İstanbul 7°C
24 Mart 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimşek’ten Fed Kararı Yorumu: Türkiye’yi Rahatlatacak
19 Eylül 2013 Perşembe 17:53

Şimşek’ten Fed Kararı Yorumu: Türkiye’yi Rahatlatacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımına devam kararının Türkiye’yi rahatlatacağını vurguladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımına devam kararının Türkiye’yi rahatlatacağını vurguladı. Şimşek, "FED kararları önemli ama biz sırtımızı ona dayayamayız. Onun için yapısal reformlara devam edeceğiz." dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, 4. İstanbul Finans Zirvesi (İstanbul Finance Summit)'nden ayrılırken gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorularını cevapladı. İlk olarak FED’in tahvillere devam kararına dair yorumları sorulan Şimşek, şunları kaydetti:

"Karar kısa vadede rahatlattı. Kısa vadede belirsizlik bir anlamda ortadan kalktı. Ama biz bütün planlarımızı kışa göre yapıyoruz. Biz, ilanihayet parasal genişlemenin devam etmeyeceğini göz önünde bulundurarak tavır almalıyız. Yani kısa vadede parasal genişlemenin devam etmesi bizim dışımızda bir konu. Ama biz, Türkiye’nin makroekonomik temellerini güçlü tuttuk. FED kararı ile bir rahatlama var. Bu rahatlamanın Türkiye’ye de sirayet edeceği ortada. Çünkü FED’in eylemlerinden en çok etkilenecek ülkelerden biri olarak görülüyordu Türkiye. Türkiye’nin rahatlamada da olumlu etkilenmesi doğaldır. Şu aşamada biz yapısal reformlara odaklanacağız. FED’in kararı kuşku yok, önemli ama biz sırtımızı ona dayayamamalıyız. Öte yandan FED kararı ile toparlanmanın, normalleşmenin gecikmeli olacağı ortaya çıktı. Çünkü büyük bir bunalım meydana geldi. 10 seneye yayılabilen bir bunalım meydana geldi. Aradan 6-7 sene geçti. Dünyada sorunlar devam ediyor. Ortam böyle iken 'normalleşme gecikmeli olarak gelecek' demek yerindedir. ABD’de manşet istihdam arttı ancak arka planda istihdam yaratma dilenilen seviyede değil yazıyor. Temelinde FED kararı ile ilgili yeni seneye bir erteleme var, o da bir rahatlama getiriyor."

Gazetecilerin "Türkiye FED kararından neden böyle sert etkileniyor?" sorusuna ise Şimşek, "FED dünya ekonomisinin 4'te birine yön veriyor. Amerikan ekonomisinin dünyanın en büyük motorlarından olduğu malum. Dolar dünya için rezerv para. Tabii bu parasal genişlemeye dair hayati bir kararın piyasaya yansıması ciddi olacaktır. Bu doğal. Türkiye, temelleri güçlü ama cari açığı var. Bizi kırılgan yapan cari açık. Yoksa ekonominin diğer kısımlarında temeller güçlü. ABD ve Avrupa’da sorun kamu finansman dengesi. Bizim FED kararından etkilenmemiz mümkün, çünkü bizim dışarıdan tasarrufa ihtiyacımız var." karşılığını verdi.

Türk Hava Yolları (THY) ve Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilip özelleştirilmeyeceği sorusunu da Mehmet Şimşek, "THY’nin özelleştirilmesi gündemde değil. Böyle bir çalışma yok. Bir ara danışman alma noktasında çalışma oldu. Onun amacı da dünya havacılık sektörünü takip etmekti. Milli Piyango İdaresi ile ilgili çalışmalarda ise son aşamaya gelindi. Burada bir yönetmelik çıkmalı. O yönetmelik ile ilgili hususlar var. Yönetmeliğe nihai şeklini vermedik. Kesin bir takvim vermeyeyim ama bu sene içinde somut o noktada da adımlar atılacak. Sene sonuna dek." cevabını verdi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 12 °C
İzmir
10 / 16 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
10 / 21 °C
Konya
3 / 15 °C