İstanbul 26°C
23 Haziran 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PUŞİ DAVASINDA TAHLİYE YOK
15 Eylül 2011 Perşembe 17:15

PUŞİ DAVASINDA TAHLİYE YOK

Taktığı puşi nedeniyle "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla yargılanan öğrenci tahliye edilmedi.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisi Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'ün, ''Yasadışı terör örgütü PKK'ya üye olmak'' ve ''Mala zarar vermek'' gibi suçlardan 19 ile 61,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istemiyle yargılandığı davada, duruşma savcısının beraat ve tahliye talep ettiği sanık Kırmızıgül'ün, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül katıldı.

Duruşmada esas hakkında görüşleri sorulan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu, sanık Kırmızıgül hakkında görevi yaptırmamak için direnme suçundan kamu davası açılmışsa da, bu eylemin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 250. madde kapsamında sayılan eylemlerden olmadığını ve bu nedenle dosyanın tefrik edilerek, görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Sanık Kırmızıgül hakkında, ''Silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''Patlayıcı madde bulundurmak''ile ''Kaygı, korku ve panik oluşturmak amacıyla patlayıcı madde atmak'' suçlarından da kamu davası açıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, yargılamada aşamasında gizli tanığın çelişkili beyanları olduğunu ve bunun da şüphe oluştuğunu söyledi.

'Şüphe sanık lehine kullanılır' kuralının dikkate alınması gerektiğini ve isnat edilen suçlar yönünden sanığın mahkumiyetine yeterli şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini aktaran Savcı Çavuşoğlu, sanık Kırmızıgül'ün beraatine karar verilmesini talep etti. Çavuşoğlu, tutuklu kaldığı süre ve isnat edilen ''direnme'' suçunun vasfı da dikkate alınarak, sanık Kırmızıgül'ün tahliye edilmesini de istedi.

Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül, olay günü polislerin kendisini yakalayıp yere yatırdıklarını ve ellerini kelepçelediklerini belirterek, daha sonra 'Yunus' olarak bilinen motosikletli polislerin gelir gelmez üzerine atladıklarını, başka bir aracın geldiğini, bu araçtaki polislerin de üzerine bastıklarını, Çağlayan polis merkezine götürüldüğünü, burada polislerin kendisine vurduğunu, adli tıp kurumuna gönderildiğini, polislerin kendisine doktorların sorması durumunda, 'kapı çarptı' demesini istediklerini ve bu nedenle tutanağın şişirildiğini ifade etti.

''GİZLİ TANIK BEYANI DIŞINDA DELİL YOK''

Sanık Kırmızıgül'ün avukatı Sait Tanrıverdi de, polisin yanlı ve yanlış tutanağından dolayı müvekkilinin tutuklandığını savunarak, ''Duruşmada dinlenilen gizli tanık, emniyette kendisine gösterilen kişinin sanık olmadığını belirtmiştir. Dosyada gizli tanık beyanı dışında başka da delil yoktur. Müvekkilim sadece belinde puşi bulunması sebebiyle gözaltına alınmıştır. Aynı gün 40-50 kişinin gösteri yapmasından bahsedilmesine rağmen sadece müvekkilim tutulmuştur. Müvekkilimin daha fazla mağdur edilmemesi için tahliye edilmesini istiyoruz'' dedi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırları, suç ve tutuklama tarihine nazaran kaçma şüphesi devam ettiğinden atılı suçun CMK'nın 100/3. maddesinde yazılı suçlardan olması, kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin mevcut dosyada devam etmesi, delilleri karartma ihtimalinin bulunması, koruma tedbirlerinin de uygulanmasının yeterli olmaması ve tutuklama sebeplerinin ortadan kalkmaması gerekçeleriyle sanık Kırmızıgül'ün tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Heyet, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine de hükmederek, duruşmayı erteledi.

Bu arada sanık Cihan Kırmızıgül'ün ailesi, Galatasaray Üniversitesi'nden arkadaşları ve hocalarından oluşan bir grup, duruşma öncesinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde toplanarak, ''Cihan'a özgürlük'' şeklinde sloganı attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, haksız yere 20 aydır tutuklu olarak yargılanan Cihan Kırmızıgül'ün öğrenim hakkının elinden alındığı öne sürerek, ''Mahkemeler, puşi gibi kerameti kendinden menkul delillerle yargıladığı insanlar hakkında karar verirken gerekçe hazırlamakla bile uğraşmayıp, kopyala-yapıştır yöntemini kullanmaktadır'' denildi.

Duruşmadan sonra grup adına konuşan Radikal Gazetesi yazarlarından ve Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi Özgür Mumcu, mahkemenin aksi yönde karar vermesine rağmen savcının beraat istediğini ve Kasım ayına ertelenen duruşmada olumlu bir sonuç beklediklerini söyledi.

İDDİANAMEDE 'PUŞİ' TESPİTİ

Dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Kasım İlimoğlu tarafından yazılan iddianamede, şüpheli Cihan Kırmızıgül'ün PKK terör örgütü adına eylem yapmak amacıyla 20 Şubat 2010'da, Kağıthane Etibank Caddesi'nde toplanan ve yüzlerini puşiyle kapatan grup içinde yer aldığı, toplananların ellerinde molotofkokteylleri olduğu halde Kürtçe slogan attıkları, bir markete ve yola molotof kokteylleri atıldığı, gösteri yapanların üçerli-dörderli gruplar halinde Beyoğlu ve Kağıthane'ye doğru kaçmaya başladıkları belirtilerek, molotofkokteyli atan yüzü puşiyle kapalı şüphelinin, canlı takibi sonucunda yakalandığı ve bu kişinin 23 yaşında Cihan Kırmızıgül olduğunun tespit edildiği ifade ediliyor.

Şüpheli Kırmızıgül'ün, polis tarafından takibi sırasında dur ihtarına ve uyarı amaçlı havaya ateş açılmasına uymayıp kaçtığı, su hendeğine düşmesi üzerine polis tarafından yakalandığı, bu sırada direnip polisin silahını almaya çalıştığı ve üzerinde bir adet puşi ele geçirildiği aktarılan iddianamede, ''Şüphelinin üst aramasından elde edilen, 'puşi' tabir edilen bez parçasının yapılan incelemesinde, PKK terör örgütüne müzahir kitle tarafından gerçekleştirilen molotofkokteylli korsan gösteri, araç kundaklama v.b. eylemlerde şüphelilerin tanınmamak için yüzlerini kapatmakta kullandıkları puşi olduğu anlaşılmıştır'' ifadesi kullanılıyor.

Şüpheli Kırmızıgül'ün bir markete PKK terör örgütü adına eylem yapmak amacıyla molotofkokteylli saldırıda bulunduğu, markette yangın çıktığı ve zarar oluştuğu, yüzünü puşiyle kapattığı, örgüt üyesi olarak tanınmamaya çalıştığı, örgütün eylemlerini benimseyip, organik yapısı içinde yer aldığı belirtilen iddianamede, tüm bu suçlardan Kırmızıgül'ün, 19 ile 61,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Rusya ile S-400 görüşmeleri devam ediyor» Bu yaz 30 bin öğretmen ataması yapılacak!» Türk devini satın almışlardı! İşte yeni ismi» Aysan istifa sebebini açıkladı!» Dolar/TL ABD verisi öncesi 3.68'i aştı» İşte kuruşu kuruşuna yeni emekli maaşları!» Türkiye'den müthiş atak! Dünya devleri sırada...» Gelir İdaresi 2 bin uzman yardımcısı alacak» Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!» İSPARK’TAN 10 BİN ARAÇLIK OTOPARK!» Ülker'den Borsaya 1 Nisan açıklaması! » Altın haftaya yatay seyirle başladı!» Araç sahipleri dikkat! Büyük indirim geliyor» Emeklilere promosyonda ek fırsat» Akaryakıta AB şartı geliyor» Dolar güne nasıl başladı?» Çin malı güneş paneline anti damping vergisi!» Merkez Bankası'ndan flaş dolar açıklaması!» Artık zorunlu! En az 421 TL ödenecek» Hazine’den vatandaşa altın tahvili fırsatı» Fitch üç ülkenin kredi notunu açıkladı» EPDK'dan 'fiyat' iddialarına yalanlama» Ekonomi 7 yıldır büyüyor» TL için büyük gelişme... Arttı!» Altın güne düşüşle başladı» Araç sahipleri dikkat! Bugün sona erdi» ABD'li finans devlerinden Türkiye kararı» Az önce açıklandı! Yüzde 19 arttı» Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı» Alman basınından Napolyonlu 3. Havalimanı yorumu» Bakan rakam verdi! 10 milyar TL yatırım!» Tepki çeken reklam için açıklama geldi!» Bu saatin değeri tam 34.000 TL» Gazintepli baklavacıdan büyük açılış» Kat Kat Otopark ile kapasite katlanıyor» Yenidoğu Okulları Çanakkale Zaferini Kutladı!» Araç sahipleri dikkat! Paranız geri ödenebilir» FETÖ'cü 40 şirket tasfiye ediliyor» Rusların Türkiye planı ortaya çıktı!» David Rockefeller öldü» Bunu yapan yolcu yandı! 6 ay boyunca...» Yatırımcının KDV yükü hızla azalacak» Dolar ne kadar oldu?» BAL Ritm Grubu Festival'de sahne aldı!» Erdoğan, Bağcılar'da hastane açılışı yaptı» Dolar kritik seviyeyi aştı!» İSPARK ile Akıllı Otopark Sistemleri» Gayrimenkul sertifikası görücüye çıkıyor» Altın 5 haftanın en düşüğünde!» Petrolle ilgili korkutan tahmin! 3 yıl kaldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 29 °C
İzmir
19 / 35 °C
Antalya
22 / 35 °C
Adana
20 / 33 °C
Konya
13 / 27 °C