İstanbul 14°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumların, Yunanistan korkusu tavan yaptı
27 Mayıs 2012 Pazar 18:55

Rumların, Yunanistan korkusu tavan yaptı

Kıbrıs Rum kesimi ekonomisinde, Yunanistan'ın avrodan çıkma ihtimalinin paniği yaşanıyor.

Böyle bir durumda Yunanistan'dan gelecek olumsuz sonuçlarla mücadele etmeye hazırlanan Rum yönetimi, bu doğrultuda bir dizi mekanizmayı kademeli olarak harekete geçirmeye hazırlanıyor.

Rum basın organlarında yer alan haberlerde, Rum yönetiminin planları ''Yunanistan yüzünden Kıbrıslı B planı'' olarak aktarıldı. Buna göre, Rum Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, Yunanistan'ın avro bölgesinden çıkarılması halinde mali destek alabilmek için Avrupalı yetkililerle sürekli temas içinde.

Rum Maliye Bakanlığı'nda geçtiğimiz hafta bazı teknokratlar ve bakanlık yetkililerinin katıldığı bir toplantıda, bankalardaki son durum kayıt altına alındı.

Brüksel'de Rum ekonomisiyle ilgili hakim olan olumsuz hava Rum yönetimini alarma geçirdi. Tüm AB üyeleri gibi Güney Kıbrıs'ın da Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkarılması halinde bundan ne şekilde etkileneceğiyle ilgili rapor hazırlandı.

Bir Rum hükümet yetkilisi, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkarılmasının Güney Kıbrıs için ''ciddi tehlikeler doğuracağı'' değerlendirmesini yaptı.

Ödeneklere 300 milyon avroluk kesinti yapabilir

Basın organlarında yer alan haberlerde, Güney Kıbrıs'ın AB'nin 2014-2020 yılları bütçesinde 300 milyon avroluk kayıp tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna işaret ediliyor.

Haberlerde, Avrupa Komisyonu'nun ekonomik tedbir önerilerinin Güney Kıbrıs'ı da büyük ölçüde etkilediği; 2007-2013 bütçesinden Güney Kıbrıs için 640 milyon avroluk ödenek ayrıldığı, ancak 2014-2020 yılı bütçesinde, bu rakamın 350 milyon avro ile sınırlı kalması tehlikesinin bulunduğu aktarıldı.

Rum makamları bu gelişme doğrultusunda harekete geçti ve Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya, Rum ekonomisinin durumuyla ilgili mektup gönderdi.

Yatıştırmaya çalışıyorlar

Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, ekonomi konusunda hakim olan panik havasını yatıştırmaya çalışıyor.

Stefanu, Rum hükümetinin bütçeyle ilgili politikasını devam ettirdiğini ve mali konuların hükümetin denetimi altında bulunduğunu söyledi.

Stefanu, Rum ekonomisinin yaşadığı en büyük problemin, banka sermayelerinin yeniden yapılandırılması olduğunu ve hükümetin bankaların desteklenmesi için çok yönlü çaba gösterdiğini kaydetti.

Kriz yüzünden emlak piyasası da düşüşte

Rum kesimindeki emlak piyasası da ekonomik kriz yüzünden düşüşte.

Bankaların durumu, perakendecilik ve maaşların azalması nedeniyle Rum emlak sektörü son zamanlarda büyük sıkıntıya girdi.

Son günlerde binaların üzerinde ''kiralık'' veya ''satılık'' yazılarına daha sık rastlanır oldu.

Yatırımcılar, iş adamları ve taşınmaz almakla ilgilenen diğer kişiler bu piyasadaki faaliyetlerini durdurmuş durumda.

Her 10 işçiden 3'ü kaçak

Bu arada, Rum basını, Rum tarafındaki her 10 işçiden üçünün kaçak olduğunu duyurdu.

Rum Yönetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirula Haralambus, özellikle yapı sektöründeki işverenlerin, çalıştırdıkları işçilerle ilgili Sosyal Sigortalar Dairesi'ne beyanda bulunmadığını ve bu durumun ekonominin düzelmesine yardımcı olmadığını söyledi.

Ayrıca, son zamanlarda Güney Kıbrıs'taki şirket müdürleri, Üst Yöneticiler (CEO) ve diğer yöneticilerin karıştığı ekonomik suçlarda artış olduğu belirtilerek, rüşvet, kara para aklama gibi ekonomik suçlar işleyen bu kişilere, mevkileri dolayısıyla polisin bir şey yapamadığı öne sürüldü.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
6 / 22 °C