İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum
20 Eylül 2013 Cuma 16:23

Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

    Tunceli Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi'ni kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Aleviliği akademik ortamda incelemek ve yazılı eserlere dönüştürerek gelecek nesillere ulaştırma gibi bir misyonlarının olduğunu söyledi. Alevi- Sünni ortak yaşama kültürünü geliştirmeye yönelik önemli bir misyonlarının olduğunu dile getiren Rektör Boztuğ, Ankara'da temeli atılan Cami Cemevi projesini yürekten desteklediğini belirtti.

    Türkiye'nin diğer İslam ülkelerine göre örnek gösterilen bir ülke olduğuna dikkat çeken Boztuğ, "Eğer biz ülkemizde Alevi- Sünni birlikteliğini ve barışını tesis edersek, belki bu yönümüzle İslam ülkelerine örnek gösterilebiliriz. Şu anda resmen birbirlerinin boğazını kesen komşu ülkelerimizdeki Sünni-Şii kavgalarına da son verilmesine bir katkımız olabilir. Komşu ülkelerde devam eden birbirilerini boğazlarını kesen birbirilerini bombalayan mezhep çatışmasını ülkemizde sirayet ettirmek isteyen şer güçlerin de olabildiğince önünü keserek ülkemizde Alevi-Sünni ortak yaşama kültürünü ve ortak yaşama bilincini geliştirmiş oluruz." diye konuştu.

    "CAMİ - CEMEVİ PROJESİNDE KUŞKULARIN GİDERİLMESİ GEREKİYOR"

    Cami ve Cemevi projesi konusunda bazı insanların kuşku ve kaygılarının olabileceğini, ancak bunların giderilebileceğini ifade eden Rektör Boztuğ, "Bu konuda bazı bilimsel itirazlar, bazı akılcı kaygılar ve kuşkular olabilir. Bunların oturulup; akademik ve bilimsel bir ortamda konuşularak insanların birbirini ikna edilerek incelenmesi gerekiyor." dedi.

    Cami ve Cemevi Projesi'nde Alevi ve Sünni vatandaşların kaygılarını anladıklarını, ancak bu kaygıların inanç münazarası taşıyan insanlar ile aşılabileceğini söyledi. Boztuğ, şöyle konuştu: "Alevi kesimdeki bazı insanlar diyor ki; "Biz ramazan orucu tutmuyoruz. Biz ramazan orucu sırasında yemek yiyeceğiz. Camiye gelen Sünni kardeşlerimiz bize saldıracaklar mı? Ben de onlara diyorum ki; eğer bir insan bir avlunun içinde yer alan cami ve cemevine dinsel ve inanç münazarasıyla geliyorsa hiçbir şekilde saldırgan olmaz. Aksine kendisi gibi inanmayana daha çok saygı duyar. Ama oraya siyasi mülahazalarla geliyorsa, anarşi, terör ve kaos çıkarmaya geliyorsa, meleği bile getirseniz orada yine anarşi çıkarır ve kaos çıkarır. Bu insanların niyetlerine bağlıdır."

    Boztuğ, "Şu anda ülkemizde yaşayan halkımızda birliğin, beraberliğin, dostluğun, kardeşliğin, diriliğin ve düzenin karşılığı var. Kaosun, fitnenin, fesadın, ayrımcılığın ve kavganın karşılığı yok. Bu nedenle ben Tunceli Üniversitesi rektörü olarak ve üniversitesinde ilk defa Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi kurmuş bir rektör olarak Cami - Cemevi projesini kalpten alkışlıyorum, yüreğimden destekliyorum. Ve bunun sadece Ankara'da değil ülkemizin her tarafına yayılarak ülkemizde Alevi-Sünni kardeşlerimizin birlikte yaşama kültürünü, birlikte yaşama bilincini geliştirerek yaşantılarını devam ettirmelerini diliyorum." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C