İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saruhanlı’da Mısır Hasadı Başladı
20 Eylül 2013 Cuma 13:23

Saruhanlı’da Mısır Hasadı Başladı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde mısır hasadına başlandı.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde mısır hasadına başlandı. Geçen yıllara oranla verimin yüksek olduğu ancak fiyatların düşüklüğünün üreticiyi zor durumda bıraktığı belirtildi. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Lütfiye köyünde hasat yapılan mısır tarlalarını ve çiftçileri ziyaret ederek, hayırlı ve bereketli mahsuller diledi.

Okur, burada yaptığı konuşmada, "Mısır veriminin yüksek olması bizleri sevindirirken fiyatların geçen yılın altında olması, bizleri ve çiftçilerimizi üzmektedir. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerinin geçen yıla göre fiyatları artmış olmasına rağmen mısır fiyatının geçen yılın altında olması, çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Geçen yıl tonu tüccarlar tarafından 640 liradan alıcı bulan mısırın fiyatı, bu yıl tüccarlar tarafından 550 liradan alınıyor. 50 bin dekarlık arazide üretimi yapılan mısırın fiyatının düşük olması, çiftçileri başka ürünlere yönlendiriyor. Tüccarların burada gerekli makul fiyatları vererek hem kendileri kazanmaları lazım hem de çiftçilerimizin kazanması lazım ki daha sonraki yıllarda mısır üretimine devam etsinler." dedi. Tüccarlara da çağrıda bulunan Oda Başkanı Okur, "Çiftçilerin velinimetimiz olduğunu bilmemiz lazım. Çiftçi, zarar ettiği veya çok az bir kâr elde ettiği bir ürünün, daha sonraki yıllarda üretiminden vazgeçiyor. Bizler çiftçilerin ürettikleri ürünler sayesinde para kazanıyor, ihracat yapıyor ve ticaret yapıyoruz. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak için gecesini gündüzüne katan çiftçilerimiz, maalesef mahsul zamanına geldiği zaman yüksek olan fiyatlar birden düşüyor. Çiftçilerimiz, her yıl farklı ürünler üretmeye çalışıyor. Bunun asıl sebebi ise yeteri kadar para kazanmamaları." şeklinde konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin bu yıl mısır taban alım fiyatını 640 lira olarak belirlediğini kaydeden Aydoğan Okur, "Mısır üreticilerimizin, TMO’dan internet üzerinde randevu alarak, bekleme yapmadan ürünü daha çok kârla satmalarının faydalarına olacağını bilmelerini isteriz. Kim yüksek fiyatı verirse çiftçi ürününü ona satar. Şu anda TMO'nun belirlemiş olduğu 640 lira fiyatın, tüccarın belirlemiş olduğu fiyata göre daha makul ve kârlı olduğunu çiftçilerimiz bilmeliler." dedi.

Lütfiye köyünde 40 yıldır çiftçilik yapan Hasan Erişken de mısır birkaç gün önce tüccarlar tarafından 580 liradan alınırken hasat başlayınca hemen aşağıya çekildiğini anlattı. TMO'dan 640 lira fiyatla randevu aldığını belirten Erişken, "Birden ne oldu da fiyatlar bu kadar düştü? Mısır üreticisinin, ürünlerini daha yüksek fiyat belirleyen TMO’ya vermesi, çiftçilerimizin menfaatine olacaktır. Fiyatlar her yıl aşağıya çekilmeye çalışılırsa her yıl çiftçilik yapacak insan sayısının düşecek ve bu sebeple tarımda dışa bağımlı hale geleceğiz." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C