İstanbul 20°C
19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Servet vergisi teklif etti
25 Ocak 2013 Cuma 18:01

Servet vergisi teklif etti

Alman Sendikalar Birliği (DGB), devam eden ekonomik krize karşı Avrupa için yeni bir “Marshall Planı” uygulanmasını önerdi.

Alman Sendikalar Birliği (DGB), devam eden ekonomik krize karşı Avrupa için yeni bir “Marshall Planı” uygulanmasını önerdi. Ekonomik krizin bir demokrasi krizine dönüşmesi riski nedeniyle diğer Avrupa ülkelerinde de tartışılması istenen plan, zenginlerden servetlerinin yüzde üçünün bir defaya mahsus olmak üzere alınmasını ve bu parayla yatırım yapılmasını öngörüyor.

Alman Sendikalar Birliği Başkanı Michael Sommer önceki gün Berlinֹde sendikalarının krize karşı hazırladığı Marshall Planı’nı tanıtırken zenginlerden zekat miktarında katkı istedi. Sommer, Avrupa’da ekonomik krizin demokrasi krizine dönüşme potansiyelinin bulunduğuna da dikkat çekti.

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Avrupa Birliği ülkelerinde devam eden ekonomik krizin ileride demokratik krize dönüşmemesi için zenginlerden katkı payı alınmasını istiyor. DGB Başkanı Michael Sommer sendikalarının krize karşı hazırladığı ’Marshall Planı’nı tanıtırken krize karşı zenginlerden bir kereliğine mahsus servetlerinin yüzde 3’unu istediklerini söyledi. Sommer toplanacak bu para ile bir fon oluşturulmasını ve fondan ekonominin dönüşümü ve canlanması için yatırımlar gerçekleşmesini istediklerini belirtti.

“FİNANS KRİZİNİN SONU DEMOKRASİ KRİZİNE VARABİLİR”

Planlarının altı ay kadar önce Alman sendikaları içinde gerçekleştirdikleri tartışma ve istişareler sonucunda şekillendiğini ve öneri niteliğini taşıdığını belirten Michael Sommer, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen Marshall Yardımları ile ayağa kalkmıştır. Bugün de Avrupa yine zor durumdadır. Bizim hazırladığımız program Almanya’ya yönelik bir programdır. Bu aynı zamanda Avrupa’nın diğer ülkelerindeki sendikalar, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları için bir çağrıdır. Onları bu önerilerimize katkıda bulunma ve kendi ülkelerinin şartlarını düşünerek önerilerin şekillenmesinde yardımcı olmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Michael Sommer ayrıca şu an Avrupa’daki krizin ileride bir demokrasi krizine dönüşebileceği uyarısında da bulunarak şöyle dedi: “Ben sözlerimle demokrasi krizi var diyerek durumu dramatize etmek istemiyorum. Ancak bazı Troçkist görüşlerde olduğu gibi insanların durumu ne kadar kötüye giderse sol partileri seçecekleri ihtimalinin artacağı yönündeki tezlerin de doğru olmadığı görülüyor. Tarih bize gösteriyor ki, ekonomik krizler her zaman otoriter, faşizan çözümleri gündeme getirmiştir. Diktatörlükler Avrupa’nın hiç bilmediği yönetim şekilleri değildir. Daha benim gençliğimde İspanya’da, Yunanistan’da diktatörlükler vardı. Bu unutulmaması gereken bir durumdur.”

“ZENGİNİN KRİZİ” VATANDAŞA FATURA EDİLİYOR

Alman Sendikalar Birliğinin Avrupa için Marshall Planı’nın ayrıntıları ise şöyle: Alman Sendikalar Birliğine göre krizi finans spekülatörleri çıkardı. Ancak faturası alt kesimlere çıkarıldı. Bu nedenle zenginlerin de krizin aşılması için katkıya çağırılması gerekiyor. Batı Avrupa’da zenginlerin serveti 27 trilyon Euro’yu buluyor.

Bu gibi nedenlerle Almanya’da serveti 500 bin Euro’yu aşan bekarlardan ve bir milyonu aşan evlilerden bir kereliğine mahsus olmak üzere servetlerinin yüzde üçü alınmalı. Bu şekilde Almanya’da 50 ile 70 milyar, Avrupa’da ise 200 ile 250 milyar Euro arasında para toplanabilecek. Bu paralarla oluşturulacak fonlardan ekonominin dönüşümü ve canlanması finanse edilebilecek. Bu gibi tedbirlerin sonucunda Avrupa’da 11 milyon yeni istihdam oluşacak.

“ARTIK HER SENDİKALI SPD’Lİ DEĞİL”

Michael Sommer, sendikalarının kendini Sosyal Demokrat Parti'yi (SPD) mi yoksa Hıristiyan Demokartları (CDU) mı daha yakın hissettiği ve hangi parti ile sonuca gitmeyi daha mümkün gördüğü yönündeki soruya ise sendikalarının bağımsız olduğunu belirterek şöyle cevap verdi: “Eskiden öyle değildi. Sendikalarda bulunan işçilerin de beşi SPD’yi seçiyorsa biri CDU’yu seçiyordu. Ama artık bu durum değişti. Sendikalardaki üyeler halen çoğunluk itibariyle SPD’yi seçiyor. Ama oran artık ikiye bir. İkisi SPD’yi seçiyorsa biri CDU’yu seçiyor. Biz SPD’ye bağlı değiliz. Bugünkü bağımsızlığımız da aslında bize bir avantaj sağlıyor. Bugün hangi parti olursa olsun sendikaların görüşünü almadan ülkeyi yönetme lüksüne sahip değildir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
13 / 22 °C
Adana
10 / 25 °C
Konya
3 / 16 °C