İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz
20 Eylül 2013 Cuma 16:33

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, İzmir Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde başladı. ‘Sağlık ve Refah için Liderlik ve Paylaşılmış Yönetişim ile Yenilikler’ ana temasıyla düzenlenen konferansın açılış törenine, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Prof.Dr. Hülya Güven, WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ile Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye ülke ve şehirlerin temsilcileri katıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, şehirlerin daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla birliğin Türkiye’de hayata geçirdiği çalışmalardan örnekler verdi. İnsan sağlını etkileyen belirleyiciler konusundaki bilgi ve bilinç seviyesini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Sağlığı artırıcı uygulamaları yaygınlaştırmak ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için 2005 yılından bu yana enerjimizi hiç düşürmeden çalışarak birçok önemli faaliyet gerçekleştirdik. Akademisyenlerin, yerel yönetimlerin ve uluslararası uzmanların katılımlarıyla kent sağlığının geliştirilmesine yönelik konferanslar gerçekleştirdik. Kent sağlığı üzerindeki en iyi uygulamaların, Türkiye’den ve dünyadan en son gelişmelerin paylaşıldığı yayınlar hazırladık. En iyi sağlıklı şehir uygulama yarışmaları düzenledik. Türkiye çapında kent sağlığına ilişkin araştırmalar yaptırdık ve çevreye duyarlı sanayi tesislerinin teşvik edilmesi için çevreci tesis ödülleri vermeye başladık.” diye konuştu.

Kent sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan faaliyetler yürüttüklerini dile getiren Başkan Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusundaki en temel aktörler arasında olduğunun altını çizdi. İnsanların ancak sağlıklı şehirlerde en yüksek sağlık seviyesine ulaşma şansına sahip olacağını hatırlatan Başkan Altepe şunları kaydetti: "Hep beraber şehirlerimizde sağlığı artıran güçlü yönleri daha da kuvvetlendirmek ve bu anlamda diğer şehirlere iyi örnekler oluşturmak zorundayız. Aynı zamanda diğer şehirlerin güçlü yönlerinden de faydalanmak durumundayız. Çok önemli bir konu da şehrimizdeki sorunları doğru tespit etmektir. Sorunların yanlış bir şekilde analiz edilmesi enerjimizi boşa harcayacağımız anlamına gelir; konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz, olmamalıdır. Bu kapsamda kent sağlık profillerinin kentlerimizin sağlığını izlemek ve profillere dayanarak hazırlanan stratejik planların kent sağlığını geliştirmeye yönelik çok önemli araçlar olduğunu da tekrar vurgulamak isterim. Ayrıca birliğimiz tarafından kısa bir süre önce tamamlanan 'Türkiye’de İller Bazında Kent Sağlık Göstergeleri çalışmasının da şehirlerimize yol gösterecek önemli bir kaynak olacağını buradan duyurmak isterim. Hazırlanan çalışma kapsamında kentlerimizin sağlığı üzerinde belirleyici olan 75 gösterge tanımladık ve Türkiye’deki tüm illerimizin bu göstergeler karşısındaki durumunu gösteren 75 haritadan oluşan bir atlas oluşturduk." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C