İstanbul 13°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:
20 Eylül 2013 Cuma 14:33

Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:

Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz" dedi.

Memiş, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özeri'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık alanına bakıldığında üniversite hastanelerinin üçüncü basamak sağlık hizmeti verdiğini, en ağır vakaları kabul ettiğini söyledi.

Üniversite hastanelerinde Sağlık Bakanlığının aynı imkanlarından faydalanıldığını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğitim ve uygulama hastanesi olması sebebiyle. Bilimsel çalışmalara yönelik bütçeden ilaveler yapılması gerekiyor. Toplu sözleşme masasında özellikle üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalarda genel bütçeden kaynak aktarılması gerektiğine dair talepte bulunduk. Kazanım olmadı ama bu konuyu dillendiriyoruz. Bunun yanında üniversitelerde sözleşmeli ve döner sermaye bütçesinden çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilerek üniversite hastanelerinin yükünün azaltılmasını gündeme getiriyoruz. Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz.

Oysa ki sizin hocaya, akademik ve bilimsel çalışmalarına performans vermeniz lazım. Hocanın eğittiği öğrenci oranında performans verilmesi gerekir. Tam gün yasasını sadece yüzde 4'lük küskün hocalar için değil de Sağlık Bakanlığındaki yüzde 96'yı da kapsayacak yeni bir sistem geliştirmek lazım. Daha barışcıl, herkesi içine alacak sistemin geliştirilmesi gerekir."

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer de sözleşmeli ve döner sermaye bütçesiyle çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu, üniversite hastaneleri üzerinde bir yüktür. Muayenehanede çalışan öğretim görevlilerinin geri dönmesiyle ilgili sıkıntı var. Hoca otomasyonda hizmet verecek, diğer taraftan performans verilmeyecek. Yasal boşluklar var. Bunların bir an önce çözülmesi lazım. Sağlık siteminde öğretim görevlisi kolay yetişmiyor" diye konuştu.

Memiş, daha sonra Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı ziyaret etti.

Muhabir: Ferdi Akıllı
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 19 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 21 °C
Konya
3 / 20 °C