İstanbul 28°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayıştay: İşlerine gelince frensiz gaza basıyorlar
27 Mayıs 2012 Pazar 15:52

Sayıştay: İşlerine gelince frensiz gaza basıyorlar

Sayıştay Başkanı Recai Akyel, kamu bürokrasisini topa tuttu.

Deniz Çiçek'in haberi

 

Kamu kurumlarının mali denetimini yapan Sayıştay Başkanı Recai Akyel, bürokrasiyi sert eleştirdi. Maliye Hesap Uzmanları Vakfı'nın vergi denetimine yönelik paneline katılan Akyel, burada bürokratlara seslendi.

İşte Akyel'in mesajlarında öne çıkan önemli başlıklar:

 

- AMAÇ DIŞI DENETİM: Vergi denetimleri yanında, denetim yapanların denetimi de önemli, gerekli ve faydalı. Türkiye'de bazı denetimlerin lüzumsuz olduğu iddiaları ortaya atılıyor. Eğer birkurumda karar ve kural varsa, denetim de olmalı. Denetimler açık yapılmalı. Kimi teftişkurullarında amaçların dışına çıkan ve zararı olan denetimler gerçekleşiyor. Yanlış denetim de denetimsizlik gibi risk... Denetimin kalite kontrolü olmalı.

- TERCÜME BİLE EDEMİYORUZ: Türkiye'deki kamu kurumları bir sistem getireceklerinde hep başka ülkelerin modellerini örnek alıyor. Kamu yönetiminde örnek alınmayan ülkekalmamış. Yamalı bohça gibiyiz. İki milyonluk ülkenin modelini getirip, 70 milyona uygulayamazsın. Ya da eyalet sistemi olan ülkenin modelini, Türkiye gibi üniter bir ülkeyegetiremezsin. Toplumsal yapısı, kültürü ve bürokrasi geleneği farklı olan ülkeler örnek alınıyor. Türkiye de bunun çok zararını çekiyor. İthal sistemlerden öteye gidemiyoruz. Şekilde kalıyoruz, özüne inemiyoruz. İthal ettiğimiz sistemin tercümesini bile yapamıyoruz. O ülkenin kanunları ya da mevzuatı tercüme edilirken, yanlışlar yapılıyor.

 

- KURUMLAR BENCİL: Kurumlar o kadar bencil ki, işine gelen kuralı alıyor, gelmeyeni hemen siliyor. İşine gelmeyince o sistemi öyle bir getiriyor ki buraya, gazı olan ama freni olmayan otomobil gibi. Kurum, işine gelince gaza basıyor ama fren yok. Yabancı ülke sistemlerininorijinalliği bozulmamalı, o sistemin ruhu, özü kavranmalı.

- KİMSE KAFA YORMUYOR: Bir sistemi ithal edince, o sistemin uygulanmasında dakurumlar arasında uyuşmazlık oluyor. Maliye bir sistem getiriyor ama başka kurumların sistemibuna uymuyor. Yabancı ülke modellerini bilelim ama Türk bürokrasisi, amaçlarına uygunözgün sistemler geliştirmeli.

 

- BÜROKRASİNİN HADDİNE Mİ: Türkiye'de kurumsal bağnazlık var. Allah hiçbir kurumuötekinin insafına bırakmasın. Hiçbir kurum arasında ortak çalışma ve koordinasyon yok. Türkiye'de aynı kurum kural koyuyor, o kuralı aynı kurum uyguluyor ve yine aynı kurumdenetliyor. Böyle olmaz, dış denetim olmalı. Türkiye'de reformlar konusunda da sorun var. Bir konuda anayasa düzenlemesi yapılıyor ama uyum yasası yok. Bir yasa çıkarılıyor amauygulama için idari düzenleme yok. Bir reform yapılıyorsa, inanarak yapılmalı. Örneğin, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na halen büyük bir direnç var. Bürokrasinin haddine mi Meclis'in kabul ettiği bir yasayı uygulamaya direnmek.

HEM AKADEMİSYEN HEM BÜROKRAT

 

ANKARA Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun olan Akyel, 1989'dan itibaren kaymakamlık yaptı, üniversitelerde ders verdi. Tokat Valisi iken Sayıştay'a atanan Akyel, 2009'dan bu yana da aynı kurumda başkanlık yapıyor. Akademik çalışmalarını da sürdüren Akyel, bu yıl içinde 'İşletme Anabilim' dalında Stratejik Yönetim Doçenti oldu.

AKŞAM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 21 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
16 / 31 °C
Adana
15 / 33 °C
Konya
5 / 20 °C