İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:
20 Eylül 2013 Cuma 14:33

Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:

Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz" dedi.

Memiş, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özeri'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık alanına bakıldığında üniversite hastanelerinin üçüncü basamak sağlık hizmeti verdiğini, en ağır vakaları kabul ettiğini söyledi.

Üniversite hastanelerinde Sağlık Bakanlığının aynı imkanlarından faydalanıldığını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğitim ve uygulama hastanesi olması sebebiyle. Bilimsel çalışmalara yönelik bütçeden ilaveler yapılması gerekiyor. Toplu sözleşme masasında özellikle üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalarda genel bütçeden kaynak aktarılması gerektiğine dair talepte bulunduk. Kazanım olmadı ama bu konuyu dillendiriyoruz. Bunun yanında üniversitelerde sözleşmeli ve döner sermaye bütçesinden çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilerek üniversite hastanelerinin yükünün azaltılmasını gündeme getiriyoruz. Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz.

Oysa ki sizin hocaya, akademik ve bilimsel çalışmalarına performans vermeniz lazım. Hocanın eğittiği öğrenci oranında performans verilmesi gerekir. Tam gün yasasını sadece yüzde 4'lük küskün hocalar için değil de Sağlık Bakanlığındaki yüzde 96'yı da kapsayacak yeni bir sistem geliştirmek lazım. Daha barışcıl, herkesi içine alacak sistemin geliştirilmesi gerekir."

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer de sözleşmeli ve döner sermaye bütçesiyle çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu, üniversite hastaneleri üzerinde bir yüktür. Muayenehanede çalışan öğretim görevlilerinin geri dönmesiyle ilgili sıkıntı var. Hoca otomasyonda hizmet verecek, diğer taraftan performans verilmeyecek. Yasal boşluklar var. Bunların bir an önce çözülmesi lazım. Sağlık siteminde öğretim görevlisi kolay yetişmiyor" diye konuştu.

Memiş, daha sonra Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı ziyaret etti.

Muhabir: Ferdi Akıllı
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C