İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Arıboğan: Türkiyede Arap Baharı olmaz
19 Eylül 2013 Perşembe 19:06

Prof. Dr. Arıboğan: Türkiye'de Arap Baharı olmaz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye'nin Arap Baharı'nın bir parçası olmadığını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2013-2014 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen törenle yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı tören, müzik bölümünün verdiği konserle başladı. Ardından Prof. Dr. Arıboğan da '21. Yüzyıl Dünyası Nasıl Şekilleniyor' konulu açılış dersi verdi. Geçmişten günümüze dünya devletlerinin nasıl şekillendiğini özetleyen Arıboğan, daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

Türkiye'nin Suriye politikasının ne olduğu yönündeki soruyu Arıboğan şöyle cevapladı: "Dünyada büyük bir türbülans ortamı oluştu. Arap Baharı böyle bir rüzgar gelip, sonra tersine döndüğü zaman alabora olmamak kolay değil. Hızlı bir biçimde yeni rüzgara göre yelkenleri ayarlayıp ona doğru davranmak lazım. Şuanda bir rüzgara yelken ayarlama problemi yaşanıyor. Dediğimizden geri dönmemek, duruşumuzu fazla değiştirmemek lazım. Onun için acaba duruşumuzu değiştirirsek, ilkesel duruşumuzu yitirmiş olur muyuz. Ama Türkiye’nin ittifak sisteminde problem var. Yani Türkiye’nin müttefikleri Türkiye’nin yanında değil. Öyle bir çelişkili durum oldu ki Suriye’de bir politika uyguluyorsunuz, Rusya ve İran ile problem yaşıyorsunuz. Mısır’da bir politika uyguluyorsunuz Körfez ülkelerini karşınıza alıyorsunuz. Körfez ülkelerine iktisadi açıdan ihtiyacınız var. Suriye ve Mısır’daki problemlerinizle toplam olarak Avrupa’yı, Batı’yı dışlamış durumdasınız. Ama nihai noktada Türkiye Arap Baharı’nın bir parçası değildir. Bizim en büyük sıkıntımız, en büyük yanlışımız hem iktidar, hem muhalefet bunu yapıyor. Türkiye’yi Arap Baharı'nın içerisine iteklemeye çalışıyorlar. Türkiye’deki sokak gösterileri ne Arap Baharı'nın bir parçasıdır, ne de beklentiler onun gibi büyük bir sistemi değiştirmeye ve çökeltmeye yöneliktir. Türkiye’nin demokrasi tarihi çok daha eskidir. Oturmuş bir yapısı da vardır. Devlet geleneği çok daha güçlüdür anılan devletlerden. Türkiye’de sandıkla iktidar değiştirme olduğu müddetçe, Türkiye’nin çok büyük bir sıkıntısı olmaz. İnsanlar sandığa gitti mi rahatlar, sonucu ne olursa olsun."

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise üniversite olarak özel bir misyonları bulunduğunu söyledi. Laçiner, Türkiye’de 200’e yakın üniversite bulunduğunu, ancak bir tane Çanakkale olduğunu ve o Çanakkale’nin de bir tane üniversitesi olduğunu ifade etti, Çanakkale’nin, Türkiye’nin manevi başkenti, ruhunun inşa edildiği yer olduğunun altını çizen Laçiner, "Çanakkale ruhu dediğimiz şey burada ve bu ruhu Türkiye’ye taşıyacak olan, bilime, sanata, kültüre, eğitime, siyasete aktaracak olan, bu misyonu omuzlarında hissetmesi gereken üniversitede bir tane, oda ÇOMÜ. Her gün işe geldiğimizde karşımızda şehitliği görüyoruz. Yüz binlerce vatan evladının yere nasıl düştüğünü hatırlıyoruz. Evimize dönerken de bu deniz harbini ve kara savaşını görerek evlerimize gidiyoruz. Bunu kanıksamamız ve alışmamamız lazım. Burada yaşananları asla ve asla unutmamamız lazım. Çanakkale, bir insanın, bir milletin iman ile akılı birleştirdiği zaman en zor durumlarda neler yapabileceğinin en önemli kanıtıdır. Çanakkale Savaş alanına bakıp da gözleri yaşarmayan Türk, Türk değildir. Kalbi hislenmeyen insanın kalbi kalp değildir. Bununla bilimi ve eğitimi eğer yoğurabilirsek ÇOMÜ’nün Türkiye’deki diğer üniversitelerde olmayan bir şeylere sahip olduğunu da anlarız. O gücün de bize yetebileceği kanaatindeyim. En iyisini hedeflemeliyiz, en iyisi olmaya çalışmalıyız. Şehitlerin aziz hatırasına bunu borçluyuz." diye konuştu.

Tören, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanı alan akademisyenlere protokol tarafından belgelerinin verilip, cübbelerinin giydirilmesiyle sona erdi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
13 / 19 °C
Antalya
12 / 18 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
4 / 13 °C