İstanbul 11°C
22 Ocak 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksime cami için Koç dernek kurmuş
24 Mayıs 2012 Perşembe 11:59

Taksim'e cami için Koç dernek kurmuş

Taksim’e cami yapılması fikrinin temelinde Vehbi Koç’un olduğu ortaya çıktı.

 

 
28 Şubat sürecinde Kültür Bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman için Üsküdar Belediyesi ve İHL Sözlük’ün işbirliği ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Gençlikte Bir Köprübaşı İsmail Kahraman’ vefa gecesinde Taksim’e camii yapılması tartışmalarıyla ilgili olarak ortaya çıkan yeni bilgiye göre 1956 yılında Taksim Camiini Yaptırma Derneği kurucuları arasında Vehbi Koç ve Sabancı ailesi de bulunuyor. Cami projesi 28 Şubat Post Modern Darbenin de gerekçeleri arasında gösterilmişti.
 
Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman için bir vefa etkinliği düzenlendi. İlginin büyük olduğu etkinlikte ‘Gençlikte Bir Köprübaşı İsmail Kahraman Belgesel’i gösterildi. Belgeselde  Ayasofya’da ayin yapanlara karşılık arkadaşlarıyla birlikte aynı mekanda namaza duran, Kıbrıs’a asker çıkaran Yunan ordusuna karşın 160 arkadaşıyla sınıra dayanan ve 28 Şubat sürecinde Kültür Bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman’ı dostları anlattı. Belgeselde, Kahraman’ın hiç kimsenin konuşmaya cesaret edemediği dönemlerde konuşabilen ve çok ağır bedeller ödeyen bir şahsiyet olduğu vurgulanıyor.
 
Taksim’e cami yaptırmayı Vehbi Koç istemiş
Belgesel’de konuşan Karaman, Taksim’e cami yapılması tartışmalarına atıfta bulunarak, Taksim’e cami yapılması için kurulan derneğin kurucuları arasında Vehbi Koç ve Sabancı Ailesi’nde bulunduğunu işaret ederek, Taksim’e cami yapılmasının tarihsel arka planını anlattı.
 
Taksim’e cami yaptırmayı Hıristiyan aleminin engellediğini söyleyen eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, “doğrudan doğruya Hıristiyan alemi olaya el koymuştur.Ayasofya’yı kapalı tutanda Taksim’e cami yaptırmayan da Hıristiyan aleminin gayretidir, kırmızı çizgisidir” dedi. Karaman, Taksim’e neden cami yapılmak istendiğinin tarihsel arka planını şöyle anlattı:
 
“1878'de imzalanan Ayastefanos Anlaşmasının şartıdır. Ortodoks kilisesi yapılacaktır. 1881 yılında orası bitti . Osmanlı bir madde koydu Ayestefenos Anlaşmasına, Osmanlı’da eski adı Pera olan Beyoğlu’nda bir cami yapılacaktır”diye. 1956 yılında bir dernek kurulmuş Taksim Camiini Yaptırma Derneği, kurucuları arasında İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay, Vehbi Koç, Sabancı Ailesi, Halk Partili ve Demokrat Partili aileler vardır. 1878’den sonra Cumhuriyet dönemindeki teşebbüstür. Adnan Menderes, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit gibi başbakanların imzaların olduğu işlemler vardır. İşte Ziraat Bankası’ndaki bu parselin Vakıflara verilmesi, Vakıflar Bankası’ndaki bu mülkün tahsisi noktasında yazışma ve belgeler. Şimdi Taksim’de sular idaresinin arkasında bulunan bu arsa tahsis edildi. Ama ne zaman buraya bir cami yapılması fikri gündeme gelse sürekli olarak engel çıkarıldı.
 
28 Şubat'ın gerekçeleri arasında gösterildi
Ama her seferinde en son mani Anıtlar Derneği’nden çıkmaktadır. Türkiye Anıtlar Derneği ve Eski Eserler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü rapor veriyor, burası arkeolojik sittir burada cami olmaz diyorlardı.  Bir müdür arkadaşımızı görevlendirdik, incelemeler biti ve en sonunda “Arkeolojik eserler başka yerlerde sergilenebilir, bauda cami yapılabilir” diye karar alındı. Karar o zaman ki dernek başkanına k ulaştırıldı sevinçten havalara uçuyorlardı. Tayyip Bey’in Büyükşehir Belediye Başkanı, Nusret Bayraktar’da zamanın Beyoğlu Belediye Başkanı. Kararı Nusret Bey belediye meclisinden geçirecek… Birden halk partisi ayağa kalktı. Taksim’e Camii yaptırıyorlar diye… Basın bir ayağa kalktı sonra 28 Şubat’ın gerekçelerinden yaptılar. Bunlar Taksim’e cami yaptırıyorlar diye”
 
TİMETÜRK / Nevzat Çiçek
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 8 °C
İzmir
3 / 14 °C
Antalya
9 / 16 °C
Adana
9 / 15 °C
Konya
2 / 11 °C