İstanbul 5°C
25 Şubat 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PUŞİ DAVASINDA TAHLİYE YOK
15 Eylül 2011 Perşembe 17:15

PUŞİ DAVASINDA TAHLİYE YOK

Taktığı puşi nedeniyle "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla yargılanan öğrenci tahliye edilmedi.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisi Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'ün, ''Yasadışı terör örgütü PKK'ya üye olmak'' ve ''Mala zarar vermek'' gibi suçlardan 19 ile 61,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istemiyle yargılandığı davada, duruşma savcısının beraat ve tahliye talep ettiği sanık Kırmızıgül'ün, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül katıldı.

Duruşmada esas hakkında görüşleri sorulan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu, sanık Kırmızıgül hakkında görevi yaptırmamak için direnme suçundan kamu davası açılmışsa da, bu eylemin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 250. madde kapsamında sayılan eylemlerden olmadığını ve bu nedenle dosyanın tefrik edilerek, görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Sanık Kırmızıgül hakkında, ''Silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''Patlayıcı madde bulundurmak''ile ''Kaygı, korku ve panik oluşturmak amacıyla patlayıcı madde atmak'' suçlarından da kamu davası açıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, yargılamada aşamasında gizli tanığın çelişkili beyanları olduğunu ve bunun da şüphe oluştuğunu söyledi.

'Şüphe sanık lehine kullanılır' kuralının dikkate alınması gerektiğini ve isnat edilen suçlar yönünden sanığın mahkumiyetine yeterli şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini aktaran Savcı Çavuşoğlu, sanık Kırmızıgül'ün beraatine karar verilmesini talep etti. Çavuşoğlu, tutuklu kaldığı süre ve isnat edilen ''direnme'' suçunun vasfı da dikkate alınarak, sanık Kırmızıgül'ün tahliye edilmesini de istedi.

Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül, olay günü polislerin kendisini yakalayıp yere yatırdıklarını ve ellerini kelepçelediklerini belirterek, daha sonra 'Yunus' olarak bilinen motosikletli polislerin gelir gelmez üzerine atladıklarını, başka bir aracın geldiğini, bu araçtaki polislerin de üzerine bastıklarını, Çağlayan polis merkezine götürüldüğünü, burada polislerin kendisine vurduğunu, adli tıp kurumuna gönderildiğini, polislerin kendisine doktorların sorması durumunda, 'kapı çarptı' demesini istediklerini ve bu nedenle tutanağın şişirildiğini ifade etti.

''GİZLİ TANIK BEYANI DIŞINDA DELİL YOK''

Sanık Kırmızıgül'ün avukatı Sait Tanrıverdi de, polisin yanlı ve yanlış tutanağından dolayı müvekkilinin tutuklandığını savunarak, ''Duruşmada dinlenilen gizli tanık, emniyette kendisine gösterilen kişinin sanık olmadığını belirtmiştir. Dosyada gizli tanık beyanı dışında başka da delil yoktur. Müvekkilim sadece belinde puşi bulunması sebebiyle gözaltına alınmıştır. Aynı gün 40-50 kişinin gösteri yapmasından bahsedilmesine rağmen sadece müvekkilim tutulmuştur. Müvekkilimin daha fazla mağdur edilmemesi için tahliye edilmesini istiyoruz'' dedi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırları, suç ve tutuklama tarihine nazaran kaçma şüphesi devam ettiğinden atılı suçun CMK'nın 100/3. maddesinde yazılı suçlardan olması, kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin mevcut dosyada devam etmesi, delilleri karartma ihtimalinin bulunması, koruma tedbirlerinin de uygulanmasının yeterli olmaması ve tutuklama sebeplerinin ortadan kalkmaması gerekçeleriyle sanık Kırmızıgül'ün tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Heyet, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine de hükmederek, duruşmayı erteledi.

Bu arada sanık Cihan Kırmızıgül'ün ailesi, Galatasaray Üniversitesi'nden arkadaşları ve hocalarından oluşan bir grup, duruşma öncesinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde toplanarak, ''Cihan'a özgürlük'' şeklinde sloganı attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, haksız yere 20 aydır tutuklu olarak yargılanan Cihan Kırmızıgül'ün öğrenim hakkının elinden alındığı öne sürerek, ''Mahkemeler, puşi gibi kerameti kendinden menkul delillerle yargıladığı insanlar hakkında karar verirken gerekçe hazırlamakla bile uğraşmayıp, kopyala-yapıştır yöntemini kullanmaktadır'' denildi.

Duruşmadan sonra grup adına konuşan Radikal Gazetesi yazarlarından ve Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi Özgür Mumcu, mahkemenin aksi yönde karar vermesine rağmen savcının beraat istediğini ve Kasım ayına ertelenen duruşmada olumlu bir sonuç beklediklerini söyledi.

İDDİANAMEDE 'PUŞİ' TESPİTİ

Dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Kasım İlimoğlu tarafından yazılan iddianamede, şüpheli Cihan Kırmızıgül'ün PKK terör örgütü adına eylem yapmak amacıyla 20 Şubat 2010'da, Kağıthane Etibank Caddesi'nde toplanan ve yüzlerini puşiyle kapatan grup içinde yer aldığı, toplananların ellerinde molotofkokteylleri olduğu halde Kürtçe slogan attıkları, bir markete ve yola molotof kokteylleri atıldığı, gösteri yapanların üçerli-dörderli gruplar halinde Beyoğlu ve Kağıthane'ye doğru kaçmaya başladıkları belirtilerek, molotofkokteyli atan yüzü puşiyle kapalı şüphelinin, canlı takibi sonucunda yakalandığı ve bu kişinin 23 yaşında Cihan Kırmızıgül olduğunun tespit edildiği ifade ediliyor.

Şüpheli Kırmızıgül'ün, polis tarafından takibi sırasında dur ihtarına ve uyarı amaçlı havaya ateş açılmasına uymayıp kaçtığı, su hendeğine düşmesi üzerine polis tarafından yakalandığı, bu sırada direnip polisin silahını almaya çalıştığı ve üzerinde bir adet puşi ele geçirildiği aktarılan iddianamede, ''Şüphelinin üst aramasından elde edilen, 'puşi' tabir edilen bez parçasının yapılan incelemesinde, PKK terör örgütüne müzahir kitle tarafından gerçekleştirilen molotofkokteylli korsan gösteri, araç kundaklama v.b. eylemlerde şüphelilerin tanınmamak için yüzlerini kapatmakta kullandıkları puşi olduğu anlaşılmıştır'' ifadesi kullanılıyor.

Şüpheli Kırmızıgül'ün bir markete PKK terör örgütü adına eylem yapmak amacıyla molotofkokteylli saldırıda bulunduğu, markette yangın çıktığı ve zarar oluştuğu, yüzünü puşiyle kapattığı, örgüt üyesi olarak tanınmamaya çalıştığı, örgütün eylemlerini benimseyip, organik yapısı içinde yer aldığı belirtilen iddianamede, tüm bu suçlardan Kırmızıgül'ün, 19 ile 61,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 9 °C
İzmir
6 / 13 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
9 / 16 °C
Konya
-1 / 11 °C