İstanbul 11°C
21 Mart 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ROL KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR!
18 Eylül 2011 Pazar 11:07

ROL KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'ya yön vermeye çalışan Batılı liderleri eleştirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yapımını İngiliz Lion TV'nin üstlendiği, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TRT'nin desteğiyle, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nce hazırlanan 'Batıya Doğru Akan Nehir' belgeselinin tanıtımına katıldı.

MISIR'IN HALİNİ BİR GÖRÜN

Kürsüye çıkarken davetlilerin 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganlarını attığı gecede konuşan Erdoğan, dört gündür Mısır, Tunus ve Libya'da olduğunu hatırlatarak, ''Mısır medeniyetlerin beşiği bir ülke ama halini görün. Mısır'da şu anda otoriter ve totaliter bir rejim yıkılıyor. Otokratik bir sistem yıkılıyor ve ortaya çıkan siyasi partiler bir endişeyi taşıyor; 'acaba yine bir şeyler olabilir mi?' Yapılması gereken bütün dünyanın onlara bu öz güveni vermesidir. Siz Tahrir'de ortaya çıktınız, dediniz ki; 'Teokratik, otoriter, totaliter ve teokrasiye hayır.' Öyleyse bu yolda kararlılığınız sürüyor. Birilerinin farklı hesapları olabilir. Şu veya bu şekilde size yaklaşım gösterebilirler. Olması gereken artık bu yola çıkılmıştır, öyleyse özgürlükler noktasında, demokrasi noktasında ama dolambaçlı sokaklardan değil, gerçek demokrasi noktasında bu mücadeleyi vermenizdir'' diye konuştu.

AMAÇLARI PETROLE EL KOYMAK

Aynı şeyin Tunus ve Libya için de geçerli olduğunu belirten Erdoğan, "İşte gördünüz ortada olmadıkları halde durum- dan vazife çıkaran veya rol kapanlar çıktı. Bu rol kapma mantığı niye, neden?" dedi. Bu yılın başında Libya olayları başladığı dönemde Avrupa Konseyi'nde konuştuğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Batı, Libya'nın petrol kuyuları üzerinde hesap yapmasın, dedim. Şu anda batı basınını okursanız ne diyorlar; 'Libya'nın petrollerinin yüzde 35'i şu şu şu ülkede.' Ayıptır. Her zamanki yaklaşım tarzınızı yine tekrar ederseniz bu defa durum inanıyorum ki farklı olacak. Libya'da 4 miting yaptım. Misrata'nın yakılıp, yıkıldığını gördüm. Oradan 'Ankara' gemisiyle 450 yaralıyı 12 tane F-16 uçağının korumasıyla çıkardık. Dün Fransa ve İngiltere 35 yaralıyı tedaviye götürmüş. Her taraf güllük gülistanlık şimdi. Bunu da allaya pullaya anlatıyorlar. Gücü, silahı ve acımasızca rekabeti merkezine alan bir medeniyet anlayışı kabul edilemez."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 18 °C
İzmir
11 / 20 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
12 / 23 °C
Konya
6 / 19 °C