İstanbul 20°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son 3 ayda RTÜKe en çok şikayet edilen diziler
28 Mayıs 2012 Pazartesi 12:56

Son 3 ayda RTÜK'e en çok şikayet edilen diziler

RTÜK yılın ilk 3 ayında gelen izleyici şikayetleri en çok dramatik dizilere ve reklam kuşaklarına yönelik oldu

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)  Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı'nın araştırmasından derlenen bilgilere göre, 2012'nin ilk 3 ayında vatandaşlar en çok dramatik diziler ve reklam kuşaklarıyla ilgili bildirimlerde bulundu.

 

27 BİN ŞİKAYET
Şikayetlerini RTÜK'e İletişim Merkezi, web sayfası ve elektronik posta aracılığıyla ileten vatandaşlar Ocak, Şubat ve Mart aylarında toplam 27 bin 363 bildirim yaptı.

Yılın ilk 3 ayındaki şikayetlerin büyük kısmı Mart'ta gerçekleşirken, bildirimlerin 9 bin 530'u dramatik dizilere, (tüm şikayetlerin yüzde 35'i), 4 bin 818'i de reklam kuşaklarına (tüm şikayetlerin yüzde 18'i) yönelik oldu.

 

İzleyici bildirimlerinde, bir programa ilişkin olarak birden fazla şikayet konusu yer alabilirken, bildirimlerin değerlendirilmesi aşamasında, sınıflama yapabilmek için Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı ile İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan inceleme kriterleri listesi kullanıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında, bildirimlerde yer alan birden fazla inceleme kriteri konusunun dikkate alınmasıyla ulaşılan sayı 43 bin 319 olarak görüldü.

 

Vatandaşın, yılın ilk üç ayında yayınlanan programlar hakkındaki en yoğun şikayeti, Ocak ve Şubat'ta yüzde 16, Mart'ta da yüzde 22'lik değerle ''genel ahlaka ve ailenin korunmasına aykırılık'' kriterinde gerçekleşti.

Kadına yönelik baskı ve şiddete tepki
Dramatik diziler hakkındaki bildirimlerde, ''eğitime aykırı ve zararlı yayın'', ''kadına yönelik baskı ve istismar'', ''çocuk ve gençlere baskı ve şiddet'', ''kumar ve bağımlılık yapıcı madde kullanımına özendirici yayın'' kriterleri öne çıktı.

 

EN ÇOK BİLDİRİM ALAN DİZİ VE PROGRAM
Bu kapsamda en çok bildirim alan dizi 742 ile ''Yer Gök Aşk'' olurken, ''Muhteşem Yüzyıl'' 504'le ikinci, ''Suskunlar'' üçüncü sırada yer aldı.

En çok bildirim alan programlar da ise ''Esra Erol'da Evlen Benimle'' birinci oldu.

 

Reklam kuşaklarında çok uzun ve sık yayınlanmasının yanı sıra inandırıcı olmama ve tüketiciyi yanıltma açısından bal reklamları 253, kullanılan görüntülerin insanın psikolojisini bozacak nitelikte olduğu gerekçesiyle bir diş macunu reklamı 126, erkeklerin aşağılandığı, kadınların cinsel obje olarak lanse edildiği gerekçesiyle de bir cips reklamı 37 kez şikayet edildi.

Kuşak programları da 2012'nin ilk üç aylık döneminde, geçen yıllara oranla daha az şikayete konu edilmekle beraber Mart ayında yüzde 2'ye düştü.

 

Haber ve haber programlarında şiddet
Haber ve haber programlarında şiddet konulu kritere ilişkin şikayetlerin yüzde 98'i, bölücülük/terörü övme ve teşvik etme kriterine yönelik şikayetlerin yüzde 24'ü ve Türkçe'nin doğru kullanımına aykırılık kriteri konusunda gelen şikayetlerin yüzde 17'si haber bültenleri hakkında yapıldı.

Magazin programlarına ilişkin şikayetler ise Ocak ve Şubat'ta yüzdelik dilim oluşturabilecek kadar çok olmazken, Mart'ta 3 bin 218 şikayetle toplamın içinde yüzde 7'lik değere ulaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C