İstanbul 30°C
31 Temmuz 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarı saçlı mavi gözlü zenci
04 Mayıs 2012 Cuma 15:21

Sarı saçlı mavi gözlü zenci

Solomon Adaları’ndaki yaşayan halk, Afrika nüfusunun en siyah derili topluluklarından biri olmasına rağmen saçları sarı!

 

Science dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, Solomon Adası'ndaki nüfusun yarısının sarı saçlı olmasının sebebi tek bir gen mutasyonuna dayanıyor. Araştırmada en dikkat çekici detay ise bu mutasyonun Afrikalılarla evlenen Avrupalılardan değil, Pasifik'ten gelmesi.

 

Araştırma ekibinde yer alan ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Eimear Kenny,"İnsanda sarı saç özelliği, ekvator Okyanusya'sında bağımsız olarak ortaya çıktı... Bu son derece beklenmedik ve bir o kadar etkileyici" dedi.

Kenny'nin ekibinde yer alan Sean Myles ve Nicholas Timpson, Solomon Adaları'na giderek, burada sayıları son derece fazla olan sarışın nüfusu inceledi. Nova Scotia Tarım Üniversitesi'nde akademisyen olan Myles, LiveScience sitesine, "Derileri çok koyu renk, ancak sarı saçları var... Bu inanılmaz... Bir genetik mühendisi olarak, plajda oynayan çocukların yarısının sarışınolduğunu fark ettim" dedi.

SARIŞIN GEN
Solomon Adaları'ndaki sarışınların genel nüfusa oranı, Avrupa'daki orana çok yakın. Myles, sarı saçların kökenini ortaya çıkarmak için, Solomon Adaları'nda yaşayan 43 sarışın ve 42 esmer insanın tükürük örneklerini aldı.
Yapılan analizler, bugün sahip olduğumuz tek bir özelliğin arkasında ondan fazla gen olabilmesine rağmen, siyahi sarışınların bu özelliklerini tek bir genden aldıklarını gösterdi. TYRP1 adı verilen gen, insanlarda bulunan 23 çift kromozomdan dokuzuncusunda yer alıyor. Bu gen, Solomon Adaları'ndaki nüfusun yüzde 46.4'ünün sarışın olmasının tek sebebi. Araştırmalar, bu gende yaşanan mutasyonun, insanlarda cilde renk kazandıran enzimleri etkilediğini ortaya koydu.


MAVİ GÖZLERDEN FARKLI
Bilim insanları, bu mutasyonun Avrupa insanının genomlarında bulunmadığını belirtti. Bu sonuç, dünya genelinde 52 insan topluluğu üzerinde yapılan analizlerle elde edildi. Tersine, Solomon Adaları'ndaki nüfusu sarışına çeviren mutasyon bağımsız olarak ortaya çıktı ve Melanezya bölgesine yayıldı.
Araştırmalar, bu özelliğiyle TYRP1 geninin, gözlere mavi renk kazandıran genden farklı olduğunu belirtti. Gözlere mavi renk kazandıran gen, 6-10 bin yıl önce modern insanın ortak atalarında ortaya çıktı. Bu tarihlerden önce, insanlarda mavi gözlü olma özelliği yoktu.

 

Stanford'dan bir başka akademisyen Carlos Bustamante, "yapılan araştırmayla genetik bir sırrın çözüldüğünü, ancak elde edilen sonucun genetik bulguları toplumların geneli için değerlendiremeyeceklerini ortaya koyduğunu" söyledi.
Bustamante, "Yeni nesiller için genetik bilgilere dayanan tedaviler üretirken dikkatli olmalıyız... Tüm genetik özellikleri insanlığın tümü için geçerli kabul edersek, geliştireceğimiz tedavilerde bir nüfusa fayda sağlarken, diğerlerine zarar verebiliriz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Cumhurbaşkanı Adayı Ve Başbakan Erdoğan'ın Mardin Mitingi» Rus İş Adamı Deripaska'nın Lüks Yatı Bodrum'da» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Sivas'ta» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» Bedirhan, Serbest Bırakılan Babasına Verdiği Sözü Tuttu» Ermenistan-azerbaycan Cephe Hattında Çatışma» Adalet Bakanı Bozdağ Yozgat'ta» "Libyalı General Hafter'in Mısır'a Kaçtıer" İddiası» Çin'de Tutuklu Bulunan Uygur Akademisyen Tohti» Ak Parti Grup Başkanvekili Aydın:» Yüzmek İçin Sapanca Gölü'ne Giren 3 Arkadaştan Biri Boğuldu» Neftçi Bakü İle Gürcistan'ın Chikkura Sachkhere Takımı Berabere Kaldı» Futbol: Uefa Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» Gazze’de Ölen Filistinli Sayısı Bin 400’ü Geçti» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Ortak Sınavlarda Yüzdelik Dilimleri Yeniden Hesaplandı» Kamyonet Köprüden Düştü: 1 Ölü 5 Yaralı» Batı Afrika'daki Ebola Ölümleri Durdurulamıyor» Başbakan Erdoğan'a Aile Boyu Destek Verdiler» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» Turkcell, Ziraat Bankası İle Sözleşme İmzaladı, Hisselerindeki Alfa Lehine Rehin Kaldırıldı» Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay Kararı Üzerine Birinci Ve İkinci Dönem Ortak Sınavlarda İkili Kopya Tespiti Yapılan Tüm Öğrencilerin, İptal Edilen Testleri Ve Yerleştirmeye Esas Puanları (Yep) İle Sınavlara Giren Bütün Öğre» Siyasi Parti İl Başkanları Ekmeleddin İhsanoğlu İçin Buluştu» Denizli'de Yamaç Paraşütü Kazası» Tırdan Gelin Arabası İlgi Odağı Oldu» Yozgat'ta Otomobil Devrildi: 1 Ölü, 3 Yaralı» Irak Cumhurbaşkanı Masum'dan İstifa Sinyali» Sakarya'da 13 Adet Silah Ele Geçirildi» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» Cumhurbaşkanı Adayı Ve Başbakan Erdoğan Mardin'e Geldi» Balık Tutmak İçin Girdiği Yeşilırmak’tan Cenazesi Çıktı» Norveç'in Eski Başbakan Jens Stoltenberg'in Acılı Günü» İhsanoğlu'na İstiklal Marşı Ve Safahat Gönderildi» Yurt Dışında Cumhurbaşkanı Seçimi» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi» "Diyanet'in Risale-i Nur'u Tahrif Ettiği" İddiası» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Sivas'ta: (2)» Erdoğan’dan, İhsanoğlu’na: Senin Prof’luğuna Yazıklar Olsun» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Van'da İzinsiz Gösteri» Vali, Yamaç Paraşütü İle Kalkış Yapamadan Düştü» Azerbaycan - Ermenistan Cephe Hattında Çatışma: Azeri Asker Şehit Oldu» Abd'de Cumhurbaşkanı Seçimi Heyecanı» Ukrayna Krizi Minsk'te Görüşülecek» Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar'da Doğaya Keklik Salıverdi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 32 °C
İzmir
21 / 38 °C
Antalya
22 / 31 °C
Adana
24 / 32 °C
Konya
18 / 34 °C