdi. Geçmişten günümüze dünya devletlerinin nasıl şekillendiğini özetleyen Arıboğan, daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

Türkiye'nin Suriye politikasının ne olduğu yönündeki soruyu Arıboğan şöyle cevapladı: "Dünyada büyük bir türbülans ortamı oluştu. Arap Baharı böyle bir rüzgar gelip, sonra tersine döndüğü zaman alabora olmamak kolay değil. Hızlı bir biçimde yeni rüzgara göre yelkenleri ayarlayıp ona doğru davranmak lazım. Şuanda bir rüzgara yelken ayarlama problemi yaşanıyor. Dediğimizden geri dönmemek, duruşumuzu fazla değiştirmemek lazım. Onun için acaba duruşumuzu değiştirirsek, ilkesel duruşumuzu yitirmiş olur muyuz. Ama Türkiye’nin ittifak sisteminde problem var. Yani Türkiye’nin müttefikleri Türkiye’nin yanında değil. Öyle bir çelişkili durum oldu ki Suriye’de bir politika uyguluyorsunuz, Rusya ve İran ile problem yaşıyorsunuz. Mısır’da bir politika uyguluyorsunuz Körfez ülkelerini karşınıza alıyorsunuz. Körfez ülkelerine iktisadi açıdan ihtiyacınız var. Suriye ve Mısır’daki problemlerinizle toplam olarak Avrupa’yı, Batı’yı dışlamış durumdasınız. Ama nihai noktada Türkiye Arap Baharı’nın bir parçası değildir. Bizim en büyük sıkıntımız, en büyük yanlışımız hem iktidar, hem muhalefet bunu yapıyor. Türkiye’yi Arap Baharı'nın içerisine iteklemeye çalışıyorlar. Türkiye’deki sokak gösterileri ne Arap Baharı'nın bir parçasıdır, ne de beklentiler onun gibi büyük bir sistemi değiştirmeye ve çökeltmeye yöneliktir. Türkiye’nin demokrasi tarihi çok daha eskidir. Oturmuş bir yapısı da vardır. Devlet geleneği çok daha güçlüdür anılan devletlerden. Türkiye’de sandıkla iktidar değiştirme olduğu müddetçe, Türkiye’nin çok büyük bir sıkıntısı olmaz. İnsanlar sandığa gitti mi rahatlar, sonucu ne olursa olsun."

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise üniversite olarak özel bir misyonları bulunduğunu söyledi. Laçiner, Türkiye’de 200’e yakın üniversite bulunduğunu, ancak bir tane Çanakkale olduğunu ve o Çanakkale’nin de bir tane üniversitesi olduğunu ifade etti, Çanakkale’nin, Türkiye’nin manevi başkenti, ruhunun inşa edildiği yer olduğunun altını çizen Laçiner, "Çanakkale ruhu dediğimiz şey burada ve bu ruhu Türkiye’ye taşıyacak olan, bilime, sanata, kültüre, eğitime, siyasete aktaracak olan, bu misyonu omuzlarında hissetmesi gereken üniversitede bir tane, oda ÇOMÜ. Her gün işe geldiğimizde karşımızda şehitliği görüyoruz. Yüz binlerce vatan evladının yere nasıl düştüğünü hatırlıyoruz. Evimize dönerken de bu deniz harbini ve kara savaşını görerek evlerimize gidiyoruz. Bunu kanıksamamız ve alışmamamız lazım. Burada yaşananları asla ve asla unutmamamız lazım. Çanakkale, bir insanın, bir milletin iman ile akılı birleştirdiği zaman en zor durumlarda neler yapabileceğinin en önemli kanıtıdır. Çanakkale Savaş alanına bakıp da gözleri yaşarmayan Türk, Türk değildir. Kalbi hislenmeyen insanın kalbi kalp değildir. Bununla bilimi ve eğitimi eğer yoğurabilirsek ÇOMÜ’nün Türkiye’deki diğer üniversitelerde olmayan bir şeylere sahip olduğunu da anlarız. O gücün de bize yetebileceği kanaatindeyim. En iyisini hedeflemeliyiz, en iyisi olmaya çalışmalıyız. Şehitlerin aziz hatırasına bunu borçluyuz." diye konuştu.

Tören, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanı alan akademisyenlere protokol tarafından belgelerinin verilip, cübbelerinin giydirilmesiyle sona erdi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C