İstanbul 10°C
16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seramik sektörü için ihtisas gümrükleri kurulacak
21 Ocak 2013 Pazartesi 15:15

Seramik sektörü için ihtisas gümrükleri kurulacak

Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı yürürlüğe girdi. Plana göre seramik sektörü için ihtisas gümrükleri kurulacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katıldığı toplantıda seramik sektörü temsilcilerine seslenen Ergün, Türkiye’nin ekonomide elde ettiği başarılardan memnuniyet duyduğunu ama tatmin olmadığını dile getirdi. Ergün, her alanda ilerleme adına bireylere, firmalara, sektörlere ve ülkelere rekabet gücünü artırmayı önerdi. 

 
 
Dünyada rekabetin arttığını ve artacağını vurgulayan Ergün, “Üretim ve ihracat tarafında rekabet gücünü artıracak öğeler gerekli. Bu anlamda orta ve uzun vadeli hedefler ile, planlar ile yola devam etmemiz değerli.” dedi. Türkiye’nin edilgen değil etken bir ülke olduğuna işaret eden Bakan Ergün, "Ne mutlu artık ülke, geleceği planlayıp idare ediyor. Ortaya koyulan belgeler bunun önemli bir kanıtıdır. Tekstil, ilaç gibi sektörlerin planları yapıldı yapılacak." ifadelerini kullandı. Nihat Ergün, seramik sektörünün yatırım ve ihracat rakamları ile iyi bir konumda olduğunu anlatırken de şunları kaydetti: 
 
 
“Sektör üretimi, modern teknik yatırımları ve artan rekabet gücü ile 60 ülkeye ihracat yapıyor. 2012 ihracatı 900 milyon doları aştı, 1 milyar dolara vardı. Sektörün ihraç ettiği ürünlerde yerli katkı oranı çok. Bu alanda yerli kaynak kullanımı çok olup ithal ürünlere bağımlılık minimum oranlarda. Şu an İtalya tasarım ve kalifiye ürünlerde, İspanya teknik alanda öne çıkıyor. ABD, Almanya ve Kuzey Avrupa ise seramiğin alanını genişletme derdinde. Biz de bu yarışın içinde olmalıyız. Fiyat yerine Ar-Ge ve tasarımda yarışa girmeliyiz. Bu yarışta ön sıraları alabiliriz; ekonomimiz, konumumuz, beşeri kaynağımız ile böyle bir imkânımız var.” 
 
 
Nihat Ergün, eylem planını seramik üretimi ve ihracatını artırma adına ortaya koyduklarını belirterek, sektör için yakalanabilir hedef koyduklarından söz etti. Eylem planında üreticinin taleplerini temel aldıklarını, sektörün imajını kuvvetli kılmaya odaklandıklarını ifade etti. 2016 Aralık ayına dek geçerli olacak belgenin üretim, Ar-Ge faaliyetleri ve ihracatı artırmaya dönük hedefleri bulunduğunu bildiren Ergün, şöyle devam etti:
 
 
“Plan ile ilk hedef sektörde kalite ve verimliliği artırmaktır. Böylece sektörün imajı ve payı da artacak. Burada Ar-Ge ve inovasyona ayırdığımız kaynakları katlayacağız. Alanda yeterliliği arayacak, kalfalık belgelerine önemle eğileceğiz. Çünkü kötü elden kalifiye ürün çıkmayacaktır. Yine hammaddenin temin edildiği alanları koruyacağız. Tabii hammadde için araştırmaya ve yeni yerler belirlemeye ehemmiyet vereceğiz. Eylem planı dâhilinde Türk Standartları Enstitüsü sektörün gerek duyduğu standartları ortaya koyacak. Sektör ile makine imalatçılarının diyalogu artırılacak. Böylece sektörün ihtiyaç duyduğu makineler de ülkemizde üretilecek." 
 
 
"İNOVASYON VE KATMA DEĞER CARİ AÇIĞINA ODAKLANMALIYIZ"
 
 
İnovatif ürünlerin, teknik seramiğin kullanımının artırılacağını kaydeden Bakan Ergün, "Teknik seramik, pek çok sektörde kullanılıyor. Katma değerli üretimin burada olduğu muhakkak. Türkiye’nin cari açık sorunu kilogram temelinde değil. İthal ettiğimiz ürünleri toplasak kilogram olarak aleyhimize bir durum olduğunu anlarız. Yani kilogram olarak cari açığımız yok. Katma değer olarak, ileri teknik olarak cari açığımız var. Kilogramı katlayın cari açığı önlemede kafi gelmeyecektir. Onun için inovasyon ve katma değer cari açığına odaklanmalıyız. Kanımca belge ile buna dair gerekenler yapılacaktır." ifadelerini kullandı. 
 
 
İç ve dış piyasada rekabet şartlarının korunup artırılmasının planla hedeflenen bir diğer unsur olduğunu aktaran Ergün, "Bu kapsamda piyasa gözetim ve denetim faaliyeti önemli. Uzak Doğu’dan gelen, kaliteli olmayan, zararlı mutfak ürünlerinin ülkemizde dolaşımına izin veremeyiz. Onun için denetim gözetim faaliyetleri artırılacak. Yerli malı kullanımına önem verilecek.” dedi. 
 
 
Nakliye ve gümrük giderlerinin de planla kısılacağını müjdeleyen Ergün, “Bu anlamda demiryolu ağını genişleteceğiz. Üretim ve imalat alanı demiryolu ağına yakın olacak. Yine sektöre yönelik ihtisas gümrükleri kurulacak. Eksimbank kredi miktarını ve kullanımını artıracak.” açıklamalarında bulundu. Ergün, enerjiden etkin ve verimli yararlanma adına önlemler aldıklarını, karbon emisyonunu kısacaklarına temas etti.
 
 
"BELGE, SANAYİ VE İHRACATTA KALKINMAYA KATKI SUNAN BİR ADIM" 
 
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Seramik Sektörü Strateji Belgesi’ni sanayi ve ihracatta kalkınmaya katkı sunan bir adım olarak yorumladı. Seramik sektörü için Ar-Ge, markalaşma ve tasarımın önemli olduğunu belirten Büyükekşi, “Sektör, markalaşmaya önem veriyor, dünyanın dört bir yanında yeni markalar alıyor. İhracatı artırmanın bir yolu da dışarıda dağıtım kanallarını ele geçirmek. Bu anlamda şirket ve marka satın alma ekonomiye, ihracata büyük fayda sunuyor.” dedi. 
 
 
Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da eylem planının firmaların senelerdir el yordamı ile yürüdüğü yola ışık tutacağını, Ar-Ge adımlarında yararlanacağı bir alfabe olacağını savundu.
 
 
Bodur Okyay, seramik alanında Türkiye’nin dünyada önemli bir konum edinebileceğini, payını artırabileceğini öngördü. Önemli bölümü yerli üretim olan seramiğin cari açığa da merhem olabileceğini sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C
Antalya
8 / 21 °C
Adana
5 / 15 °C
Konya
-4 / 7 °C