İstanbul 14°C
14 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reel kesim güven endeksi yükseldi
25 Ocak 2013 Cuma 15:51

Reel kesim güven endeksi yükseldi

Reel kesim güven endeksi ocak ayında bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti.

Reel kesim güven endeksi ocak ayında bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti. 

 
Merkez Bankası, ocak ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı. 
 
Ankete göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin devam ettiği, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre zayıflayarak sürdüğü görüldü. 
 
Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlenerek, mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlendi. 
 
Katılımcıların son üç ayda Avrupa Birliği (AB) içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmelerin zayıflayarak sürdüğü, AB dışındaki yurt dışı piyasalar ile yurt içi piyasalarda rekabet gücünde bir önceki aydaki azalış yönlü değerlendirmelerin ise yerini artış yönlü değerlendirmelere bıraktığı görüldü. 
 
Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, iç piyasa sipariş miktarı ile toplam istihdamda bir önceki ayda azalış yönlü olan beklentilerin yerini artış yönlü beklentilere bıraktığı, ihracat sipariş miktarındaki artış seyrinin güçlenerek devam ettiği görülürken gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin de sürdüğü gözlendi. 
 
Ankete katılan işyerlerinin yüzde 40,3'ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 41,2'si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu söyledi. Üretimleri etkileyen bu faktörleri sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, diğer faktörler ve işgücü yetersizliği izledi. 
 
-Yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,3 puan azaldı-     
 
Ortalama birim maliyetlerde son üç aydaki artış seyrinin ve gelecek üç aydaki artış beklentilerinin güçlenerek sürdüğü görüldü. Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri de güçlenerek devam etti. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibariyle yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,3 puan azalarak yüzde 7,1 oldu. 
 
İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı bir önceki aya göre yüzde 14,7'ye yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12,2'ye düştü, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 73,1 düzeyinde gerçekleşti. 
 
2013 yılı ocak ayında endeks, bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,1 seviyesinde gerçekleşti. MBRKGE'yi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stok miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. 
 
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 104,7 seviyesinde gerçekleşti.      
 
Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi verilerinin, alt kalemleri itibariyle 2012 Aralık ve 2013 Ocak değerleri şöyle:   
 
     Reel Kesim Güven Endeksi 2012 
 
     Aralık 2013 
 
     Ocak 
 
     Reel Kesim Güven Endeksi 97,9 102,1 
 
     Toplam sipariş miktarı 85,5 81,3 
 
     Mamul mal stok miktarı (mevcut durum)(*) 94,6 94,4 
 
     Üretim hacmi (gelecek 3 ay) 98,1 110,5 
 
     Toplam istihdam (gelecek 3 ay) 97,2 104,0 
 
     Toplam sipariş miktarı (son 3 ay) 93,5 97,9 
 
     İhracat sipariş miktarı (gelecek 3 ay) 106,2 115,5 
 
     Sabit sermaye yatırım harcaması 109,6 110,4 
 
     Genel gidişat 98,1 102,5 
 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-4 / 10 °C
İzmir
4 / 18 °C
Antalya
8 / 25 °C
Adana
8 / 23 °C
Konya
-3 / 9 °C