İstanbul 9°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum
20 Eylül 2013 Cuma 16:23

Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

    Tunceli Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi'ni kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Aleviliği akademik ortamda incelemek ve yazılı eserlere dönüştürerek gelecek nesillere ulaştırma gibi bir misyonlarının olduğunu söyledi. Alevi- Sünni ortak yaşama kültürünü geliştirmeye yönelik önemli bir misyonlarının olduğunu dile getiren Rektör Boztuğ, Ankara'da temeli atılan Cami Cemevi projesini yürekten desteklediğini belirtti.

    Türkiye'nin diğer İslam ülkelerine göre örnek gösterilen bir ülke olduğuna dikkat çeken Boztuğ, "Eğer biz ülkemizde Alevi- Sünni birlikteliğini ve barışını tesis edersek, belki bu yönümüzle İslam ülkelerine örnek gösterilebiliriz. Şu anda resmen birbirlerinin boğazını kesen komşu ülkelerimizdeki Sünni-Şii kavgalarına da son verilmesine bir katkımız olabilir. Komşu ülkelerde devam eden birbirilerini boğazlarını kesen birbirilerini bombalayan mezhep çatışmasını ülkemizde sirayet ettirmek isteyen şer güçlerin de olabildiğince önünü keserek ülkemizde Alevi-Sünni ortak yaşama kültürünü ve ortak yaşama bilincini geliştirmiş oluruz." diye konuştu.

    "CAMİ - CEMEVİ PROJESİNDE KUŞKULARIN GİDERİLMESİ GEREKİYOR"

    Cami ve Cemevi projesi konusunda bazı insanların kuşku ve kaygılarının olabileceğini, ancak bunların giderilebileceğini ifade eden Rektör Boztuğ, "Bu konuda bazı bilimsel itirazlar, bazı akılcı kaygılar ve kuşkular olabilir. Bunların oturulup; akademik ve bilimsel bir ortamda konuşularak insanların birbirini ikna edilerek incelenmesi gerekiyor." dedi.

    Cami ve Cemevi Projesi'nde Alevi ve Sünni vatandaşların kaygılarını anladıklarını, ancak bu kaygıların inanç münazarası taşıyan insanlar ile aşılabileceğini söyledi. Boztuğ, şöyle konuştu: "Alevi kesimdeki bazı insanlar diyor ki; "Biz ramazan orucu tutmuyoruz. Biz ramazan orucu sırasında yemek yiyeceğiz. Camiye gelen Sünni kardeşlerimiz bize saldıracaklar mı? Ben de onlara diyorum ki; eğer bir insan bir avlunun içinde yer alan cami ve cemevine dinsel ve inanç münazarasıyla geliyorsa hiçbir şekilde saldırgan olmaz. Aksine kendisi gibi inanmayana daha çok saygı duyar. Ama oraya siyasi mülahazalarla geliyorsa, anarşi, terör ve kaos çıkarmaya geliyorsa, meleği bile getirseniz orada yine anarşi çıkarır ve kaos çıkarır. Bu insanların niyetlerine bağlıdır."

    Boztuğ, "Şu anda ülkemizde yaşayan halkımızda birliğin, beraberliğin, dostluğun, kardeşliğin, diriliğin ve düzenin karşılığı var. Kaosun, fitnenin, fesadın, ayrımcılığın ve kavganın karşılığı yok. Bu nedenle ben Tunceli Üniversitesi rektörü olarak ve üniversitesinde ilk defa Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi kurmuş bir rektör olarak Cami - Cemevi projesini kalpten alkışlıyorum, yüreğimden destekliyorum. Ve bunun sadece Ankara'da değil ülkemizin her tarafına yayılarak ülkemizde Alevi-Sünni kardeşlerimizin birlikte yaşama kültürünü, birlikte yaşama bilincini geliştirerek yaşantılarını devam ettirmelerini diliyorum." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 11 °C
İzmir
8 / 16 °C
Antalya
9 / 15 °C
Adana
7 / 16 °C
Konya
-2 / 11 °C