İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanıklar sordu Orakoğlu anlattı
25 Mayıs 2012 Cuma 20:19

Sanıklar sordu Orakoğlu anlattı

''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, sanıkların yönelttiği soruları cevapladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada dinlenilen Orakoğlu, 28 Şubat döneminde MOSSAD ajanlarının MİT'in kozmik odasına girdiklerini iddia ederek, bu konudaki belgeleri Ankara'da 28 Şubat soruşturmasını yürüten savcıya verdiğini söyledi.

28 Şubat'ta Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde ''irtica''nın birinci sırada yer aldığını ifade eden Orakoğlu, ''PKK alt sıralara düştü. 27 Nisan 'e-muhtırası'nda Peygamber, irtica tehlikesi olarak gösterildi'' diye konuştu.

Tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, ''İşçi Partisi Peygamber Efendimiz'e dil uzatmaz. Hazreti Muhammed dünyanın en büyük insanlarından biridir'' dedi. Bu arada Orakoğlu'nun bu sözleri sanıklar arasında tepkiyle karşılandı.

Doğu Perinçek'in ''Neden hep Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy gibi Kemalist aydınlar öldürüldü?'' sorusuna Orakoğlu, laik-anti laik çatışması çıkararak darbe ortamı yaratılmak istendiğini söyleyerek, ''Daha önce de Alevi-Sünni, Türk-Kürt çatışmaları yaratılmak istendi. Uğur Mumcu ile düşüncelerimiz farklı olsa da Mumcu değerli bir gazeteciydi. Hizbullah, kontrgerilla, PKK gibi üzerinde konuşması büyük tabu olan konuları araştırdı. Ama Mumcu suikastında hep İran ve irtica adres gösterildi. Gladyodan hiç söz edilmedi. Ben Türkiye'deki derin yapılanmanın işi olduğunu düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

-''Danıştay cinayeti 'Ergenekon' tarafından işlendi''-

Perinçek'in ''Danıştay cinayetini MOSSAD'ın düzenlemiş olması mümkün müdür?'' sorusu üzerine Orakoğlu, ''Danıştay tetikçisi zaten burada. MOSSAD'ın Türkiye'de ciddi uzantıları var. 'MOSSAD işlemiştir' desem yanlış olur. Danıştay cinayetinin iddia olunan 'Ergenekon Terör Örgütü' tarafından işlendiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Bülent Orakoğlu'na soru sormak üzere söz alan tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay, ''Sizi televizyonlardan izliyorum. Her zaman size cevap verememenin hüznünü hapis duvarları arkasında yaşıyorum'' dedi.

Orakoğlu'nun ''Ankara'da Gölge Oyunları'' adlı kitabından bir bölüm okuyan Balbay ''Bu kitapta benim Mayıs 2003'teki 'Genç subaylar tedirgin' haberime gönderme yapıyorsunuz. Devamında da Ankara Barosu'ndan bir grup avukatın bu haberle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu yazıyorsunuz. Siz bu kitabı 2006'da yazmışsınız. Savcılık bu konuda takipsizlik kararı verdi. Sizin bu gelişmeyi de yazmanız gerekmez miydi'' diye sordu.

Bunu da öğrenip yazması gerektiğini ifade eden Orakoğlu, o dönemde Türkiye'yi idare eden Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın ''Genç subaylar tedirgin sendromuna'' kapıldığını belirterek, genç subayların genelkurmay başkanlarına karşı her zaman baskı unsuru olduğunu kaydetti.

Orakoğlu, Türkiye'yi darbe eşiğine getirmek isteyen insanların bunu kullanabileceğini kaydetti.

Orakoğlu'nun kitabında Özden Örnek'in olduğu iddia edilen günlüklerden de alıntı yaparak dönemin karışıklığından söz ettiğini belirten Balbay, ''Benim 'Genç subaylar tedirgin' başlıklı haberimin doğru olma olasılığı var mı?'' diye sordu.

-Orakoğlu: ''Sizi suçlamak amacıyla söylemedim''-

''Sizi suçlamak amacıyla söylemedim, ama yazınızın nasıl tedirgin ettiği konusunda Genelkurmay Başkanı açıklama yaptı'' diyen Orakoğlu, bu haberin doğru olup olmadığını mahkemenin değerlendireceğini söyledi.

Balbay, Orakoğlu'na yazdığı 5 bin makale arasından sadece ''Genç subaylar tedirgin' haberinin sorulduğunu ifade ederek, ''Böyle bir durumun olduğunu yazmam sonuçları açısından iyi midir, kötü müdür?'' diye sordu.

Orakoğlu da ''Genelkurmay'ın bu olaydan rahatsız olması nedeniyle mi yazdınız, yoksa gazetecilik mesleği gereği mi?' Niyetinizi bilemem'' dedi.

Balbay da, bu haberin ardından dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün basın toplantısı yaptığını ve çağırdığı 12 gazeteci arasında kendisinin de bulunduğunu ifade ederek, ''Benim kötü niyetli olduğumu düşünse beni çağırır mıydı?'' diye konuştu.

Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok gibi Cumhuriyet yazarlarının teröre kurban gittiklerini dile getiren Balbay, ''Ben de ölümü bekliyordum, ama terör mağduruyken teröristlikle suçlanmak çok ağır geliyor'' diye konuştu.

Duruşma, Orakoğlu'nun kendisine yöneltilen soruları yanıtlamasıyla devam ediyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C