İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saruhanlı’da Mısır Hasadı Başladı
20 Eylül 2013 Cuma 13:23

Saruhanlı’da Mısır Hasadı Başladı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde mısır hasadına başlandı.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde mısır hasadına başlandı. Geçen yıllara oranla verimin yüksek olduğu ancak fiyatların düşüklüğünün üreticiyi zor durumda bıraktığı belirtildi. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Lütfiye köyünde hasat yapılan mısır tarlalarını ve çiftçileri ziyaret ederek, hayırlı ve bereketli mahsuller diledi.

Okur, burada yaptığı konuşmada, "Mısır veriminin yüksek olması bizleri sevindirirken fiyatların geçen yılın altında olması, bizleri ve çiftçilerimizi üzmektedir. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerinin geçen yıla göre fiyatları artmış olmasına rağmen mısır fiyatının geçen yılın altında olması, çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Geçen yıl tonu tüccarlar tarafından 640 liradan alıcı bulan mısırın fiyatı, bu yıl tüccarlar tarafından 550 liradan alınıyor. 50 bin dekarlık arazide üretimi yapılan mısırın fiyatının düşük olması, çiftçileri başka ürünlere yönlendiriyor. Tüccarların burada gerekli makul fiyatları vererek hem kendileri kazanmaları lazım hem de çiftçilerimizin kazanması lazım ki daha sonraki yıllarda mısır üretimine devam etsinler." dedi. Tüccarlara da çağrıda bulunan Oda Başkanı Okur, "Çiftçilerin velinimetimiz olduğunu bilmemiz lazım. Çiftçi, zarar ettiği veya çok az bir kâr elde ettiği bir ürünün, daha sonraki yıllarda üretiminden vazgeçiyor. Bizler çiftçilerin ürettikleri ürünler sayesinde para kazanıyor, ihracat yapıyor ve ticaret yapıyoruz. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak için gecesini gündüzüne katan çiftçilerimiz, maalesef mahsul zamanına geldiği zaman yüksek olan fiyatlar birden düşüyor. Çiftçilerimiz, her yıl farklı ürünler üretmeye çalışıyor. Bunun asıl sebebi ise yeteri kadar para kazanmamaları." şeklinde konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin bu yıl mısır taban alım fiyatını 640 lira olarak belirlediğini kaydeden Aydoğan Okur, "Mısır üreticilerimizin, TMO’dan internet üzerinde randevu alarak, bekleme yapmadan ürünü daha çok kârla satmalarının faydalarına olacağını bilmelerini isteriz. Kim yüksek fiyatı verirse çiftçi ürününü ona satar. Şu anda TMO'nun belirlemiş olduğu 640 lira fiyatın, tüccarın belirlemiş olduğu fiyata göre daha makul ve kârlı olduğunu çiftçilerimiz bilmeliler." dedi.

Lütfiye köyünde 40 yıldır çiftçilik yapan Hasan Erişken de mısır birkaç gün önce tüccarlar tarafından 580 liradan alınırken hasat başlayınca hemen aşağıya çekildiğini anlattı. TMO'dan 640 lira fiyatla randevu aldığını belirten Erişken, "Birden ne oldu da fiyatlar bu kadar düştü? Mısır üreticisinin, ürünlerini daha yüksek fiyat belirleyen TMO’ya vermesi, çiftçilerimizin menfaatine olacaktır. Fiyatlar her yıl aşağıya çekilmeye çalışılırsa her yıl çiftçilik yapacak insan sayısının düşecek ve bu sebeple tarımda dışa bağımlı hale geleceğiz." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
16 / 34 °C
İzmir
22 / 36 °C
Antalya
22 / 36 °C
Adana
24 / 33 °C
Konya
17 / 32 °C