İstanbul 19°C
17 Ekim 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somali bir çıkar alanı değildir
27 Mayıs 2012 Pazar 12:40

Somali bir çıkar alanı değildir

Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı, insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak gördüklerini kaydetti.

Davutoğlu, 31 Mayıs-1 Haziran 2012 tarihleri gerçekleştirilecek 2. İstanbul Somali Konferansı öncesinde düzenlenen Somali Sivil Toplum Grupları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Somali'nin, dış politikalarının en önemli konularından biri haline geldiğini belirterek, bunun nedenlerinden ilkinin, iki halk arasında kökü derinlere giden tarihi ilişkiler olduğunu söyledi.
16. ve 19. yüzyılda sömürgecilere karşı Somali halkı ile birlikte mücadele ettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Bizim için Somali çok uzakta bir diyar değil, onurun ve medeniyetin merkezi olan bir yer'' dedi.

 

İkinci olarak, Somali'ye ilgilerinin, bütün dünyanın Somali'yi unuttuğu bir insanlık trajedisinin yaşandığı dönemde insanlığı ayağa kaldırma amacından kaynaklandığını dile getiren Davutoğlu, bu çerçevede geçen yılın ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Somali'yi ziyaret etmelerinden bugüne Türkiye'nin Somali konusunda her inisiyatife öncülük ettiğini, verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini, Somali'de büyükelçilik açtıklarını anlattı.
Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bütün dünya Somali'yi dışarıdan seyrederken, başka başkentlerde toplantılar yaparkenTürkiye, Mogadişu'ya en kıymetli diplomatlarını, en etkili sivil toplum kuruluşlarını, en yoğun çalışan yardım kuruluşlarını gönderdi ve şunu göstermeye çalıştı: Bizim kaderimiz Somali'nin kaderiyle birdir. Biz Somali halkı ile geçmişte kader birliği yaptık, bugün yapıyoruz, yarın da yapacağız. Biz Somali'yi bir çıkar alanı, bir risk alanı bir güvenlik tehdidi olarak görmüyoruz. Biz Somali'yi insanlık vicdanının imtihan edildiği bir coğrafya olarak görüyoruz. Onun için bütün varlığımızla yardım etmeye devam ediyoruz.''
Somali'ye THY'nin düzenli uçak seferleri de başlattığını anımsatan Davutoğlu, ''Şu anda Somali'nin dünyaya açılan kapısı İstanbul'dur ve bundan sonra da hep İstanbul olacaktır'' dedi.

 

Bugün büyük acılar çekiyor olsalar da Somali halkının, köklü şehirler kurmuş büyük bir medeniyetin çocukları olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''İnşallah hep birlikte Somali'yi tekrardünyanın yükselen müreffeh bir bölgesi haline getireceğiz. Bunu gerçekleştirme kudretine sahipsiniz'' diye konuştu.
Bakan Davutoğlu, Somali barışının Afrika, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nda barış anlamına geleceğini, bu nedenle de Somali'ye desteklerini sürdüreceklerini belirterek, ''Somali'de yeni bir güne doğuyoruz. İnşallah bu yeni doğan gün Somali'nin yükselişinin, Somali'nin ve Afrika'nın tekrar dünyanın en müreffeh bölgesi haline gelişinin işaretlerini taşıyacak'' dedi.

Somali sivil toplumu İstanbul'da buluşuyor
Somali'nin kurucu meclis ve parlamento üyelerini seçecek geleneksel kanaat önderleri, ulema, sivil toplum ve diaspora temsilcileri, aydınlar, gençlik ve kadın temsilcileri toplantı kapsamında Somali'nin mevcut sorunlarını ve geleceğini görüşecek.

 

Bu grubu temsilen seçilecek küçük bir heyetten bir sözcü, 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Somali Konferansı'nın siyasi oturumunda grup adına bir konuşmayapacak. ‪
‪Somali'de mevcut geçiş döneminin 20 Ağustos 2012 tarihinde son bulması öngörülüyor. ‪Bu çerçevede,‬ Somali toplumunun kanaat önderleri olarak seçilen 135 kişi, bu tarihe kadar kurucumeclisin toplam 825 üyesini ve 15 Temmuz 2012'ye kadar parlamentonun 225 üyesini belirleyecek. 20 Temmuz 2012 itibarıyla görevlerine başlayacak parlamento üyeleri, 4 Ağustos2012'de parlamento başkanı ve yardımcılarını; 20 Ağustos 2012'de ise cumhurbaşkanını seçecek.

Bu siyasi takvim içerisinde, 135 kanaat önderinin Türkiye'ye gelerek 5 gün boyunca sivil toplum temsilcileriyle buluşmaları bu açıdan da önem taşıyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 26 °C
İzmir
15 / 27 °C
Antalya
17 / 28 °C
Adana
18 / 31 °C
Konya
9 / 24 °C