İstanbul 14°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SURİYENİN AMBARGOSU FOS ÇIKTI
01 Ekim 2011 Cumartesi 09:39

SURİYE'NİN AMBARGOSU FOS ÇIKTI

Bakan Yazıcı, Suriye'nin aldığı ithalat yasağına ilişkin, ''Şuanda bu doğrultuda bir uygulama yok. ." dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan; Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz'' dedi.
 
Erzurum'da temaslarını sürdüren Bakan Yazıcı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Polat Renaissance Oteli'nde düzenlenen 74. Genel İdare Kurulu toplantısının gala yemeğine katıldı.
 
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, burada yaptığı konuşmada, Genel İdare Kurulu'nda gümrük ve ticaret konularının ele alındığını söyledi.
 
Vardan, Türkiye'nin dünyanın çalkantılı döneminde de olumlu yönde hızla geliştiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
 
''Türkiye koşar adımlarla hatta uçarak ilerlemeye gidiyor. Çoğu kimsenin 'kriz' dediği, 'bu krizden acaba nasıl etkileniriz' dediği ortamda biz de diyoruz ki; bu krizin bize getireceği fırsatlar var. Bakın kriz dün de vardı. 2008'de de vardı. Ama bunların hiçbirisi Türkiye'nin kendi krizi olmadı. Biz kendi krizimizi 1959'dan bugüne kadar 16 kriz yaşayarak ve onu çözebilmek için 19 kere IMF ile anlaşma yaparak yaşadık. Ama son 10 yıldır öyle bir gelişme gösteriyor ki Türkiye hep birlikte, kamusuyla, özel sektörüyle bir araya gelerek, işte bugün yaşamış olduğumuz kriz akabindeki önemli büyümeyi gerçekleştiriyor'' diye konuştu.
 
Vardan, Türkiye'nin, 2011'in ilk yarısındaki 10.2'lik büyümeyle dünyanın en büyük büyüme oranını gerçekleştirdiğini bildirdi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı da, söz konusu toplantıda iş adamları ve MÜSİAD üyelerinin gümrük ve ticaret konularındaki sorun, çözüm ve görüş önerilerini dinlediğini ifade etti.
 
-TERÖRLE MÜCADELE-
 
Yazıcı, terör konusuna ilişkin değerlendirmede de bulunarak, ülkedeki gelişmeleri çekemeyenlerin, terörü ve terör örgütünü taşeron gibi kullandığını vurguladı.
 
Devletin birinci görevinin vatandaşların güvenliğini sağlamak olduğunu anımsatan Yazıcı, şöyle konuştu:
 
''Yılmayacağız. Çünkü devletin ve yönetimin birinci görevi elbette ki güvenliği sağlamak ve vatandaşın yaşam hakkını korumaktır. Ben şimdi bu topluluğa dışardan gelsem. İçinizde terörist ruhlu insanlar olsa bunu ayırt etmem mümkün mü? Ama özellikle yöredeki insanlarımızın bunu bilmesi lazım. Dolayısıyla bu mücadeleyi sadece yönetim erki olarak değil, topyekun, milletçe, bu topraklarda yaşayan insanlar olarak birlikte sürdürmeliyiz. Buna karşı doğru olan tavrımızı her yerde çekinmeden, göğsümüzü gere gere ifade etmeliyiz.''
 
Ülkenin birlik ve beraberliğinin tesisi ve terörle mücadelede kırmızı çizgilerin bulunduğunu anımsatan Yazıcı, şöyle devam etti:
 
''Bizim bu alanda kırmızı çizgilerimiz var. O çizgilerimizi dün söylemedik mi? Bugün değil, daha kuruluş aşamasında söyledik. Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan; Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz. Biz, bu güzel yurdumuzda hizmet üretirken değişim ve dönüşümü gerçekleştirirken, doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi değil 'Türkiye' diyerek bu icraatlarımızı yaptık ve yapıyoruz. İnsanlarımız arasında hiçbir ayırım yapmadık. Felsefi düşüncesi, inancı ve etnik mensubiyeti itibarıyla ayırım yapmadık. 'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin' dedik. Ve öyle baktık insanlara.''
 
Yazıcı, Türkiye'de yaşayan insanlar arasındaki kardeşliğin toplumun en büyük zenginliği olduğunu, söz konusu zenginliğin korunması gerektiğini dile getirdi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Yazıcı ile toplantıda emeği geçenlere plaket ve hediye verildi. Gala yemeği, halk oyunları gösterisiyle sona erdi.
 
SURİYE KONUSU
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye'nin aldığı ithalat yasağına ilişkin, ''Şuanda bu doğrultuda bir uygulama yok. Zaten bir takım STA ülkesi yani Serbest Ticaret Anlaşması yapmış olan ülkenin de itirazı olmuş. Konu bundan ibaret'' dedi.
 
Erzurum'da temas ve incelemelerini sürdüren Bakan Yazıcı, Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde Erzurumlu işadamı Osman Nuri Bakırcı tarafından yaptırılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Osman Nuri Bakırcı Ek Hizmet Binasının temel atma törenine katıldı.
 
İşadamı Bakırcı, törende yaptığı konuşmada, Osmanlı İnşaat olarak halka hizmeti hakka hizmet olarak gördüklerini söyledi.
 
Bakırcı, ''Nasip olursa bundan sonra bir Erzurumlu olarak Erzurum'a yatırımlarımızı devam ettirerek, kendi hemşehrilerimizle beraber olacağız'' dedi.
 
Bakırcı, eşi Nuriye Bakırcı'nın da katkılarıyla Türkiye'de 18 okul, sağlık ocağı ve eğitim kurumu yaptırdıklarını belirtti.
 
Bakan Yazıcı da, her düzeyde ve her yerde yaşayan insan topluluklarını güçlü hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, bireyin güçlü hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Bireyin güçlü ve donanımlı olması gerektiğini vurgulayan Yazıcı, ''Birey eğitim hakkını elde edecek imkana kavuşacak. Bireyi güçlü hale getireceksiniz. Aile güçlü olacak. O halde aileyi var eden, koruyan değerlerimize özen gösterecek ve onu daha da güçlü kılmak suretiyle güçlü ailelerden oluşan topluma güç vereceksiniz. Güçlü birey, güçlü aile ve güçlü toplum... Bu bizim sosyal dokumuzla alakalı bakışımızın bir vesilesidir'' diye konuştu.
 
Bakan Yazıcı, hükümetin bu perspektifle 8 yılı aşkın bir süredir bütçe imkanlarını planlı bir şekilde kullanarak, eylem planı doğrultusunda yol haritası belirlediğini ve bu eksende Türkiye'nin kalkınması için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.
 
Yazıcı, eşi Selma Yazıcı ve beraberindekilerle 5 bin 500 metre karelik alana inşa edilecek olan ek hizmet binasının temelini attı.
 
-MÜSİAD'IN TOPLANTISI-
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, buradaki törenin ardından, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Polat Renasaince Otel'de düzenlenen ''74. Genel İdare Kurulu Toplantısı''na katıldı.
 
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Genel İdare Kurulu toplantılarının bölgedeki sorunların tespiti ve çözümüne yönelik olduğunu vurguladı.
 
Vardan, Türkiye'nin geçmiş dönemlere nazaran daha da ileri bir konuma geldiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
 
''Türkiye bundan 10-15 sene, 20 sene önceyle mukayese edildiğinde aynı Türkiye değil. Özellikle 2011 yılında olduğumuzu düşündüğümüzde bundan 10 sene öncesine bakacak olursak bizim yapmış olduğumuz ihracatımız 30 milyar doları bile bulmuyordu. İthalatımız da bir şekilde ona benzer ölçülerdeydi. Fakat o günden bugüne mukayese ettiğimizde geçen 10 yıl zarfında bu rakamların en az 4 kat büyüdüğünü net bir şekilde görüyoruz. Bununla da sınırlı kalmıyor. 2023 için 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Aynı şekilde ithalatı da kattığımız zaman 1 trilyon dolarlık ticaret hacminin üstüne çıkacağımızı düşünüyoruz. Bu ne demektir? Bu üretim demektir. Üretilen malların hareketi demektir. İthalat demektir, ihracat demektir.''
 
Bakan Yazıcı da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak bu tür toplantıları son derece önemsediklerini söyledi.
 
Özellikle bakanlığının görev alanıyla ilgili görüş ve önerileri dinleyeceklerini belirten Yazıcı, toplantıya ekibiyle birlikte hazırlıklı bir şekilde geldiğini kaydetti.
 
-''TÜKETİCİNİN KORUNMASI SON DERECE ÖNEMLİ''-
 
Hükümetin 2023 vizyonunu anımsatan Yazıcı, şöyle dedi:
 
''Biz seçimden önce ortaya koyduğumuz vizyonla sadece 4 yıl değil Türkiye'nin 2023 tarihini esas alarak bir perspektif ortaya koyduk. Bu perspektif içerisinde de en somut olanların başında Türkiye'nin ticaret hacmiyle alakalı olanı yer alıyor. 500 milyar dolar ihracat ve toplam 1 trilyon dolar dış ticaret hacmi. Elbette ki bu hedefleri sizin müteşebbis gücünüzle, bu ülkenin zenginliğiyle, bu ülkenin beşeri kaynağıyla bunu hep birlikte sağlayacağız. Dolayısıyla devletin ve kamu kuruluşlarının bu alandaki işleri; müteşebbisin önünü açmak, engelleri kaldırmak ve işini kolaylaştırmaktır. Bir taraftan bunu yapacağız. Bir taraftan da aynı şekilde ticari faaliyetler açısından çok önemli gördüğümüz haksız rekabet hukuku ve uygulamalarıyla alakalı da büyük bir hassasiyet içerisindeyiz. Gerçekten piyasanın gözetim ve denetimi, bu çerçevede tüketicinin korunması son derece önemli alanlar.''
 
Yazıcı, eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul malzemelerinin (çanta, defter, kalem, silgi ve giysi) satışıyla sınırlı 4 ilde (Ankara, İzmir, İstanbul ve Gaziantep) piyasa denetimi yaptıklarını, bu denetimlerle ilgili laboratuvar tahlillerinin yapıldığını ve sonuçların rapor halinde bakanlığa ulaştırıldığını anlattı.
 
Okul malzemeleri ithalatıyla ilgili fiziki kontrol ve teknik düzeyde laboratuvar kontrollerinin de sıkı bir şekilde gerçekleştirileceğini belirten Yazıcı, Gümrük kapılarıyla ilgili düzenlemelerin yapılacağını, imkanlar ölçüsünde kapıların modernize edilip teknik araç ve gerecin artırılacağını bildirdi.
 
Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:
 
''Temmuz 2012 tarihinde 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girecek. Yıllardır gündemdeydi. Seçimden önce muhalefetin de pozitif yaklaşımıyla bu kanun meclisten geçti ve kanunlaştı. Bu kanun ticari hayatımıza çok önemli yenilikler getirecek. Bu kanunun uygulamasıyla alakalı 20'yi aşkın ikincil düzenleme tüzük, genelge ve yönetmelik şeklinde düzenleme yapılması gerekiyor. Bu çalışmaları sürdürüyoruz. İnşallah fazla zaman kaybetmeden bunu gerçekleştireceğiz.''
 
-SURİYE İLE OLAN İTHALAT-
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, toplantıda bir gazetecinin ''Suriye ile olan ithalat kesildi. Son durum nedir?'' şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:
 
''Her ülke kendi ülkesiyle alakalı ithalat ve ihracat rejimini belirler. Ve o alana ilişkin süreçlerde kararlar alır. Suriye'nin de 22 Eylül tarihi itibariyle ithalatına ilişkin bir bakanlar kurulu kararı çıkartmış. O kararla gümrük vergisi yüzde 5'ten fazla olan ithal ürünleri ithalatının bizle tabi olduğuna ilişkin. Onun istisnaları var. Gıda gibi ürünler bu kapsam dışında. Tabi bu konuyu çok spesifik olarak takip eden kamu kuruluşu bizim Ekonomi Bakanlığımız. Dolayısıyla şuanda bu doğrultuda bir uygulama yok. Zaten bir takım STA ülkesi yani Serbest Ticaret Anlaşması yapmış olan ülkenin de itirazı olmuş. Konu bundan ibaret. Bizim gümrükteki uygulamalarımızda, Suriye'ye açılan kapılarda demin sözünü ettiğim karar doğrultusunda herhangi bir uygulama söz konusu değil.''
 
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
 
Bu arada, Bakan Yazıcı'nın bulunduğu konvoyun geçişinde Palandöken Kavşağı villalar mevkisinde 155'e gelen şüpheli paket ihbarı üzerine MÜSİAD'ın toplantısına gitmek üzere hareket halinde olan konvoydakilerin kısa süreli panik yaşadıkları öğrenildi.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
9 / 23 °C
Konya
0 / 11 °C