İstanbul 14°C
21 Nisan 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somali bir çıkar alanı değildir
27 Mayıs 2012 Pazar 12:40

Somali bir çıkar alanı değildir

Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı, insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak gördüklerini kaydetti.

Davutoğlu, 31 Mayıs-1 Haziran 2012 tarihleri gerçekleştirilecek 2. İstanbul Somali Konferansı öncesinde düzenlenen Somali Sivil Toplum Grupları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Somali'nin, dış politikalarının en önemli konularından biri haline geldiğini belirterek, bunun nedenlerinden ilkinin, iki halk arasında kökü derinlere giden tarihi ilişkiler olduğunu söyledi.
16. ve 19. yüzyılda sömürgecilere karşı Somali halkı ile birlikte mücadele ettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Bizim için Somali çok uzakta bir diyar değil, onurun ve medeniyetin merkezi olan bir yer'' dedi.

 

İkinci olarak, Somali'ye ilgilerinin, bütün dünyanın Somali'yi unuttuğu bir insanlık trajedisinin yaşandığı dönemde insanlığı ayağa kaldırma amacından kaynaklandığını dile getiren Davutoğlu, bu çerçevede geçen yılın ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Somali'yi ziyaret etmelerinden bugüne Türkiye'nin Somali konusunda her inisiyatife öncülük ettiğini, verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini, Somali'de büyükelçilik açtıklarını anlattı.
Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bütün dünya Somali'yi dışarıdan seyrederken, başka başkentlerde toplantılar yaparkenTürkiye, Mogadişu'ya en kıymetli diplomatlarını, en etkili sivil toplum kuruluşlarını, en yoğun çalışan yardım kuruluşlarını gönderdi ve şunu göstermeye çalıştı: Bizim kaderimiz Somali'nin kaderiyle birdir. Biz Somali halkı ile geçmişte kader birliği yaptık, bugün yapıyoruz, yarın da yapacağız. Biz Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı bir güvenlik tehdidi olarak görmüyoruz. Biz Somali'yi insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak görüyoruz. Onun için bütün varlığımızla yardım etmeye devam ediyoruz.''
Somali'ye THY'nin düzenli uçak seferleri de başlattığını anımsatan Davutoğlu, ''Şu anda Somali'nin dünyaya açılan kapısı İstanbul'dur ve bundan sonra da hep İstanbul olacaktır'' dedi.

 

Bugün büyük acılar çekiyor olsalar da Somali halkının, köklü şehirler kurmuş büyük bir medeniyetin çocukları olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''İnşallah hep birlikte Somali'yi tekrardünyanın yükselen müreffeh bir bölgesi haline getireceğiz. Bunu gerçekleştirme kudretine sahipsiniz'' diye konuştu.
Bakan Davutoğlu, Somali barışının Afrika, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nda barış anlamına geleceğini, bu nedenle de Somali'ye desteklerini sürdüreceklerini belirterek, ''Somali'de yeni bir güne doğuyoruz. İnşallah bu yeni doğan gün Somali'nin yükselişinin, Somali'nin ve Afrika'nın tekrar dünyanın en müreffeh bölgesi haline gelişinin işaretlerini taşıyacak'' dedi.

Somali sivil toplumu İstanbul'da buluşuyor
Somali'nin kurucu meclis ve parlamento üyelerini seçecek geleneksel kanaat önderleri, ulema, sivil toplum ve diaspora temsilcileri, aydınlar, gençlik ve kadın temsilcileri toplantı kapsamında Somali'nin mevcut sorunlarını ve geleceğini görüşecek.

 

Bu grubu temsilen seçilecek küçük bir heyetten bir sözcü, 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Somali Konferansı'nın siyasi oturumunda grup adına bir konuşmayapacak. ‪
‪Somali'de mevcut geçiş döneminin 20 Ağustos 2012 tarihinde son bulması öngörülüyor. ‪Bu çerçevede,‬ Somali toplumunun kanaat önderleri olarak seçilen 135 kişi, bu tarihe kadar kurucumeclisin toplam 825 üyesini ve 15 Temmuz 2012'ye kadar parlamentonun 225 üyesini belirleyecek. 20 Temmuz 2012 itibarıyla görevlerine başlayacak parlamento üyeleri, 4 Ağustos2012'de parlamento başkanı ve yardımcılarını; 20 Ağustos 2012'de ise cumhurbaşkanını seçecek.

Bu siyasi takvim içerisinde, 135 kanaat önderinin Türkiye'ye gelerek 5 gün boyunca sivil toplum temsilcileriyle buluşmaları bu açıdan da önem taşıyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 17 °C
İzmir
8 / 23 °C
Antalya
13 / 28 °C
Adana
12 / 23 °C
Konya
3 / 11 °C