İstanbul 21°C
07 Mayıs 2015 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarı saçlı mavi gözlü zenci
04 Mayıs 2012 Cuma 15:21

Sarı saçlı mavi gözlü zenci

Solomon Adaları’ndaki yaşayan halk, Afrika nüfusunun en siyah derili topluluklarından biri olmasına rağmen saçları sarı!

 

Science dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, Solomon Adası'ndaki nüfusun yarısının sarı saçlı olmasının sebebi tek bir gen mutasyonuna dayanıyor. Araştırmada en dikkat çekici detay ise bu mutasyonun Afrikalılarla evlenen Avrupalılardan değil, Pasifik'ten gelmesi.

 

Araştırma ekibinde yer alan ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Eimear Kenny,"İnsanda sarı saç özelliği, ekvator Okyanusya'sında bağımsız olarak ortaya çıktı... Bu son derece beklenmedik ve bir o kadar etkileyici" dedi.

Kenny'nin ekibinde yer alan Sean Myles ve Nicholas Timpson, Solomon Adaları'na giderek, burada sayıları son derece fazla olan sarışın nüfusu inceledi. Nova Scotia Tarım Üniversitesi'nde akademisyen olan Myles, LiveScience sitesine, "Derileri çok koyu renk, ancak sarı saçları var... Bu inanılmaz... Bir genetik mühendisi olarak, plajda oynayan çocukların yarısının sarışınolduğunu fark ettim" dedi.

SARIŞIN GEN
Solomon Adaları'ndaki sarışınların genel nüfusa oranı, Avrupa'daki orana çok yakın. Myles, sarı saçların kökenini ortaya çıkarmak için, Solomon Adaları'nda yaşayan 43 sarışın ve 42 esmer insanın tükürük örneklerini aldı.
Yapılan analizler, bugün sahip olduğumuz tek bir özelliğin arkasında ondan fazla gen olabilmesine rağmen, siyahi sarışınların bu özelliklerini tek bir genden aldıklarını gösterdi. TYRP1 adı verilen gen, insanlarda bulunan 23 çift kromozomdan dokuzuncusunda yer alıyor. Bu gen, Solomon Adaları'ndaki nüfusun yüzde 46.4'ünün sarışın olmasının tek sebebi. Araştırmalar, bu gende yaşanan mutasyonun, insanlarda cilde renk kazandıran enzimleri etkilediğini ortaya koydu.


MAVİ GÖZLERDEN FARKLI
Bilim insanları, bu mutasyonun Avrupa insanının genomlarında bulunmadığını belirtti. Bu sonuç, dünya genelinde 52 insan topluluğu üzerinde yapılan analizlerle elde edildi. Tersine, Solomon Adaları'ndaki nüfusu sarışına çeviren mutasyon bağımsız olarak ortaya çıktı ve Melanezya bölgesine yayıldı.
Araştırmalar, bu özelliğiyle TYRP1 geninin, gözlere mavi renk kazandıran genden farklı olduğunu belirtti. Gözlere mavi renk kazandıran gen, 6-10 bin yıl önce modern insanın ortak atalarında ortaya çıktı. Bu tarihlerden önce, insanlarda mavi gözlü olma özelliği yoktu.

 

Stanford'dan bir başka akademisyen Carlos Bustamante, "yapılan araştırmayla genetik bir sırrın çözüldüğünü, ancak elde edilen sonucun genetik bulguları toplumların geneli için değerlendiremeyeceklerini ortaya koyduğunu" söyledi.
Bustamante, "Yeni nesiller için genetik bilgilere dayanan tedaviler üretirken dikkatli olmalıyız... Tüm genetik özellikleri insanlığın tümü için geçerli kabul edersek, geliştireceğimiz tedavilerde bir nüfusa fayda sağlarken, diğerlerine zarar verebiliriz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi» Yolsuzluk Operasyonları, Brezilya’da Özel Sektörü Yola Getirdi» Paris Büyükelçiliği Önünde Suriye'deki Alevi Katliamları Protestosu» Barcelona: 3 – Bayern Münih: 0» Muhammed Bayır: Mücadelemizi Sonuna Kadar Sürdüreceğiz» Vedat Öztürk: Dün Demokrasiye Yakınken, Bugün Vesayete Yakınız» Burundililer, Devlet Başkanının Üçüncü Kez Aday Olmasına Karşı» Savcı Bağrıyanık: Hukuk Derin Yara Aldı, Bugüne Kadar Hep Hukuku Uyguladım» Öğrencinin Ölümönden Sonra Okul Önüne Trafik İşaretleri Konuldu» Eczacıbaşı Vitra: 2 - Hisamitsu Springs Kobe: 3» Makedonya'da Hükümet Karşıtı Protesto Devam Ediyor» '3. Uluslararası Ortadoğu Kongresi' Hatay'da Başladı» '11. Uluslararası Balıkesir Yörük Türkmen Şöleni' Başladı» Tunceli'de Arazi Kavgası Kanlı Bitti: 1 Ölü» Kırşehir’de Kızılay’ın Kan Bağışı Kampanyası Sürüyor» Kılıçdaroğlu: Benim Bakanlarımın Ayakkabı Kutuları Olmayacak» Gop Üniversitesi’nden 'Efendimiz' Konulu Konferans» Kenan Şahin: Kırşehir'de Hayvancılık Tavan Yapacak» Savcı Şişman: Devletin Savcısını Bu Şekilde Derdest Etmeleri Suçtur» Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık Rum Tarafı Da İşi Yokuşa Sürmekten Vazgeçmeli» 25. Erik Festivali Eriksiz Başladı» Suriyeli Çocuğu Arama Çalışmaları Devam Ediyor» Basın Konseyi'nden Sümeyye Erdoğan'a Suikast Haberlerine Kınama» Balıkesirspor’da Vargas Takımdan Ayrıldı» Hakkari’de Polislerin Avukatları 3. Defa Savcılığa Dilekçe Verdi» 'Çocuklarımızla Doğru İletişim Kurmalıyız'» 4 Savcı Ve 1 Kurmay Albay İçin Yakalama Kararı Çıkarıldı» 'Milletçe Hukukun Guguk Olduğu Dönemi Yaşıyoruz'» Milli İttifak'ın Kocaeli Adayı Bitmez: Akp Kamuoyu Vicdanından Kaçıyor» Celal Doğan: Tek Gencin Kanı Akmasın Diye Tüm Gövdemi Taşın Altına Koyarım» Davutoğlu: Bölücü Zihniyetin İkiz Kardeşi Hdp'dir» Savcı Takçı: Yasalara Göre Hareket Ettik; Suç İşleyen Birileri Bundan Hoşlanmadı» Hüseyin Çelik'in Savcılara Tutuklama Kararı Yorumu: Herkes Yargılanır» Bodrum’da Öldürülen Gencin Katili 4 Yıllık Kız Arkadaşı Çıktı» Okan Buruk: Beşiktaş Maçında Elimizden Gelenin En İyisini Yapacağız» 'Antalya'ya 2 Defa Kültür Bakanını Zor Getirenler, Hızlı Treni Getirecekmiş» Kılıç: Hıdırellez Birlik Beraberliğin Güzel Bir Yansıması» Deniz Gezmiş Ve Arkadaşları Sivas’ta Anıldı» Gökhan Süzen: Beşiktaş Maçı Benim İçin Duygusal Olacak» Otomotiv Devlerinin Fabrikalarındaki Sendika Krizi Sürüyor» Dereye Düşerek Kaybolan Suriyeli Çocuğu Balık Adamlar Arayacak» Suriyeli Sığınmacılar İçin İlçe Veri Sistemi Kuruldu» Müslümanlara Saldırı Düzenleyecek Yeni Bir “yeraltı Örgütü” Ortaya Çıktı» Sakarya Barosu, Cinsel İstismar İddialarına İlişkin Savcılarla Görüştü» İsviçre Merkez Bankası’nın İlk Dönem Zararı 30 Milyar Frank» Bu Tencere Kendi Kendini Karıştırıyor» 'Spora Işık Tutanlar' Ödüllerini Işık’lı Miniklerin Elinden Aldı» İşbilen: Manisa'da Derneklere Yapılan Baskınlar Manidar» Bahçeli: Yüce Divan'ın Kendisini Beklediğini Şimdiden Görüyoruz» Manavgat Belediyesi, Side Portikli Yolda Ahşap Yol Çalışması Başlattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
7 / 24 °C
İzmir
18 / 30 °C
Antalya
17 / 32 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
8 / 22 °C