İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimşekten Arap yatırımcılara Avrupa tepkisi
20 Eylül 2013 Cuma 13:47

Şimşek'ten Arap yatırımcılara Avrupa tepkisi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupalıların kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ettiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupalıların kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ettiğini belirterek, "Ancak komşularımız Türkiye'yi gözardı edip paralarını batıya yatırıyor. Ben yıllarca finansal hizmetler sektöründe çalışan bir kişi olarak bunu anlamakta zorlanıyorum" dedi.Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) iş birliğiyle gerçekleştirilen 2. Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'nda (TAF-CM) yaptığı konuşmada, bölgeye bakıldığında karamsar bir ortamdan geçildiğini belirterek, Suriye'nin durumunun görüldüğünü, bu bölgenin demokrasiye hazır olup olmadığı tartışmalarının sürüp gittiğini kaydetti."Bugünkü duruma rağmen, bölge muazzam fırsatları beraberinde getiriyor" diyen Şimşek, bu coğrafyanın bereketli olduğunu söyledi.Bakan Şimşek, pek çok ülkelerde önemli doğal kaynakların bulunduğunu ifade ederek, "Bazı ülkelerde toprak kurak ama doğal kaynakları kullanarak bu toprakları dönüştürebiliyorsunuz. İsviçre dağlardan ibaret ama dünyanın en ileri ülkelerinden biri. İsrail'de her şey araştırma geliştirme ile yapılıyor. İsrail'in elinde kaliteli insan kaynakları stokundan başka neleri var? İyi bir eğitim seviyeleri var. Bütün bunları biz de yapıp öğrenmeliyiz. Bunun yanında bir de doğal kaynağınız varsa her şeyin üstesinden gelebilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.Şimşek, bazı ülkelerde nüfusun yüzde 70'inin 30 yaşın altında olduğunu, Türkiye'de nüfusun yüzde 50'sinin 29 yaşın altında bulunduğunu belirterek, "Kendi seçim bölgem Batman'da nüfusun yüzde 60'ı 24 yaşın altındadır. Bu bölgede gerçekten de genç demografi var. Ama bu aynı zamanda istikrarsızlık kaynağı da olabilir. Biz bu gençlere istihdam yaratmazsak istikrarsızlık olur. Bu bölgenin asıl korkması gereken budur" dedi.Eğer ülkeler kaynakları insanların refahını artırmak için kullanmazlarsa bu da sorunları beraberinde getireceğini ifade eden Şimşek, bölge içindeki ticaretin yeterli düzeyde olmadığını dile getirdi."Halen rekabetten korkuluyor"

Mehmet Şimşek, MENA Bölgesi'nde doğalgaz ve petrolün asıl ihracat malları olduğuna işaret ederek, "Ülkelerin birbirini tamamlayacak ticaret imkânlarının olduğunu biliyorum. Bunun için de serbest ticaret anlaşmasına ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu bölgede halen rekabetten korkuluyor" dedi.Bakan Şimşek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türkiye'nin birbirini tamamlaması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye gibi yükselmekte olan pazarlarda ister Orta Doğu ister Kuzey Afrika söz konusu olsun bu bölgelerdeki fazlanın çoğunun yine bu bölgeye yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu bölgede çok fırsatlar var. Son 10 yılda Türkiye'ye 123 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekti. Bunun yüzde 80'inin kaynağı Avrupa idi. Avrupalılar kendi paralarını Türk pazarlarına yatırmayı tercih ediyor, ancak komşularımız Türkiye'yi göz ardı edip paralarını batıya yatırıyor. Bu çözülecek bir şey değil. Ben yıllarca finansal hizmetler sektöründe çalışan bir kişi olarak bunu anlamakta zorlanıyorum" değerlendirmesinde bulundu."Sermaye piyasalarının gelişmesi için verimli ortam var"

Şimşek, Türkiye'nin dünyanın en çok turist alan 6. ülkesi olduğunu anımsatarak, bu bölgede müthiş turizm fırsatlarının bulunduğunu ve Türkiye'ye yatırım yapılabileceğini kaydetti.Türkiye'nin dünyanın 6. büyük tarım ekonomisi olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, Türkiye'nin gelecek birkaç yıl içinde ilk 5 ülkeden biri haline gelmek istediğini dile getirdi.Şimşek, Türkiye'de çok kapsamlı kentsel dönüşüm sürecinin olduğunu belirterek, ulaşım ile ilgili büyük projeler yatırım yapılabileceğini ve önemli fırsatların bulunduğunu kaydetti.Bütün bu projeler için finansman bulunması gerektiğini ve yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu aktaran Şimşek, sermaye piyasalarının gelişmesi için çok verimli bir ortam olduğuna inandığını, Borsa İstanbul ve bölge arasındaki iletişimin çok önemli olduğunu söyledi.Bakan Şimşek, Mısır konusunda itirazlarını ifade ettiklerini vurgulayarak, "Biz Mısır halkının demokrasi talebini destekliyoruz. Biz darbeye karşı itirazda bulunduk. Mısır'ın istikrarlı ve büyüyen bir ülke olmasını istiyoruz. Sadece bölge açısından değil dünya açısından da önemli. Bölgedeki komşular hakkında görüş bildirirken amacımız komşularımızın büyümesini ve gelişmesini sağlamaktır. Onların büyüyüp gelişmesi, bizim de bundan faydalanmamız anlamına gelecektir. Bu bölgenin barış ve istikrara ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C