İstanbul 21°C
22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli sığınmacılar için SIHHAT projesi
16 Ağustos 2017 Çarşamba 15:09

Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için "SIHHAT" projesi başlatıldı.

Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği, Sağlık Bakanlığınca uygulanan Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin sağlık hizmetlerini geliştirme amaçlı "SIHHAT" projesi törenle başlatıldı.

The Ankara Oteli'nde, projenin açılış programında konuşan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, SIHHAT projesinin, koruma altındaki Suriyelilerin sağlık durumunun ve Türkiye tarafından sunulan hizmetlerin geliştirilmesini hedefleyen doğrudan hibe sözleşmesi olduğunu söyledi.

AB'nin projeye 300 milyon avroluk katkı sağladığını ifade eden Şencan, SIHHAT'in, Türkiye'de geçici koruma kapsamındaki Suriyelilere sunulan birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmeye yönelik faaliyetlerden oluştuğunu anlattı.

Şencan, projenin uygulanması için Sağlık Bakanlığına 120 milyon avroluk kısmın yatırıldığını ve uygulama süresinin 36 ay olduğunu belirterek, "3,2 milyon Suriyeliye birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti verilmesi amacıyla 790 göçmen sağlığı birimi, 26 mobil sağlık birimi ve 5 kanser tarama birimi hizmete sunulacak." dedi.

Proje çerçevesinde 9 ilde 10 toplum ruh sağlığı merkezinin hizmete açılacağının da altını çizen Şencan, "270 bin bebek ve kadın, D vitamini ve demir takviyeleriyle desteklenecek. Ayrıca 600 bin Suriyeli erkek ve 750 bin Suriyeli kadına ulusal standartlara uygun aile planlaması materyalleri dağıtılacak." ifadesini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de katkılarından dolayı Sağlık Bakanlığına teşekkürlerini ileterek, şunları kaydetti:

"Türk halkı, hükümeti ve sivil toplum kuruluşları (Suriye meselesinde) müthiş çabalar ve kaynaklar aktarmaktadır. Türkiye, dünya çapında en fazla mülteciyi barındıran ülke konumundadır. Bunu yaparken de hem kendi vatandaşlarının hem mültecilerin güvenliğini sağlamaktadır."

Türkiye'nin Suriye meselesinin siyasi çözümü için de destek verdiğini belirten Berger, AB ile Türkiye'nin Suriye'deki kanın durdurulması gerekliliğinin farkında olduğunu vurguladı.

Berger, SIHHAT projesi çerçevesinde Kilis'te göçmen sağlığı merkezinin mayıs ayında açıldığını hatırlatarak, sabırsızlıkla Ankara'daki merkezin de faaliyete geçmesini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 24 °C
İzmir
12 / 24 °C
Antalya
20 / 32 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C