İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şems-i Sivasi Hazretlerinin Türbesinde Çalışma Başladı
19 Eylül 2013 Perşembe 17:08

Şems-i Sivasi Hazretleri'nin Türbesinde Çalışma Başladı

Meydan Cami bahçesinde bulunan Şems-i Sivasi Hazretleri'nin türbesinde çalışma başlatıldı.

Meydan Cami bahçesinde bulunan Şems-i Sivasi Hazretleri'nin türbesinde çalışma başlatıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi ile ortak yapılan çalışma kapsamında Anıtlar Yüksek Kurulu’nun projeyi onaylamasının ardından ilk kazma vuruldu.

Sivas’ın manevi mimarlarından Şems-i Sivasi Hazretlerinin türbesi kaldırıma sıfır konumunda olduğu için türbe duvarlarında oluşan baskı ve rutubet sonrası etrafının açılması kararlaştırıldı. Aynı zamanda türbenin kaldırımın aşağısında yer alması manevi açıdan önemli bir şahsiyete saygısızlık olarak nitelendiriliyordu. Anıtlar Yüksek Kurulu'na sunulan projenin onaylanmasıyla birlikte ilk çalışmayı Sivas Belediyesi başlattı. Çalışmanın rahat bir şekilde sürdürülmesi için yan sokak trafiğe kapatıldı.

Çalışmayı yerinde inceleyen Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, Şems-i Sivasi Hazretlerinin türbe duvarlarının kaldırımın baskısı altında olduğunu, duvarların da rutubetlendiğini anlattı. 2,5 metre açılacak olan türbenin çevresinin 4 metre derinliğinde kazılacağını söyleyen Veral, zeminin cami ile aynı seviyeye düşürüleceğini, cami etrafındaki duvarın da yol tarafına doğru genişletileceğini kaydetti.

Vakıflar Bölge Müdürü Veral, mülkiyeti belediyeye ait olduğu için kaldırım ve yolda çalışmayı belediye ekiplerinin yürüttüğünü aktararak sözlerine şöyle devam etti: "Proje çerçevesinde Atatürk Caddesine bakan merdivenleri kapatacağız. Yan sokaktaki merdivenlere ise engelli rampası yapılacak. Camiye gitmekte zorluk çeken engelli ve yaşlılara kolaylık sağlamış olacağız. Projenin ihalesini yaptık. Belediyenin çalışmasının ardından restorasyon işini biz devralacağız. Türbenin duvarları temizlenecek, çatısı da kurşundan yapılacak. Belediye ile burada ortak bir çalışma yürütüyoruz." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C