İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksime cami için Koç dernek kurmuş
24 Mayıs 2012 Perşembe 11:59

Taksim'e cami için Koç dernek kurmuş

Taksim’e cami yapılması fikrinin temelinde Vehbi Koç’un olduğu ortaya çıktı.

 

 
28 Şubat sürecinde Kültür Bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman için Üsküdar Belediyesi ve İHL Sözlük’ün işbirliği ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Gençlikte Bir Köprübaşı İsmail Kahraman’ vefa gecesinde Taksim’e camii yapılması tartışmalarıyla ilgili olarak ortaya çıkan yeni bilgiye göre 1956 yılında Taksim Camiini Yaptırma Derneği kurucuları arasında Vehbi Koç ve Sabancı ailesi de bulunuyor. Cami projesi 28 Şubat Post Modern Darbenin de gerekçeleri arasında gösterilmişti.
 
Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman için bir vefa etkinliği düzenlendi. İlginin büyük olduğu etkinlikte ‘Gençlikte Bir Köprübaşı İsmail Kahraman Belgesel’i gösterildi. Belgeselde  Ayasofya’da ayin yapanlara karşılık arkadaşlarıyla birlikte aynı mekanda namaza duran, Kıbrıs’a asker çıkaran Yunan ordusuna karşın 160 arkadaşıyla sınıra dayanan ve 28 Şubat sürecinde Kültür Bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman’ı dostları anlattı. Belgeselde, Kahraman’ın hiç kimsenin konuşmaya cesaret edemediği dönemlerde konuşabilen ve çok ağır bedeller ödeyen bir şahsiyet olduğu vurgulanıyor.
 
Taksim’e cami yaptırmayı Vehbi Koç istemiş
Belgesel’de konuşan Karaman, Taksim’e cami yapılması tartışmalarına atıfta bulunarak, Taksim’e cami yapılması için kurulan derneğin kurucuları arasında Vehbi Koç ve Sabancı Ailesi’nde bulunduğunu işaret ederek, Taksim’e cami yapılmasının tarihsel arka planını anlattı.
 
Taksim’e cami yaptırmayı Hıristiyan aleminin engellediğini söyleyen eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, “doğrudan doğruya Hıristiyan alemi olaya el koymuştur.Ayasofya’yı kapalı tutanda Taksim’e cami yaptırmayan da Hıristiyan aleminin gayretidir, kırmızı çizgisidir” dedi. Karaman, Taksim’e neden cami yapılmak istendiğinin tarihsel arka planını şöyle anlattı:
 
“1878'de imzalanan Ayastefanos Anlaşmasının şartıdır. Ortodoks kilisesi yapılacaktır. 1881 yılında orası bitti . Osmanlı bir madde koydu Ayestefenos Anlaşmasına, Osmanlı’da eski adı Pera olan Beyoğlu’nda bir cami yapılacaktır”diye. 1956 yılında bir dernek kurulmuş Taksim Camiini Yaptırma Derneği, kurucuları arasında İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay, Vehbi Koç, Sabancı Ailesi, Halk Partili ve Demokrat Partili aileler vardır. 1878’den sonra Cumhuriyet dönemindeki teşebbüstür. Adnan Menderes, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit gibi başbakanların imzaların olduğu işlemler vardır. İşte Ziraat Bankası’ndaki bu parselin Vakıflara verilmesi, Vakıflar Bankası’ndaki bu mülkün tahsisi noktasında yazışma ve belgeler. Şimdi Taksim’de sular idaresinin arkasında bulunan bu arsa tahsis edildi. Ama ne zaman buraya bir cami yapılması fikri gündeme gelse sürekli olarak engel çıkarıldı.
 
28 Şubat'ın gerekçeleri arasında gösterildi
Ama her seferinde en son mani Anıtlar Derneği’nden çıkmaktadır. Türkiye Anıtlar Derneği ve Eski Eserler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü rapor veriyor, burası arkeolojik sittir burada cami olmaz diyorlardı.  Bir müdür arkadaşımızı görevlendirdik, incelemeler biti ve en sonunda “Arkeolojik eserler başka yerlerde sergilenebilir, bauda cami yapılabilir” diye karar alındı. Karar o zaman ki dernek başkanına k ulaştırıldı sevinçten havalara uçuyorlardı. Tayyip Bey’in Büyükşehir Belediye Başkanı, Nusret Bayraktar’da zamanın Beyoğlu Belediye Başkanı. Kararı Nusret Bey belediye meclisinden geçirecek… Birden halk partisi ayağa kalktı. Taksim’e Camii yaptırıyorlar diye… Basın bir ayağa kalktı sonra 28 Şubat’ın gerekçelerinden yaptılar. Bunlar Taksim’e cami yaptırıyorlar diye”
 
TİMETÜRK / Nevzat Çiçek
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C