İstanbul 17°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somali bir çıkar alanı değildir
27 Mayıs 2012 Pazar 12:40

Somali bir çıkar alanı değildir

Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı, insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak gördüklerini kaydetti.

Davutoğlu, 31 Mayıs-1 Haziran 2012 tarihleri gerçekleştirilecek 2. İstanbul Somali Konferansı öncesinde düzenlenen Somali Sivil Toplum Grupları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Somali'nin, dış politikalarının en önemli konularından biri haline geldiğini belirterek, bunun nedenlerinden ilkinin, iki halk arasında kökü derinlere giden tarihi ilişkiler olduğunu söyledi.
16. ve 19. yüzyılda sömürgecilere karşı Somali halkı ile birlikte mücadele ettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Bizim için Somali çok uzakta bir diyar değil, onurun ve medeniyetin merkezi olan bir yer'' dedi.

 

İkinci olarak, Somali'ye ilgilerinin, bütün dünyanın Somali'yi unuttuğu bir insanlık trajedisinin yaşandığı dönemde insanlığı ayağa kaldırma amacından kaynaklandığını dile getiren Davutoğlu, bu çerçevede geçen yılın ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Somali'yi ziyaret etmelerinden bugüne Türkiye'nin Somali konusunda her inisiyatife öncülük ettiğini, verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini, Somali'de büyükelçilik açtıklarını anlattı.
Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bütün dünya Somali'yi dışarıdan seyrederken, başka başkentlerde toplantılar yaparkenTürkiye, Mogadişu'ya en kıymetli diplomatlarını, en etkili sivil toplum kuruluşlarını, en yoğun çalışan yardım kuruluşlarını gönderdi ve şunu göstermeye çalıştı: Bizim kaderimiz Somali'nin kaderiyle birdir. Biz Somali halkı ile geçmişte kader birliği yaptık, bugün yapıyoruz, yarın da yapacağız. Biz Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı bir güvenlik tehdidi olarak görmüyoruz. Biz Somali'yi insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak görüyoruz. Onun için bütün varlığımızla yardım etmeye devam ediyoruz.''
Somali'ye THY'nin düzenli uçak seferleri de başlattığını anımsatan Davutoğlu, ''Şu anda Somali'nin dünyaya açılan kapısı İstanbul'dur ve bundan sonra da hep İstanbul olacaktır'' dedi.

 

Bugün büyük acılar çekiyor olsalar da Somali halkının, köklü şehirler kurmuş büyük bir medeniyetin çocukları olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''İnşallah hep birlikte Somali'yi tekrardünyanın yükselen müreffeh bir bölgesi haline getireceğiz. Bunu gerçekleştirme kudretine sahipsiniz'' diye konuştu.
Bakan Davutoğlu, Somali barışının Afrika, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nda barış anlamına geleceğini, bu nedenle de Somali'ye desteklerini sürdüreceklerini belirterek, ''Somali'de yeni bir güne doğuyoruz. İnşallah bu yeni doğan gün Somali'nin yükselişinin, Somali'nin ve Afrika'nın tekrar dünyanın en müreffeh bölgesi haline gelişinin işaretlerini taşıyacak'' dedi.

Somali sivil toplumu İstanbul'da buluşuyor
Somali'nin kurucu meclis ve parlamento üyelerini seçecek geleneksel kanaat önderleri, ulema, sivil toplum ve diaspora temsilcileri, aydınlar, gençlik ve kadın temsilcileri toplantı kapsamında Somali'nin mevcut sorunlarını ve geleceğini görüşecek.

 

Bu grubu temsilen seçilecek küçük bir heyetten bir sözcü, 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Somali Konferansı'nın siyasi oturumunda grup adına bir konuşmayapacak. ‪
‪Somali'de mevcut geçiş döneminin 20 Ağustos 2012 tarihinde son bulması öngörülüyor. ‪Bu çerçevede,‬ Somali toplumunun kanaat önderleri olarak seçilen 135 kişi, bu tarihe kadar kurucumeclisin toplam 825 üyesini ve 15 Temmuz 2012'ye kadar parlamentonun 225 üyesini belirleyecek. 20 Temmuz 2012 itibarıyla görevlerine başlayacak parlamento üyeleri, 4 Ağustos2012'de parlamento başkanı ve yardımcılarını; 20 Ağustos 2012'de ise cumhurbaşkanını seçecek.

Bu siyasi takvim içerisinde, 135 kanaat önderinin Türkiye'ye gelerek 5 gün boyunca sivil toplum temsilcileriyle buluşmaları bu açıdan da önem taşıyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C