İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savcılıktan Hayyam Garipoğlu açıklaması
25 Mayıs 2012 Cuma 20:27

Savcılıktan Hayyam Garipoğlu açıklaması

Kapıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Garipoğlu'nun yurt dışına kaçtığı ve kaçmasına göz yumulduğu şeklindeki haberlere açıklık getirdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, Münevver Karabulut'un öldürülmesine ilişkin davada 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Hayyam Garipoğlu ile diğer hükümlüler hakkındaki infaz işlemlerinin yasaya ve mevzuata uygun bir şekilde yapılmaya devam edildiğini, yasal sürecin sürdüğünü bildirdi.

Kapıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Garipoğlu'nun yurt dışına kaçtığı ve kaçmasına göz yumulduğu şeklinde bazı basın organlarında haberler yer aldığını hatırlattı.

Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapma ihtiyacı hissedildiğini belirten Kapıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Hükümlü Hayyam Garipoğlu hakkındaki 3 yıllık ceza süresini içeren ilam evrakı Cumhuriyet Başsavcılığımıza geldiğinde, hükümlüye çıkartılan çağrı kağıdı uygulaması yasal olup, daha sonra müdahil vekilince şahsın kaçma hazırlığında olduğu yönündeki ihbar üzerine, ihbarın doğruluğu araştırılmadan derhal yakalama emri çıkartmak yasal olarak mümkün değildir. Zira yakalama emri çıkartıldığında, hükümlünün infazın erteleme isteme hakkının yok olacağı, yakalamanın ancak çağrı kağıdı çıktıktan sonra, kaçma ihtimali veya kaçmış olmanın tespiti halinde çıkartılabilecektir. Yapılan araştırmada, mahkumiyete konu Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dava dosyasının Yargıtay incelemesi sırasında, hükümlünün birçok kez yurt dışına çıkıp Türkiye'ye döndüğü, kararın kesinleştiği 28 Mart 2012 tarihinden sonra da birçok kez yurt dışına çıkıp geri geldiği durumları dikkate alındığında, Garipoğlu'nun en son 21 Mayıs 2012 tarihinde yurt dışına çıkmasında kesin olarak kaçtığı anlamı çıkartmanın zorlama yorum olacağı ortadadır. Şahsın yurda dönerek çağrı kağıdının kendisine tebliğinden itibaren 10 gün içinde infaza başlamak için müracaat etmesinin mümkün olduğu bu haliyle, Cumhuriyet Başsavcılığımızın, mahkeme kararının infazı konusundaki uygulamalarının şahsın bilerek kaçmasına göz yumulduğu şeklindeki basında yer alan haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığı ortadadır.''

Kapıcı, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, infaz işlemleri sırasında kesin ve net bilgi, belge olmadan hükümlünün yasa ile verilmiş infazının tehirini talep etme hakkını ortadan kaldıracak şekilde yasaya aykırı uygulama yapamayacağının bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Hayyam Garipoğlu ve diğer hükümlüler hakkındaki infaz işlemleri, yasaya ve mevzuata uygun bir şekilde yapılmaya devam ediliyor ve yasal süreç sürüyor'' ifadesini kullandı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C