İstanbul 17°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
S&Pden Erdoğana yanıt gecikmedi
24 Mayıs 2012 Perşembe 14:11

S&P'den Erdoğan'a yanıt gecikmedi

Başbakan Erdoğan S&P'den ayrılıp milli bir kredi derecelendirme kurulu kurulması konusunda sinyaller verdi ama S&P'den gelen açıklama "siz bıraksanız da nafile" der gibi...


 

Standard & Poor's Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, Türkiye'nin, S&P ile reyting anlaşmasını tek taraflı iptal etmesi olasılığına ilişkin, ''Fransa reyting anlaşmasından 2000 yılında geri çekildi. Fransa'yı halen derecelendirmeye devam ediyoruz'' dedi.

Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşu ile anlaşmasını feshetmesi durumunda herhangi bir derecelendirme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Coughlin, Fransa ile olan ilişkilerini örnek gösterdi.

Coughlin, ”Fransa reyting anlaşmasından 2000 yılında geri çekildi. Fransa’yı halen derecelendirmeye devam ediyoruz, çünkü finansal piyasalar için büyük bir oyuncu ve müşterilerimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz” yorumunu yaptı.

Ülkelerin isteği dışında da derecelendirmeye tabi tutulabileceğini belirten Coughlin, ”Derecelendirmemize baktığınızda, Fransa’nın derecelendirmesinin yanında talep edilmemiş derecelendirme (non-requested rating) notunu görebilirsiniz” dedi.

Coughlin, S&P kredi derecelendirmesini tek taraflı olarak fes eden ya da kendisi ile kredi derecelendirme anlaşması yapmak istemeyen ülkelerin ve şirketlerin derecelendirmesini yapmaya ve yayınlamaya devam edebileceklerini de dile getirdi.

Coughlin, S&P, Moody’s ve Fitch gibi kuruluşlara alternatif olarak yeni kredi derecelendirme kuruluşlarının kurulması için çeşitli ülkelerde çalışmaların başladığının hatırlatılması üzerine ise, ”Biz bu durumda karşısında rahatız. Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde de bazı küçük derecelendirme kuruluşları var” bilgisini verdi.

Coughlin, ”Bizim derecelendirme kabiliyetimizi kopyalamak çok zordur. Kendi pozisyonumuzla ilgili rahatız. İşimizin doğasında bu var. Birçok müşterimiz derecelendirmelerimiz sonucunda hayal kırıklığına uğrayabilir. Reyting işine girmek isteyenler varsa, tabii ki girebilirler. Biz bu alanda küresel lider olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C