İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sinemanın Usta Oyuncularına Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü
20 Eylül 2013 Cuma 00:43

Sinemanın Usta Oyuncularına Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü

20. Altın Koza Film Festivali’nin gelenekselleşen bölümlerinden ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ sahiplerini buldu.

20. Altın Koza Film Festivali’nin gelenekselleşen bölümlerinden ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ sahiplerini buldu. Park Zirve’de düzenlenen törende bu yılki onur ödülleri Türk sinemasının unutulmaz yıldızlarından Çolpan İlhan, İzzet Günay ve Demir Karahan ile yapımcı Necip Sarıcı’ya takdim edildi. Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı programda sinemanın usta oyuncularının sanat hayatlarını özetleyen bir gösteri ilgiyle izlendi.

Daha sonra ilk ödülü olan Necip Sarıcı, 1969’da Adana’ya geldiğini ve ilk altın ödül ve 15 bin lira parayı Altın Koza’da kazandığını hatırlattı. Bu süreçte 5 kez en iyi stüdyo ödülü aldığını belirten Sarıcı, “Burada Jüri üyeliklerinde bulundum. Adana halkı beni çok mutlu etti. Ayrıca benim iş alanımda Adana sinemacılarının çok önemli yeri oldu. Başta Yılmaz Güney olmak üzere diğer çalıştığım arkadaşlar, işletmeciler İstanbul’a para akıtıyorlardı. Filmler sipariş ediyorlardı ve hareket halindeydiler. Yeşilçam onlar sayesinde daha aktif hale geliyordu. Bunu şükranla anıyorum” dedi. Sarıcı, ödülünü CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün elinden aldı.

‘ONURU BAŞUCU KİTABI YAPTIM’

Adanalı sinema oyuncusu Demir Karahan, pamuk, buğday gibi içinden çıktığı bu toprakların kendisi için çok önemli olduğunu vurguldı. Canından çok sevdiği babasının Adana Asri Mezarlık’ta yattığını hatırlatırken duygusallaşan Karahan, “Altın Koza Festivali çok önemli. Yıllarca ara verildikten sonra 1996 Altın Koza A.Ş.’yi kurarak, Rahmeti Hacı Sabancı tekrar yapılmasına ciddi emeğimin geçtiğini düşünüyorum. Bu nedenle beni çok heyecanlandıran bir festival. Bana bu ödülü layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Bu ödülle, 1967’de başlayan sinema yaşamım boyunca aldığım bir sürü ödülden çok daha fazla önem veriyorum. Bu ülkede herkesin olması gereken dürüstlük, onurlu olma maalesef sanki bir meziyetmiş gibi sunulmaya başladı. Hayatım boyunca onuru başucu kitabım yaptım. Üç oğlumun benim gibi onuru başucu kitabı yapmaları için mücadele ettim. Şimdi bu hafta en büyük oğlumun Eylül isminde bir bebeği oldu. Bu ödülü onun başucuna armağan ediyorum. Oda onuru şiar edinsin.” diye konuştu. Karahan, daha sonra eşine ithafen Nazım Hikmet’ten bir şiir okurken, “Yaşamımız boyunca kırdığımız insanlar oluyor” dedikten sonra herkesin huzurunda Engin Ayça’dan özür diledi. Karahan’ın ödülünü CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu takdim etti.

‘KİTAP HAYATIMDA ÇOK ÖNEMLİ’

Ödülle layık görüle Türk sinemasının usta oyuncularından İzzet Günay ise kendilerini bu ödülü veren Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür etti. Ödülde çok kişinin hakkının bulunduğunu vurgulayan Günay, şöyle devam etti: “Bizi bugünlere el üstünde tutarak taşıyan Türk film seyircisine hepimizin bir minnet borcu var. Onlar olmasaydı, biz bu ödüllere kavuşmayacaktık. Sinemaya hizmet veren bütün, hayatını adayan bütün emekçilere saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Onur ödüllerinin güzel bir tarafıda beraberinde bir kitabı da beraberinde getirmiş olmasıdır. Kitap hayatımda çok önemli bir yer tutuyor. Bundan dolayı (yaşamını konu alan) bu kitabı çok önemsiyorum. Ülkemizden hep vefadan, vefasızlıktan bahsedilir. İnsanlar çabuk unutulur. Ama kitaplar oldukça, insanlar da uzun süre yaşıyor. Kitaplar insanlardan daha uzun ömürlü ve bizleri büyük bir şefkatle içlerinde saklıyorlar; gelecek kuşaklara taşıyorlar.”

‘HALK FETİVALLERİNE SAHİP ÇIKSIN’

Sinema festivallerinin bir şehirde çok önemli bir yerinin olduğunu ifade eden Günay, bu organizasyonu yapanlara büyük saygı duyduklarını açıkladı. Günay, “En azında bir hafta, sinemayı gündemde tutuyorlar. Bir şehri neşelendiriyor, havalandırıyorlar. Ama insanlarımız iştirak etmedikçe, o şenlik hiçbir zaman uç noktalara taşınmıyor. Benim ricam, halkın festivallerine sahip çıkmasıdır. Ne kadar sahip çıkılırsa, o kadar uzun ömürlü olur.” şeklinde konuştu. Günay’a ödüllünü Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, sundu.

Son olarak 56 yılını beyaz perdeye veren Çolphan İlhan ise Yaşam Boyu Onur Ödülü almaktan çok mutlu olduğunu vurguladı. İlhan, “Yaptığım onca işi dinlediniz. Saymaya gerek yok, daha nicellerine. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. İlhan’a ödüllüne veren ev sahibi Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise sanatın yedinci dalının kalbinin Adana’da attığını belirtti. Yılmaz Köksal, Nuri Alço, Yüksel Arıcı, Yusuf Sezgin, Yılmaz Atadeniz, Işık Yenersu, Gülser Tuncer, Hababam Sınıfı oyuncuları ile çok sayıda davetlinin katıldığı gecede sponsor kuruluşlara da plaket takdim edildi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C