İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tanapla Avrupaya Taşınacak Gazın Satışı Yapıldı
19 Eylül 2013 Perşembe 19:43

Tanap'la Avrupa'ya Taşınacak Gazın Satışı Yapıldı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'yla (TANAP) Avrupa'ya ulaştıracak Azerbaycan gazının Avrupalı alıcılarına satışı anlaşması imzalandı.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'yla (TANAP) Avrupa'ya ulaştıracak Azerbaycan gazının Avrupalı alıcılarına satışı anlaşması imzalandı. Ülkenin önemli doğalgaz havası olan Şahdeniz 2'den üretimi sağlanacak gazın yıllık yaklaşık 10 milyar metreküp hacmindeki bölümünün satışı gerçekleştirildi. Söz konusu alımı İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan 9 farklı şirket yaptı.

Azerbaycan'ı devlet petrol şirketi SOCAR'ın temsil ettiği satış anlaşmasında, Avrupalı doğalgaz alıcıları ile 25 yıllık anlaşma sağlandı. Anlaşma ile Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya direkt doğalgaz satışı gerçekleştirmiş oldu.

Avrupa'ya gaz satışına ilişkin imzalanan anlaşmalar öncesinde konuşan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, şirket olarak imzalanan anlaşmalarla doğal gazın Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması konusunda aktif rol almış olduklarını bildirdi. Abdullayev, "İmzalanan anlaşmalar, Türkiye ve Avrupa için yeni kaynaklar oluşturmakla beraber Avrupa enerji piyasasında da rekabeti arttıracak.'' dedi. Yapılan satıştan memnuniyetini dile getiren Abdullayev, ''Azerbaycan, Şahdeniz havzasından çıkarılacak doğalgazın alıcıları ile uzun süreli anlaşmalar imzalamaya hazırdır.'' dedi.

Şahdeniz havzasının işletiminden sorumlu British Petrolium'un (BP) Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan koordinatörü Gordon Birell'de yaptığı konuşmada, anlaşmanın sektörde imzalanan en büyük anlaşmalardan biri olduğunu vurguladı. Ayrıca, Şahdeniz konsorsiyumu olarak kendilerinin de bu anlaşmanın bir parçası olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra alıcı şirketlerle tek tek imza töreni yapıldı.

İmza töreninin sonunda basına açıklamalarda bulunan Rövnag Abdullayev, yıllardır söz konusu anlaşma üzerinde çalışmaların yapıldığını bildirerek, Azerbaycan adına imzalanan anlaşmaların arkasında çok ciddi emeğin uzun soluklu ve ısrarlı çalışmaların durduğunu söyledi.

TANAP, TÜRKİYE'Yİ ENERJİ KONUSUNDA SÖZ SAHİBİ YAPACAK

Türkiye'yi enerji konusunda Avrupa karşısında söz sahibi yapacak olan TANAP, Azerbaycan doğal gazını Anadolu üzerinden Yunanistan sınırına kadar taşıyacak. Söz konusu gaz, Avrupa'ya Trans Adriyatik (TAP) hattı ile Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik denizinin altından geçerek İtalya'ya uzanacak.

Şahdeniz 2 projesiyle toplamda yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapılacak. Toplam üretimin 6 milyar metre küplük bölümü BOTAŞ ile 2011 yılında yapılan anlaşma gereği Türkiye'ye satılacak. Geriye kalan 10 milyar metreküp doğalgaz ise bugün imzalanan anlaşma ile Axpo Trading AG, BulgargazEAD, DEPA, Enel Trade SpA, E.ON, Gas Natural SDG SA, GDF SUAZ S.A, Hera Trading ve Shell şirketlerine satıldı. İlk gaz alımının 2018 yılında gerçekleşmesi planlanan projenin kapasitesinin 2026 yılında 31 milyar metreküpe çıkması öngörülüyor. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C