İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tanapla Avrupaya Taşınacak Gazın Satışı Yapıldı
19 Eylül 2013 Perşembe 19:43

Tanap'la Avrupa'ya Taşınacak Gazın Satışı Yapıldı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'yla (TANAP) Avrupa'ya ulaştıracak Azerbaycan gazının Avrupalı alıcılarına satışı anlaşması imzalandı.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'yla (TANAP) Avrupa'ya ulaştıracak Azerbaycan gazının Avrupalı alıcılarına satışı anlaşması imzalandı. Ülkenin önemli doğalgaz havası olan Şahdeniz 2'den üretimi sağlanacak gazın yıllık yaklaşık 10 milyar metreküp hacmindeki bölümünün satışı gerçekleştirildi. Söz konusu alımı İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan 9 farklı şirket yaptı.

Azerbaycan'ı devlet petrol şirketi SOCAR'ın temsil ettiği satış anlaşmasında, Avrupalı doğalgaz alıcıları ile 25 yıllık anlaşma sağlandı. Anlaşma ile Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya direkt doğalgaz satışı gerçekleştirmiş oldu.

Avrupa'ya gaz satışına ilişkin imzalanan anlaşmalar öncesinde konuşan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, şirket olarak imzalanan anlaşmalarla doğal gazın Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması konusunda aktif rol almış olduklarını bildirdi. Abdullayev, "İmzalanan anlaşmalar, Türkiye ve Avrupa için yeni kaynaklar oluşturmakla beraber Avrupa enerji piyasasında da rekabeti arttıracak.'' dedi. Yapılan satıştan memnuniyetini dile getiren Abdullayev, ''Azerbaycan, Şahdeniz havzasından çıkarılacak doğalgazın alıcıları ile uzun süreli anlaşmalar imzalamaya hazırdır.'' dedi.

Şahdeniz havzasının işletiminden sorumlu British Petrolium'un (BP) Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan koordinatörü Gordon Birell'de yaptığı konuşmada, anlaşmanın sektörde imzalanan en büyük anlaşmalardan biri olduğunu vurguladı. Ayrıca, Şahdeniz konsorsiyumu olarak kendilerinin de bu anlaşmanın bir parçası olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra alıcı şirketlerle tek tek imza töreni yapıldı.

İmza töreninin sonunda basına açıklamalarda bulunan Rövnag Abdullayev, yıllardır söz konusu anlaşma üzerinde çalışmaların yapıldığını bildirerek, Azerbaycan adına imzalanan anlaşmaların arkasında çok ciddi emeğin uzun soluklu ve ısrarlı çalışmaların durduğunu söyledi.

TANAP, TÜRKİYE'Yİ ENERJİ KONUSUNDA SÖZ SAHİBİ YAPACAK

Türkiye'yi enerji konusunda Avrupa karşısında söz sahibi yapacak olan TANAP, Azerbaycan doğal gazını Anadolu üzerinden Yunanistan sınırına kadar taşıyacak. Söz konusu gaz, Avrupa'ya Trans Adriyatik (TAP) hattı ile Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik denizinin altından geçerek İtalya'ya uzanacak.

Şahdeniz 2 projesiyle toplamda yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapılacak. Toplam üretimin 6 milyar metre küplük bölümü BOTAŞ ile 2011 yılında yapılan anlaşma gereği Türkiye'ye satılacak. Geriye kalan 10 milyar metreküp doğalgaz ise bugün imzalanan anlaşma ile Axpo Trading AG, BulgargazEAD, DEPA, Enel Trade SpA, E.ON, Gas Natural SDG SA, GDF SUAZ S.A, Hera Trading ve Shell şirketlerine satıldı. İlk gaz alımının 2018 yılında gerçekleşmesi planlanan projenin kapasitesinin 2026 yılında 31 milyar metreküpe çıkması öngörülüyor. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C