İstanbul 27°C
24 Temmuz 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarı saçlı mavi gözlü zenci
04 Mayıs 2012 Cuma 15:21

Sarı saçlı mavi gözlü zenci

Solomon Adaları’ndaki yaşayan halk, Afrika nüfusunun en siyah derili topluluklarından biri olmasına rağmen saçları sarı!

 

Science dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, Solomon Adası'ndaki nüfusun yarısının sarı saçlı olmasının sebebi tek bir gen mutasyonuna dayanıyor. Araştırmada en dikkat çekici detay ise bu mutasyonun Afrikalılarla evlenen Avrupalılardan değil, Pasifik'ten gelmesi.

 

Araştırma ekibinde yer alan ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Eimear Kenny,"İnsanda sarı saç özelliği, ekvator Okyanusya'sında bağımsız olarak ortaya çıktı... Bu son derece beklenmedik ve bir o kadar etkileyici" dedi.

Kenny'nin ekibinde yer alan Sean Myles ve Nicholas Timpson, Solomon Adaları'na giderek, burada sayıları son derece fazla olan sarışın nüfusu inceledi. Nova Scotia Tarım Üniversitesi'nde akademisyen olan Myles, LiveScience sitesine, "Derileri çok koyu renk, ancak sarı saçları var... Bu inanılmaz... Bir genetik mühendisi olarak, plajda oynayan çocukların yarısının sarışınolduğunu fark ettim" dedi.

SARIŞIN GEN
Solomon Adaları'ndaki sarışınların genel nüfusa oranı, Avrupa'daki orana çok yakın. Myles, sarı saçların kökenini ortaya çıkarmak için, Solomon Adaları'nda yaşayan 43 sarışın ve 42 esmer insanın tükürük örneklerini aldı.
Yapılan analizler, bugün sahip olduğumuz tek bir özelliğin arkasında ondan fazla gen olabilmesine rağmen, siyahi sarışınların bu özelliklerini tek bir genden aldıklarını gösterdi. TYRP1 adı verilen gen, insanlarda bulunan 23 çift kromozomdan dokuzuncusunda yer alıyor. Bu gen, Solomon Adaları'ndaki nüfusun yüzde 46.4'ünün sarışın olmasının tek sebebi. Araştırmalar, bu gende yaşanan mutasyonun, insanlarda cilde renk kazandıran enzimleri etkilediğini ortaya koydu.


MAVİ GÖZLERDEN FARKLI
Bilim insanları, bu mutasyonun Avrupa insanının genomlarında bulunmadığını belirtti. Bu sonuç, dünya genelinde 52 insan topluluğu üzerinde yapılan analizlerle elde edildi. Tersine, Solomon Adaları'ndaki nüfusu sarışına çeviren mutasyon bağımsız olarak ortaya çıktı ve Melanezya bölgesine yayıldı.
Araştırmalar, bu özelliğiyle TYRP1 geninin, gözlere mavi renk kazandıran genden farklı olduğunu belirtti. Gözlere mavi renk kazandıran gen, 6-10 bin yıl önce modern insanın ortak atalarında ortaya çıktı. Bu tarihlerden önce, insanlarda mavi gözlü olma özelliği yoktu.

 

Stanford'dan bir başka akademisyen Carlos Bustamante, "yapılan araştırmayla genetik bir sırrın çözüldüğünü, ancak elde edilen sonucun genetik bulguları toplumların geneli için değerlendiremeyeceklerini ortaya koyduğunu" söyledi.
Bustamante, "Yeni nesiller için genetik bilgilere dayanan tedaviler üretirken dikkatli olmalıyız... Tüm genetik özellikleri insanlığın tümü için geçerli kabul edersek, geliştireceğimiz tedavilerde bir nüfusa fayda sağlarken, diğerlerine zarar verebiliriz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Sivasspor'da Yeni Sezon Hazırlıkları» Kaçak Avlandıkları İddiası» Cezayir Uçağı İle İrtibatın Kopması» Ab Türkiye Delegasyonu Başkanı Manservisi Ağrı'da» Lice'de Lpg Yüklü Tankerin Patlaması» Vatandaşlara Ramazan Sonrası Beslenme Önerileri» Çarşamba'da Esrar Operasyonu» Sutopu: 2014 Avrupa Şampiyonası» Sivasspor'da Transfer Çalışmaları» Abd'de İşsizlik Maaşı Başvuruları Son 8 Yılın En Düşük Seviyesinde» Başkan Altundağ: Türk Metal'in Grup Toplu İş Sözleşmesi Taslağı Hazır» İngiliz Bankası Barclays'den Abd'deki Davaya Karşı Savunma:» Emniyette "Paralel Yapı" Operasyonu» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Kayseri'de (2)» Almanya Savunma Bakanı Von Der Leyen Afganistan'da» Gözaltındaki Polisin Eşi: Çocuklarım Babasız Büyüdü» Voleybol: Küçük Kızlar Balkan Şampiyonası» Apartman Yöneticisi: Asıl O Bizi Mağdur Etti» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu,kayseri'de» Emniyette "Paralel Yapı" Operasyonu» Cumhurbaşkanlığı Seçimine Doğru» Sivasspor'da İmza Töreni» Ukrayna Başbakanı Yatsenük İstifasını Sundu» Ekmeleddin İhsanoğlu Gözyaşlarına Boğulan Çocuğu Teselli Etti» "Torba Kanun Tasarısı" Tbmm Genel Kurulu'nda» Otellerin Su Topu Savaşı» Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Tekirdağ'da:» Ak Parti Adıyaman İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı» Alman Cumhurbaşkanı'ndan İsrail Protestolarına Tepki» Ab Üzerinden Gelen Mülteciler Cezaevlerinden Hemen Çıkartılmalı» Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Ek Hizmet Binası Açılış Töreni» Aydınspor 1923» Polis Gözaltıları İle Alakalı Almanya Adalet Bakanlığı'ndan Açıklama» Sandıkta Görev Almak İçin Chp İstanbul'a 30 Bin Başvuru» Hirfanlı Gençlik Kampları Devam Ediyor» Müslüman Teşkilatlar Ortak Çalışma Grubunda Hem Fikir» Lice'de Lpg Yüklü Tankerin Patlaması» Irak'taki Çatışmalar» Garanti Yılın İlk Yarısında 1 Milyar 571 Milyon Tl Net Kar Elde Etti» Yapı Kredi’nin İlk Yarı Net Kârı 929 Milyon Tl» Yeni Yapılan Çarşıyı Su Bastı, Dükkanlar Sular Altında Kaldı» Bu Okuma Salonunda Çocuklar Eğlenerek Öğreniyor» Emniyet Mensuplarının İfadelerinin Alınmasına Başlandı» Sakal-ı Şerif İzdihamı Yaşandı» Ban Ki Mun Erbil'de (1)» Rusya’da Düzenlenecek “polonya Yılı” Ukrayna Krizinden Dolayı İptal Edildi» Alman Cumhurbaşkanı: İsrail’e Karşı Protestolarda Kullanılan Dil Kabul Edilemez» Polis Gözaltılarına Alman Federal Meclis Milletvekilinden Tepki» 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Bodrum’da» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 36 °C
İzmir
21 / 33 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
18 / 34 °C