İstanbul 8°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Arıboğan: Türkiyede Arap Baharı olmaz
19 Eylül 2013 Perşembe 19:06

Prof. Dr. Arıboğan: Türkiye'de Arap Baharı olmaz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye'nin Arap Baharı'nın bir parçası olmadığını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2013-2014 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen törenle yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı tören, müzik bölümünün verdiği konserle başladı. Ardından Prof. Dr. Arıboğan da '21. Yüzyıl Dünyası Nasıl Şekilleniyor' konulu açılış dersi verdi. Geçmişten günümüze dünya devletlerinin nasıl şekillendiğini özetleyen Arıboğan, daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

Türkiye'nin Suriye politikasının ne olduğu yönündeki soruyu Arıboğan şöyle cevapladı: "Dünyada büyük bir türbülans ortamı oluştu. Arap Baharı böyle bir rüzgar gelip, sonra tersine döndüğü zaman alabora olmamak kolay değil. Hızlı bir biçimde yeni rüzgara göre yelkenleri ayarlayıp ona doğru davranmak lazım. Şuanda bir rüzgara yelken ayarlama problemi yaşanıyor. Dediğimizden geri dönmemek, duruşumuzu fazla değiştirmemek lazım. Onun için acaba duruşumuzu değiştirirsek, ilkesel duruşumuzu yitirmiş olur muyuz. Ama Türkiye’nin ittifak sisteminde problem var. Yani Türkiye’nin müttefikleri Türkiye’nin yanında değil. Öyle bir çelişkili durum oldu ki Suriye’de bir politika uyguluyorsunuz, Rusya ve İran ile problem yaşıyorsunuz. Mısır’da bir politika uyguluyorsunuz Körfez ülkelerini karşınıza alıyorsunuz. Körfez ülkelerine iktisadi açıdan ihtiyacınız var. Suriye ve Mısır’daki problemlerinizle toplam olarak Avrupa’yı, Batı’yı dışlamış durumdasınız. Ama nihai noktada Türkiye Arap Baharı’nın bir parçası değildir. Bizim en büyük sıkıntımız, en büyük yanlışımız hem iktidar, hem muhalefet bunu yapıyor. Türkiye’yi Arap Baharı'nın içerisine iteklemeye çalışıyorlar. Türkiye’deki sokak gösterileri ne Arap Baharı'nın bir parçasıdır, ne de beklentiler onun gibi büyük bir sistemi değiştirmeye ve çökeltmeye yöneliktir. Türkiye’nin demokrasi tarihi çok daha eskidir. Oturmuş bir yapısı da vardır. Devlet geleneği çok daha güçlüdür anılan devletlerden. Türkiye’de sandıkla iktidar değiştirme olduğu müddetçe, Türkiye’nin çok büyük bir sıkıntısı olmaz. İnsanlar sandığa gitti mi rahatlar, sonucu ne olursa olsun."

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise üniversite olarak özel bir misyonları bulunduğunu söyledi. Laçiner, Türkiye’de 200’e yakın üniversite bulunduğunu, ancak bir tane Çanakkale olduğunu ve o Çanakkale’nin de bir tane üniversitesi olduğunu ifade etti, Çanakkale’nin, Türkiye’nin manevi başkenti, ruhunun inşa edildiği yer olduğunun altını çizen Laçiner, "Çanakkale ruhu dediğimiz şey burada ve bu ruhu Türkiye’ye taşıyacak olan, bilime, sanata, kültüre, eğitime, siyasete aktaracak olan, bu misyonu omuzlarında hissetmesi gereken üniversitede bir tane, oda ÇOMÜ. Her gün işe geldiğimizde karşımızda şehitliği görüyoruz. Yüz binlerce vatan evladının yere nasıl düştüğünü hatırlıyoruz. Evimize dönerken de bu deniz harbini ve kara savaşını görerek evlerimize gidiyoruz. Bunu kanıksamamız ve alışmamamız lazım. Burada yaşananları asla ve asla unutmamamız lazım. Çanakkale, bir insanın, bir milletin iman ile akılı birleştirdiği zaman en zor durumlarda neler yapabileceğinin en önemli kanıtıdır. Çanakkale Savaş alanına bakıp da gözleri yaşarmayan Türk, Türk değildir. Kalbi hislenmeyen insanın kalbi kalp değildir. Bununla bilimi ve eğitimi eğer yoğurabilirsek ÇOMÜ’nün Türkiye’deki diğer üniversitelerde olmayan bir şeylere sahip olduğunu da anlarız. O gücün de bize yetebileceği kanaatindeyim. En iyisini hedeflemeliyiz, en iyisi olmaya çalışmalıyız. Şehitlerin aziz hatırasına bunu borçluyuz." diye konuştu.

Tören, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanı alan akademisyenlere protokol tarafından belgelerinin verilip, cübbelerinin giydirilmesiyle sona erdi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C