İstanbul 15°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimşekten Arap yatırımcılara Avrupa tepkisi
20 Eylül 2013 Cuma 13:47

Şimşek'ten Arap yatırımcılara Avrupa tepkisi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupalıların kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ettiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupalıların kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ettiğini belirterek, "Ancak komşularımız Türkiye'yi gözardı edip paralarını batıya yatırıyor. Ben yıllarca finansal hizmetler sektöründe çalışan bir kişi olarak bunu anlamakta zorlanıyorum" dedi.Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) iş birliğiyle gerçekleştirilen 2. Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'nda (TAF-CM) yaptığı konuşmada, bölgeye bakıldığında karamsar bir ortamdan geçildiğini belirterek, Suriye'nin durumunun görüldüğünü, bu bölgenin demokrasiye hazır olup olmadığı tartışmalarının sürüp gittiğini kaydetti."Bugünkü duruma rağmen, bölge muazzam fırsatları beraberinde getiriyor" diyen Şimşek, bu coğrafyanın bereketli olduğunu söyledi.Bakan Şimşek, pek çok ülkelerde önemli doğal kaynakların bulunduğunu ifade ederek, "Bazı ülkelerde toprak kurak ama doğal kaynakları kullanarak bu toprakları dönüştürebiliyorsunuz. İsviçre dağlardan ibaret ama dünyanın en ileri ülkelerinden biri. İsrail'de her şey araştırma geliştirme ile yapılıyor. İsrail'in elinde kaliteli insan kaynakları stokundan başka neleri var? İyi bir eğitim seviyeleri var. Bütün bunları biz de yapıp öğrenmeliyiz. Bunun yanında bir de doğal kaynağınız varsa her şeyin üstesinden gelebilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.Şimşek, bazı ülkelerde nüfusun yüzde 70'inin 30 yaşın altında olduğunu, Türkiye'de nüfusun yüzde 50'sinin 29 yaşın altında bulunduğunu belirterek, "Kendi seçim bölgem Batman'da nüfusun yüzde 60'ı 24 yaşın altındadır. Bu bölgede gerçekten de genç demografi var. Ama bu aynı zamanda istikrarsızlık kaynağı da olabilir. Biz bu gençlere istihdam yaratmazsak istikrarsızlık olur. Bu bölgenin asıl korkması gereken budur" dedi.Eğer ülkeler kaynakları insanların refahını artırmak için kullanmazlarsa bu da sorunları beraberinde getireceğini ifade eden Şimşek, bölge içindeki ticaretin yeterli düzeyde olmadığını dile getirdi."Halen rekabetten korkuluyor"

Mehmet Şimşek, MENA Bölgesi'nde doğalgaz ve petrolün asıl ihracat malları olduğuna işaret ederek, "Ülkelerin birbirini tamamlayacak ticaret imkânlarının olduğunu biliyorum. Bunun için de serbest ticaret anlaşmasına ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu bölgede halen rekabetten korkuluyor" dedi.Bakan Şimşek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türkiye'nin birbirini tamamlaması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye gibi yükselmekte olan pazarlarda ister Orta Doğu ister Kuzey Afrika söz konusu olsun bu bölgelerdeki fazlanın çoğunun yine bu bölgeye yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu bölgede çok fırsatlar var. Son 10 yılda Türkiye'ye 123 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekti. Bunun yüzde 80'inin kaynağı Avrupa idi. Avrupalılar kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ediyor, ancak komşularımız Türkiye'yi göz ardı edip paralarını batıya yatırıyor. Bu çözülecek bir şey değil. Ben yıllarca finansal hizmetler sektöründe çalışan bir kişi olarak bunu anlamakta zorlanıyorum" değerlendirmesinde bulundu."Sermaye piyasalarının gelişmesi için verimli ortam var"

Şimşek, Türkiye'nin dünyanın en çok turist alan 6. ülkesi olduğunu anımsatarak, bu bölgede müthiş turizm fırsatlarının bulunduğunu ve Türkiye'ye yatırım yapılabileceğini kaydetti.Türkiye'nin dünyanın 6. büyük tarım ekonomisi olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, Türkiye'nin gelecek birkaç yıl içinde ilk 5 ülkeden biri haline gelmek istediğini dile getirdi.Şimşek, Türkiye'de çok kapsamlı kentsel dönüşüm sürecinin olduğunu belirterek, ulaşım ile ilgili büyük projeler yatırım yapılabileceğini ve önemli fırsatların bulunduğunu kaydetti.Bütün bu projeler için finansman bulunması gerektiğini ve yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu aktaran Şimşek, sermaye piyasalarının gelişmesi için çok verimli bir ortam olduğuna inandığını, Borsa İstanbul ve bölge arasındaki iletişimin çok önemli olduğunu söyledi.Bakan Şimşek, Mısır konusunda itirazlarını ifade ettiklerini vurgulayarak, "Biz Mısır halkının demokrasi talebini destekliyoruz. Biz darbeye karşı itirazda bulunduk. Mısır'ın istikrarlı ve büyüyen bir ülke olmasını istiyoruz. Sadece bölge açısından değil dünya açısından da önemli. Bölgedeki komşular hakkında görüş bildirirken amacımız komşularımızın büyümesini ve gelişmesini sağlamaktır. Onların büyüyüp gelişmesi, bizim de bundan faydalanmamız anlamına gelecektir. Bu bölgenin barış ve istikrara ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 18 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 22 °C
Adana
12 / 22 °C
Konya
3 / 18 °C