İstanbul 24°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sokmayan Bal Arısı Irkı, Geliştirilmeyi Bekliyor
20 Eylül 2013 Cuma 17:08

Sokmayan Bal Arısı Irkı, Geliştirilmeyi Bekliyor

Kayseri’de 5 kuşaktır arıcılık yapan bir aileye ait kovanlarda bulunan bal arıları, sokmamalarıyla dikkat çekiyor.

Kayseri’de 5 kuşaktır arıcılık yapan bir aileye ait kovanlarda bulunan bal arıları, sokmamalarıyla dikkat çekiyor. 'Sakin arı' olarak da bilinen bu türün geliştirilesi bekleniyor.

Faydaları saymakla bitmeyen balın üretilmesi oldukça zahmetli. Arıcılık yapalar arı sokmalarına karşı koruyucu kıyafet giymeye özen gösterir. Ancak Kayseri’nin İncesu ilçesinde arıcılık yapan Abdullah Oğullu’nun kovanlarındaki arıların iğnesi olmasına rağmen saldırgan olmamalarıyla biliniyor. Arı kovanlarına ne kadar yaklaşılırsa yaklaşılsın, hatta kovanın içine çıplak elle müdahale edilmesine rağmen arılar sokmuyor. Yağma ve hırsızlık olaylarıyla öne çıkan Kafkas cinsi arılara rağmen bu arılar 'hırsızlık' da yapmıyor. Yani, başka kovanlara giderek o kovanın balını çalmıyorlar.

5 kuşaktır arıcılık yaptıklarını anlatan Abdullah Oğullu, iğnesi olmasına rağmen sokmayan bu arıları babasından devraldığını söyledi. “Ne kadar eziyet etseniz de sokmuyor.” diyen Oğullu, “Bu arılara eldivensiz, maskesiz ve körüksüz olarak bakım yapabiliyoruz. Sokmadığını duyan ve görenler gerçekten çok şaşırıyor. Sokmayan arı olmayacağını söylüyorlar. Diğer arıcı arkadaşlarım da bunun çoğalmasını istiyor.” diye konuştu.

Özeliği tam olarak bilinmeyen 'sokmayan arıların' geliştirilmesi için çalışma başlatıldı. Oğullu’nun irtibata geçtiği akademisyenler, İncesu’ya gelerek inceleme yapacak. Arıcı Abdullah Oğullu, “Akademik çalışma yapanlarla irtibata geçtik. Bu arının cinsini, huyunu, bal verimini ve diğer özelliklerini araştıracaklar. Bu arıyı ülkemiz arıcısına kazandırırsak ne mutlu bize.” dedi.

Aynı bölgede arıcılık yapan Mustafa Avşar da, kendilerinin kovanındaki arılara eldivensiz ve maskesiz bakım yapamadıklarını dile getirdi. Avşar, “İnsana gelmiyor bu arı. Çok şaşırtıcı. Ben de böyle arılara sahip olmak isterdim.” dedi.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici de, bu arıların ‘sakin ve rahat arılar’ olarak bilindiğini söyledi. Abdullah Oğullu’nun arılarını araştıracaklarını belirten Silici, “Benzer türde arılar sıcak bölgelerde ve Asya’da var. İncesu’daki arıları da araştıracağız” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C