İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:
20 Eylül 2013 Cuma 14:33

Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş:

Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz" dedi.

Memiş, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özeri'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık alanına bakıldığında üniversite hastanelerinin üçüncü basamak sağlık hizmeti verdiğini, en ağır vakaları kabul ettiğini söyledi.

Üniversite hastanelerinde Sağlık Bakanlığının aynı imkanlarından faydalanıldığını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğitim ve uygulama hastanesi olması sebebiyle. Bilimsel çalışmalara yönelik bütçeden ilaveler yapılması gerekiyor. Toplu sözleşme masasında özellikle üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalarda genel bütçeden kaynak aktarılması gerektiğine dair talepte bulunduk. Kazanım olmadı ama bu konuyu dillendiriyoruz. Bunun yanında üniversitelerde sözleşmeli ve döner sermaye bütçesinden çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilerek üniversite hastanelerinin yükünün azaltılmasını gündeme getiriyoruz. Sağlık Bakanlığında uygulanan performans sisteminin aynısını üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu iş yürümez çünkü siz hocayı para kazanması için hastayla buluşturuyorsunuz.

Oysa ki sizin hocaya, akademik ve bilimsel çalışmalarına performans vermeniz lazım. Hocanın eğittiği öğrenci oranında performans verilmesi gerekir. Tam gün yasasını sadece yüzde 4'lük küskün hocalar için değil de Sağlık Bakanlığındaki yüzde 96'yı da kapsayacak yeni bir sistem geliştirmek lazım. Daha barışcıl, herkesi içine alacak sistemin geliştirilmesi gerekir."

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer de sözleşmeli ve döner sermaye bütçesiyle çalıştırılan personelin genel bütçeye geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu, üniversite hastaneleri üzerinde bir yüktür. Muayenehanede çalışan öğretim görevlilerinin geri dönmesiyle ilgili sıkıntı var. Hoca otomasyonda hizmet verecek, diğer taraftan performans verilmeyecek. Yasal boşluklar var. Bunların bir an önce çözülmesi lazım. Sağlık siteminde öğretim görevlisi kolay yetişmiyor" diye konuştu.

Memiş, daha sonra Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı ziyaret etti.

Muhabir: Ferdi Akıllı
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C