İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sokmayan Bal Arısı Irkı, Geliştirilmeyi Bekliyor
20 Eylül 2013 Cuma 17:08

Sokmayan Bal Arısı Irkı, Geliştirilmeyi Bekliyor

Kayseri’de 5 kuşaktır arıcılık yapan bir aileye ait kovanlarda bulunan bal arıları, sokmamalarıyla dikkat çekiyor.

Kayseri’de 5 kuşaktır arıcılık yapan bir aileye ait kovanlarda bulunan bal arıları, sokmamalarıyla dikkat çekiyor. 'Sakin arı' olarak da bilinen bu türün geliştirilesi bekleniyor.

Faydaları saymakla bitmeyen balın üretilmesi oldukça zahmetli. Arıcılık yapalar arı sokmalarına karşı koruyucu kıyafet giymeye özen gösterir. Ancak Kayseri’nin İncesu ilçesinde arıcılık yapan Abdullah Oğullu’nun kovanlarındaki arıların iğnesi olmasına rağmen saldırgan olmamalarıyla biliniyor. Arı kovanlarına ne kadar yaklaşılırsa yaklaşılsın, hatta kovanın içine çıplak elle müdahale edilmesine rağmen arılar sokmuyor. Yağma ve hırsızlık olaylarıyla öne çıkan Kafkas cinsi arılara rağmen bu arılar 'hırsızlık' da yapmıyor. Yani, başka kovanlara giderek o kovanın balını çalmıyorlar.

5 kuşaktır arıcılık yaptıklarını anlatan Abdullah Oğullu, iğnesi olmasına rağmen sokmayan bu arıları babasından devraldığını söyledi. “Ne kadar eziyet etseniz de sokmuyor.” diyen Oğullu, “Bu arılara eldivensiz, maskesiz ve körüksüz olarak bakım yapabiliyoruz. Sokmadığını duyan ve görenler gerçekten çok şaşırıyor. Sokmayan arı olmayacağını söylüyorlar. Diğer arıcı arkadaşlarım da bunun çoğalmasını istiyor.” diye konuştu.

Özeliği tam olarak bilinmeyen 'sokmayan arıların' geliştirilmesi için çalışma başlatıldı. Oğullu’nun irtibata geçtiği akademisyenler, İncesu’ya gelerek inceleme yapacak. Arıcı Abdullah Oğullu, “Akademik çalışma yapanlarla irtibata geçtik. Bu arının cinsini, huyunu, bal verimini ve diğer özelliklerini araştıracaklar. Bu arıyı ülkemiz arıcısına kazandırırsak ne mutlu bize.” dedi.

Aynı bölgede arıcılık yapan Mustafa Avşar da, kendilerinin kovanındaki arılara eldivensiz ve maskesiz bakım yapamadıklarını dile getirdi. Avşar, “İnsana gelmiyor bu arı. Çok şaşırtıcı. Ben de böyle arılara sahip olmak isterdim.” dedi.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici de, bu arıların ‘sakin ve rahat arılar’ olarak bilindiğini söyledi. Abdullah Oğullu’nun arılarını araştıracaklarını belirten Silici, “Benzer türde arılar sıcak bölgelerde ve Asya’da var. İncesu’daki arıları da araştıracağız” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı» Kedilere deniz manzaralı özel mekan» Ucuz et satışında piyasa oturdu» Türkiye'nin GES gücü artıyor
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C