İstanbul 10°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz
20 Eylül 2013 Cuma 16:33

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Sağlıkta Kaybedecek Saniyemiz Olamaz

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir’de başlayan Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı’nda insan sağlığına vurgu yaparak, “Konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, İzmir Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde başladı. ‘Sağlık ve Refah için Liderlik ve Paylaşılmış Yönetişim ile Yenilikler’ ana temasıyla düzenlenen konferansın açılış törenine, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Prof.Dr. Hülya Güven, WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ile Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye ülke ve şehirlerin temsilcileri katıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, şehirlerin daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla birliğin Türkiye’de hayata geçirdiği çalışmalardan örnekler verdi. İnsan sağlını etkileyen belirleyiciler konusundaki bilgi ve bilinç seviyesini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Sağlığı artırıcı uygulamaları yaygınlaştırmak ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için 2005 yılından bu yana enerjimizi hiç düşürmeden çalışarak birçok önemli faaliyet gerçekleştirdik. Akademisyenlerin, yerel yönetimlerin ve uluslararası uzmanların katılımlarıyla kent sağlığının geliştirilmesine yönelik konferanslar gerçekleştirdik. Kent sağlığı üzerindeki en iyi uygulamaların, Türkiye’den ve dünyadan en son gelişmelerin paylaşıldığı yayınlar hazırladık. En iyi sağlıklı şehir uygulama yarışmaları düzenledik. Türkiye çapında kent sağlığına ilişkin araştırmalar yaptırdık ve çevreye duyarlı sanayi tesislerinin teşvik edilmesi için çevreci tesis ödülleri vermeye başladık.” diye konuştu.

Kent sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan faaliyetler yürüttüklerini dile getiren Başkan Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusundaki en temel aktörler arasında olduğunun altını çizdi. İnsanların ancak sağlıklı şehirlerde en yüksek sağlık seviyesine ulaşma şansına sahip olacağını hatırlatan Başkan Altepe şunları kaydetti: "Hep beraber şehirlerimizde sağlığı artıran güçlü yönleri daha da kuvvetlendirmek ve bu anlamda diğer şehirlere iyi örnekler oluşturmak zorundayız. Aynı zamanda diğer şehirlerin güçlü yönlerinden de faydalanmak durumundayız. Çok önemli bir konu da şehrimizdeki sorunları doğru tespit etmektir. Sorunların yanlış bir şekilde analiz edilmesi enerjimizi boşa harcayacağımız anlamına gelir; konu insanlarımızın sağlığıysa boşa kaybedecek bir saniyemiz olamaz, olmamalıdır. Bu kapsamda kent sağlık profillerinin kentlerimizin sağlığını izlemek ve profillere dayanarak hazırlanan stratejik planların kent sağlığını geliştirmeye yönelik çok önemli araçlar olduğunu da tekrar vurgulamak isterim. Ayrıca birliğimiz tarafından kısa bir süre önce tamamlanan 'Türkiye’de İller Bazında Kent Sağlık Göstergeleri çalışmasının da şehirlerimize yol gösterecek önemli bir kaynak olacağını buradan duyurmak isterim. Hazırlanan çalışma kapsamında kentlerimizin sağlığı üzerinde belirleyici olan 75 gösterge tanımladık ve Türkiye’deki tüm illerimizin bu göstergeler karşısındaki durumunu gösteren 75 haritadan oluşan bir atlas oluşturduk." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C