İstanbul 7°C
24 Mart 2018 Cumartesi

Mimar Serdar İnan / Platinhaber

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talebin ardındaki dizayn

16 Haziran 2015 Salı 10:13

. Bilinmeyeni, tahmin edilmeyeni, aklımıza gelmeyeni araştıracağız. Aklımıza gelmeyenin, bilmediklerimizin, yanlış sandıklarımızdaki doğruların bize katacaklarını, dizaynın bildiğimiz anlamı ile hayatımıza bir estetik boyutu katması dışında, bizi dizayn eden gücünü öğreneceğiz. Dizaynın tahminimizin ötesine geçişini hayatımızdaki önemine bakacağız. Dizaynda var olan estetik kaygısını, estetiğin bizi değiştirme halini göreceğiz.

 

Arzunun ötesinde, bilinenin arzulananın ardın1da var olduğunu bilmediğimiz nice güzellikler belki de sessizce köşesinde ömür boyu bizi bekliyor. Yalnızca uzanıp almamızı istiyor, aslında çok da bir şey istemiyor. Bir adım atmamız yeterli oluyor. Bizim için saklanan kucağını açmış bekliyor aslında. Havanın kaldırma gücü olmasa kim uçağı yapabilecekti, radyo dalgası olmasa televizyon seyredebilecekmiydik?

 

Düşen yaprak bize yer cekimini göstermiyor mu? Düşen yaprağı görüp yorumlamasak, aramasak bilgiyi, nereden bulurduk kanununu. Onun için arzumuzun ardını aramamız lazım. Bildiğimizin yeterli olmadığını, bizden başka ne bilgilerin, ne değişik yaşamların olduğu konusunda ufkumuzu açık tutmalıyız.

 

Onun için kendi doğrularımızın tek doğru olduğuna inanmamamız gerekli. Biz karşımızdakinin yaşadıklarını yaşamadık, onun gibi aşklarımız, onun gibi zevklerimiz olmadı, onun ailesi farklı, okulu farklı, onun doğumu, isteği farklı, neden bizim gibi düşünsün ki. Onun yaşayacakları da bizden farklı, aynı bizim gibi olsa ona ne faydası olacak ki.

 

Düşünün biz insanoğlunun üretimleri bile farklı, yüzlerce araba modeli yapıyor ve her dönem yeniliyoruz. Kimi dağda gitsin iyi çeksin, kimi küçük olsun az yaksın, kimi klubün kapısına çekince havalı olsun istiyoruz. Peki yüce yaratanın yarattığı insan niye tek kalıp olsun istiyoruz ki, 'tüm yapraklar bir olsaydı nerede kalırdı ormanın güzelliği' diyebilmemiz lazım. Bu yüzden hayatı olduğu gibi kabul etmemiz, hayatı kendimize göre değil, kendimizi hayata göre sınırlamamız lazım. Yoksa yaratan biz oluruz.
 

Dizaynda kendini tüm yaşam alanlarında, sırf görsel de değil, sözde, bilgide, deneyimde, hayalde de sunuyor kendini. Biz onu bazen kendi yalnızlığımızda yaşıyoruz. Sabah kalkıp kötüleri görünce içimizdeki güzelimize iniyoruz, dışımızdan kaçıp içimize saklanıyoruz.

 

Bilmeden hayatımızdaki estetiği arıyoruz. İçimizde onsuz hayatın yaşanır ama, susuz yaz gibi zevksiz, tatsız, rakipsiz olduğunu biliyoruz. Dizaynın çerçevelediği estetik olmadan, günü gününden fark olmadan, niye geldik anlamadan, iç güdüsel bir yaşam bizi bekler buluyoruz, derinimizde böyle bir yaşamı reddediyoruz. Böylece estetik ile yaşam anlam bulmaya, sıradanlıktan kurtulmaya, özgün olmaya kavuşuyor. Hayattaki estetiği görüp farkındalığımızı artırıyoruz.

 

Böylece topluluk yaşantısı başlıyor, bireysellikten kurtulup karşındakinin önemini kavramaya geçiş oluşuyor. Farklılaşma peşinden anlamayı, değişiklikleri görmeyi getiriyor. Değişiklikler bize bizi tanıtıyor. Kapasitemize ışık tutuyor. Hatalarımızı yaptırarak doğru ile farklılıkları gösteriyor, öğretiyor. Kıskançlığımızı, hırslarımızı, beklentilerimizi, riyalarımızı, dedikodularımızı ortaya çıkarıyor.

 

Bu gelişmelerden korkmamalıyız, önce değişim sonra gelişime dönüşüyor, yaşamın içinde bu değişim dinamikleri zaten her yanında saklı. Hayat birinin yaşamını sonlarken, onun içinden daha özelini çıkarmayı hep beceriyor. Bize de olanı tanımak, hata yapmaktan korkmamak düşüyor. Yanlışa sürüklenmek, bizi daha doğruya götürebilecek tek yol aslında. Hayatta bizi beklemeyeni bulmamız, aranmadan kaybolmadan mümkün değil. Yürümeli, koşmalıyız daha hızlı gitmek için düşmeli öğrenmeliyiz.


Bu noktaya örnek olarak kadının varlığını gösterebiliriz. Kadının içine önceden konmuş olan estetik bize yaşam enerjisi veriyor. Hem erkekte, hem kadında 'diğer kadın' yaşam kalitesini, yaşamın estetiğini beliriliyor. Kadın böylece ilk yaratılıştaki ifadesini buluyor. Zaman içinde nefsi kül olan kadın gerçek kulvarını almak üzere yoluna devam ediyor. Zamanla hayatın içindeki mertebesini ve görevini ele alıyor.

 

Hepimiz için dünya oluyor, bir anlamda içini dışarı çıkartıyor, kadınıyla erkeğiyle hepimizin. İçimizden biri hepimize kendimizi tanıtıyor, nefsimizi öğretiyor. Ne istediğini bilen, yaşarken yaşatan bir ifadesi var kadının ayrıca, neticede doğum yapan, yaratmanın tecellisi olan o. Hep bakıyoruz ama yorumlayıp görmeye geçebilmemiz lazım. Bu yolda önce coşacağız, sonra düşünecek düşündüreceğiz, ardından gelişip geliştireceğiz.
 

Kadın örneği gibi dizayn hayatımızın değişkeni olmaya devam ediyor, çocuğumuzda, onun okumasında geleceğinde hoşluklar yakalıyoruz, annemizin yüzündeki tebessümde, çalışanımızın bir kağıdı bize uzatmasında bile o estetik varlığını sürdürüyor. Sabah şirkete girince 'günaydın arkadaşlar' derken o dişlerinizden çıkan tonlamanın karşınızda bizden güleryüz bekleyen insanımızın kulağına gidene kadar ne yollardan geçiyor, bir bilebilsek.

 

Sonunda kendi ektiğimiz estetiği kendimiz biçiyoruz. Ya kendi çirkinliklerimizle, ya da dağıttığımız güzellikler ile yolumuza devam ediyoruz. Çünkü o güzel söz karşımızdakinin kulağına varıp, bize geri dönmesi çok geç olmuyor. 'Şımarık adam' sende diyebiliyor, veya 'o güzel insanın sesini duyunca dertlerimi unutuyorum' da. Bize dönen bizde, bizim geleceğimizi yaratıyor, bizden çıkan karşımızdakinde, suya düşen damlalar misali bize neler getiriyor bir bilsek, her anımızı farkında olarak yaşayacağız. Aklımızı hep açık, ufkumuzu uzun tutacağız, her şey ama her şey bizim için yaratılmış, görüp keyfine varalım, hep beraber.
 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 12 °C
İzmir
10 / 16 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
10 / 21 °C
Konya
3 / 15 °C