İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ROL KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR!
18 Eylül 2011 Pazar 11:07

ROL KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'ya yön vermeye çalışan Batılı liderleri eleştirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yapımını İngiliz Lion TV'nin üstlendiği, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TRT'nin desteğiyle, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nce hazırlanan 'Batıya Doğru Akan Nehir' belgeselinin tanıtımına katıldı.

MISIR'IN HALİNİ BİR GÖRÜN

Kürsüye çıkarken davetlilerin 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganlarını attığı gecede konuşan Erdoğan, dört gündür Mısır, Tunus ve Libya'da olduğunu hatırlatarak, ''Mısır medeniyetlerin beşiği bir ülke ama halini görün. Mısır'da şu anda otoriter ve totaliter bir rejim yıkılıyor. Otokratik bir sistem yıkılıyor ve ortaya çıkan siyasi partiler bir endişeyi taşıyor; 'acaba yine bir şeyler olabilir mi?' Yapılması gereken bütün dünyanın onlara bu öz güveni vermesidir. Siz Tahrir'de ortaya çıktınız, dediniz ki; 'Teokratik, otoriter, totaliter ve teokrasiye hayır.' Öyleyse bu yolda kararlılığınız sürüyor. Birilerinin farklı hesapları olabilir. Şu veya bu şekilde size yaklaşım gösterebilirler. Olması gereken artık bu yola çıkılmıştır, öyleyse özgürlükler noktasında, demokrasi noktasında ama dolambaçlı sokaklardan değil, gerçek demokrasi noktasında bu mücadeleyi vermenizdir'' diye konuştu.

AMAÇLARI PETROLE EL KOYMAK

Aynı şeyin Tunus ve Libya için de geçerli olduğunu belirten Erdoğan, "İşte gördünüz ortada olmadıkları halde durum- dan vazife çıkaran veya rol kapanlar çıktı. Bu rol kapma mantığı niye, neden?" dedi. Bu yılın başında Libya olayları başladığı dönemde Avrupa Konseyi'nde konuştuğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Batı, Libya'nın petrol kuyuları üzerinde hesap yapmasın, dedim. Şu anda batı basınını okursanız ne diyorlar; 'Libya'nın petrollerinin yüzde 35'i şu şu şu ülkede.' Ayıptır. Her zamanki yaklaşım tarzınızı yine tekrar ederseniz bu defa durum inanıyorum ki farklı olacak. Libya'da 4 miting yaptım. Misrata'nın yakılıp, yıkıldığını gördüm. Oradan 'Ankara' gemisiyle 450 yaralıyı 12 tane F-16 uçağının korumasıyla çıkardık. Dün Fransa ve İngiltere 35 yaralıyı tedaviye götürmüş. Her taraf güllük gülistanlık şimdi. Bunu da allaya pullaya anlatıyorlar. Gücü, silahı ve acımasızca rekabeti merkezine alan bir medeniyet anlayışı kabul edilemez."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C