İstanbul 18°C
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayıştay: İşlerine gelince frensiz gaza basıyorlar
27 Mayıs 2012 Pazar 15:52

Sayıştay: İşlerine gelince frensiz gaza basıyorlar

Sayıştay Başkanı Recai Akyel, kamu bürokrasisini topa tuttu.

Deniz Çiçek'in haberi

 

Kamu kurumlarının mali denetimini yapan Sayıştay Başkanı Recai Akyel, bürokrasiyi sert eleştirdi. Maliye Hesap Uzmanları Vakfı'nın vergi denetimine yönelik paneline katılan Akyel, burada bürokratlara seslendi.

İşte Akyel'in mesajlarında öne çıkan önemli başlıklar:

 

- AMAÇ DIŞI DENETİM: Vergi denetimleri yanında, denetim yapanların denetimi de önemli, gerekli ve faydalı. Türkiye'de bazı denetimlerin lüzumsuz olduğu iddiaları ortaya atılıyor. Eğer birkurumda karar ve kural varsa, denetim de olmalı. Denetimler açık yapılmalı. Kimi teftişkurullarında amaçların dışına çıkan ve zararı olan denetimler gerçekleşiyor. Yanlış denetim de denetimsizlik gibi risk... Denetimin kalite kontrolü olmalı.

- TERCÜME BİLE EDEMİYORUZ: Türkiye'deki kamu kurumları bir sistem getireceklerinde hep başka ülkelerin modellerini örnek alıyor. Kamu yönetiminde örnek alınmayan ülkekalmamış. Yamalı bohça gibiyiz. İki milyonluk ülkenin modelini getirip, 70 milyona uygulayamazsın. Ya da eyalet sistemi olan ülkenin modelini, Türkiye gibi üniter bir ülkeyegetiremezsin. Toplumsal yapısı, kültürü ve bürokrasi geleneği farklı olan ülkeler örnek alınıyor. Türkiye de bunun çok zararını çekiyor. İthal sistemlerden öteye gidemiyoruz. Şekilde kalıyoruz, özüne inemiyoruz. İthal ettiğimiz sistemin tercümesini bile yapamıyoruz. O ülkenin kanunları ya da mevzuatı tercüme edilirken, yanlışlar yapılıyor.

 

- KURUMLAR BENCİL: Kurumlar o kadar bencil ki, işine gelen kuralı alıyor, gelmeyeni hemen siliyor. İşine gelmeyince o sistemi öyle bir getiriyor ki buraya, gazı olan ama freni olmayan otomobil gibi. Kurum, işine gelince gaza basıyor ama fren yok. Yabancı ülke sistemlerininorijinalliği bozulmamalı, o sistemin ruhu, özü kavranmalı.

- KİMSE KAFA YORMUYOR: Bir sistemi ithal edince, o sistemin uygulanmasında dakurumlar arasında uyuşmazlık oluyor. Maliye bir sistem getiriyor ama başka kurumların sistemibuna uymuyor. Yabancı ülke modellerini bilelim ama Türk bürokrasisi, amaçlarına uygunözgün sistemler geliştirmeli.

 

- BÜROKRASİNİN HADDİNE Mİ: Türkiye'de kurumsal bağnazlık var. Allah hiçbir kurumuötekinin insafına bırakmasın. Hiçbir kurum arasında ortak çalışma ve koordinasyon yok. Türkiye'de aynı kurum kural koyuyor, o kuralı aynı kurum uyguluyor ve yine aynı kurumdenetliyor. Böyle olmaz, dış denetim olmalı. Türkiye'de reformlar konusunda da sorun var. Bir konuda anayasa düzenlemesi yapılıyor ama uyum yasası yok. Bir yasa çıkarılıyor amauygulama için idari düzenleme yok. Bir reform yapılıyorsa, inanarak yapılmalı. Örneğin, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na halen büyük bir direnç var. Bürokrasinin haddine mi Meclis'in kabul ettiği bir yasayı uygulamaya direnmek.

HEM AKADEMİSYEN HEM BÜROKRAT

 

ANKARA Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun olan Akyel, 1989'dan itibaren kaymakamlık yaptı, üniversitelerde ders verdi. Tokat Valisi iken Sayıştay'a atanan Akyel, 2009'dan bu yana da aynı kurumda başkanlık yapıyor. Akademik çalışmalarını da sürdüren Akyel, bu yıl içinde 'İşletme Anabilim' dalında Stratejik Yönetim Doçenti oldu.

AKŞAM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 26 °C
İzmir
18 / 33 °C
Antalya
20 / 34 °C
Adana
19 / 32 °C
Konya
12 / 26 °C