İstanbul 14°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şems-i Sivasi Hazretlerinin Türbesinde Çalışma Başladı
19 Eylül 2013 Perşembe 17:08

Şems-i Sivasi Hazretleri'nin Türbesinde Çalışma Başladı

Meydan Cami bahçesinde bulunan Şems-i Sivasi Hazretleri'nin türbesinde çalışma başlatıldı.

Meydan Cami bahçesinde bulunan Şems-i Sivasi Hazretleri'nin türbesinde çalışma başlatıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi ile ortak yapılan çalışma kapsamında Anıtlar Yüksek Kurulu’nun projeyi onaylamasının ardından ilk kazma vuruldu.

Sivas’ın manevi mimarlarından Şems-i Sivasi Hazretlerinin türbesi kaldırıma sıfır konumunda olduğu için türbe duvarlarında oluşan baskı ve rutubet sonrası etrafının açılması kararlaştırıldı. Aynı zamanda türbenin kaldırımın aşağısında yer alması manevi açıdan önemli bir şahsiyete saygısızlık olarak nitelendiriliyordu. Anıtlar Yüksek Kurulu'na sunulan projenin onaylanmasıyla birlikte ilk çalışmayı Sivas Belediyesi başlattı. Çalışmanın rahat bir şekilde sürdürülmesi için yan sokak trafiğe kapatıldı.

Çalışmayı yerinde inceleyen Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, Şems-i Sivasi Hazretlerinin türbe duvarlarının kaldırımın baskısı altında olduğunu, duvarların da rutubetlendiğini anlattı. 2,5 metre açılacak olan türbenin çevresinin 4 metre derinliğinde kazılacağını söyleyen Veral, zeminin cami ile aynı seviyeye düşürüleceğini, cami etrafındaki duvarın da yol tarafına doğru genişletileceğini kaydetti.

Vakıflar Bölge Müdürü Veral, mülkiyeti belediyeye ait olduğu için kaldırım ve yolda çalışmayı belediye ekiplerinin yürüttüğünü aktararak sözlerine şöyle devam etti: "Proje çerçevesinde Atatürk Caddesine bakan merdivenleri kapatacağız. Yan sokaktaki merdivenlere ise engelli rampası yapılacak. Camiye gitmekte zorluk çeken engelli ve yaşlılara kolaylık sağlamış olacağız. Projenin ihalesini yaptık. Belediyenin çalışmasının ardından restorasyon işini biz devralacağız. Türbenin duvarları temizlenecek, çatısı da kurşundan yapılacak. Belediye ile burada ortak bir çalışma yürütüyoruz." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
12 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C