İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz
20 Eylül 2013 Cuma 16:33

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, İzmir Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde başladı. ‘Sağlık ve Refah için Liderlik ve Paylaşılmış Yönetişim ile Yenilikler’ ana temasıyla düzenlenen konferansın açılış törenine, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Prof.Dr. Hülya Güven, WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ile Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye ülke ve şehirlerin temsilcileri katıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, şehirlerin daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla birliğin Türkiye’de hayata geçirdiği çalışmalardan örnekler verdi. İnsan sağlını etkileyen belirleyiciler konusundaki bilgi ve bilinç seviyesini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Sağlığı artırıcı uygulamaları yaygınlaştırmak ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için 2005 yılından bu yana enerjimizi hiç düşürmeden çalışarak birçok önemli faaliyet gerçekleştirdik. Akademisyenlerin, yerel yönetimlerin ve uluslararası uzmanların katılımlarıyla kent sağlığının geliştirilmesine yönelik konferanslar gerçekleştirdik. Kent sağlığı üzerindeki en iyi uygulamaların, Türkiye’den ve dünyadan en son gelişmelerin paylaşıldığı yayınlar hazırladık. En iyi sağlıklı şehir uygulama yarışmaları düzenledik. Türkiye çapında kent sağlığına ilişkin araştırmalar yaptırdık ve çevreye duyarlı sanayi tesislerinin teşvik edilmesi için çevreci tesis ödülleri vermeye başladık.” diye konuştu.

Kent sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan faaliyetler yürüttüklerini dile getiren Başkan Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusundaki en temel aktörler arasında olduğunun altını çizdi. İnsanların ancak sağlıklı şehirlerde en yüksek sağlık seviyesine ulaşma şansına sahip olacağını hatırlatan Başkan Altepe şunları kaydetti: "Hep beraber şehirlerimizde sağlığı artıran güçlü yönleri daha da kuvvetlendirmek ve bu anlamda diğer şehirlere iyi örnekler oluşturmak zorundayız. Aynı zamanda diğer şehirlerin güçlü yönlerinden de faydalanmak durumundayız. Çok önemli bir konu da şehrimizdeki sorunları doğru tespit etmektir. Sorunların yanlış bir şekilde analiz edilmesi enerjimizi boşa harcayacağımız anlamına gelir; konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz, olmamalıdır. Bu kapsamda kent sağlık profillerinin kentlerimizin sağlığını izlemek ve profillere dayanarak hazırlanan stratejik planların kent sağlığını geliştirmeye yönelik çok önemli araçlar olduğunu da tekrar vurgulamak isterim. Ayrıca birliğimiz tarafından kısa bir süre önce tamamlanan 'Türkiye’de İller Bazında Kent Sağlık Göstergeleri çalışmasının da şehirlerimize yol gösterecek önemli bir kaynak olacağını buradan duyurmak isterim. Hazırlanan çalışma kapsamında kentlerimizin sağlığı üzerinde belirleyici olan 75 gösterge tanımladık ve Türkiye’deki tüm illerimizin bu göstergeler karşısındaki durumunu gösteren 75 haritadan oluşan bir atlas oluşturduk." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C