İstanbul 11°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum
20 Eylül 2013 Cuma 16:23

Rektör Boztuğ: Cami Ve Cemevi Projesini Yürekten Destekliyorum

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Cami-Cemevi Kültür Merkezi Projesi'ni yürekten desteklediğini ifade etti.

    Tunceli Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi'ni kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Aleviliği akademik ortamda incelemek ve yazılı eserlere dönüştürerek gelecek nesillere ulaştırma gibi bir misyonlarının olduğunu söyledi. Alevi- Sünni ortak yaşama kültürünü geliştirmeye yönelik önemli bir misyonlarının olduğunu dile getiren Rektör Boztuğ, Ankara'da temeli atılan Cami Cemevi projesini yürekten desteklediğini belirtti.

    Türkiye'nin diğer İslam ülkelerine göre örnek gösterilen bir ülke olduğuna dikkat çeken Boztuğ, "Eğer biz ülkemizde Alevi- Sünni birlikteliğini ve barışını tesis edersek, belki bu yönümüzle İslam ülkelerine örnek gösterilebiliriz. Şu anda resmen birbirlerinin boğazını kesen komşu ülkelerimizdeki Sünni-Şii kavgalarına da son verilmesine bir katkımız olabilir. Komşu ülkelerde devam eden birbirilerini boğazlarını kesen birbirilerini bombalayan mezhep çatışmasını ülkemizde sirayet ettirmek isteyen şer güçlerin de olabildiğince önünü keserek ülkemizde Alevi-Sünni ortak yaşama kültürünü ve ortak yaşama bilincini geliştirmiş oluruz." diye konuştu.

    "CAMİ - CEMEVİ PROJESİNDE KUŞKULARIN GİDERİLMESİ GEREKİYOR"

    Cami ve Cemevi projesi konusunda bazı insanların kuşku ve kaygılarının olabileceğini, ancak bunların giderilebileceğini ifade eden Rektör Boztuğ, "Bu konuda bazı bilimsel itirazlar, bazı akılcı kaygılar ve kuşkular olabilir. Bunların oturulup; akademik ve bilimsel bir ortamda konuşularak insanların birbirini ikna edilerek incelenmesi gerekiyor." dedi.

    Cami ve Cemevi Projesi'nde Alevi ve Sünni vatandaşların kaygılarını anladıklarını, ancak bu kaygıların inanç münazarası taşıyan insanlar ile aşılabileceğini söyledi. Boztuğ, şöyle konuştu: "Alevi kesimdeki bazı insanlar diyor ki; "Biz ramazan orucu tutmuyoruz. Biz ramazan orucu sırasında yemek yiyeceğiz. Camiye gelen Sünni kardeşlerimiz bize saldıracaklar mı? Ben de onlara diyorum ki; eğer bir insan bir avlunun içinde yer alan cami ve cemevine dinsel ve inanç münazarasıyla geliyorsa hiçbir şekilde saldırgan olmaz. Aksine kendisi gibi inanmayana daha çok saygı duyar. Ama oraya siyasi mülahazalarla geliyorsa, anarşi, terör ve kaos çıkarmaya geliyorsa, meleği bile getirseniz orada yine anarşi çıkarır ve kaos çıkarır. Bu insanların niyetlerine bağlıdır."

    Boztuğ, "Şu anda ülkemizde yaşayan halkımızda birliğin, beraberliğin, dostluğun, kardeşliğin, diriliğin ve düzenin karşılığı var. Kaosun, fitnenin, fesadın, ayrımcılığın ve kavganın karşılığı yok. Bu nedenle ben Tunceli Üniversitesi rektörü olarak ve üniversitesinde ilk defa Alevilik Uygulama Araştırma Merkezi kurmuş bir rektör olarak Cami - Cemevi projesini kalpten alkışlıyorum, yüreğimden destekliyorum. Ve bunun sadece Ankara'da değil ülkemizin her tarafına yayılarak ülkemizde Alevi-Sünni kardeşlerimizin birlikte yaşama kültürünü, birlikte yaşama bilincini geliştirerek yaşantılarını devam ettirmelerini diliyorum." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 22 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
9 / 26 °C