İstanbul 22°C
13 Kasım 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TARIM BAKANI DEDİĞİN BÖYLE OLUR
02 Ekim 2011 Pazar 12:10

TARIM BAKANI DEDİĞİN BÖYLE OLUR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, evinin kapılarını AA'ya açtı

Sivil halka yönelen terör saldırıları) Bırakın başka bir ırktan, başka bir dinden insana tahammül etmeyi, kendi gibi Kürt ve Müslüman olana 'sen benim gibi düşünmüyorsun, ben seni öldüreceğim, sana hayat hakkı tanımıyorum' diyor. Bu hayat seven değil, ölü seven bir zihniyetin tezahürü''

 
-''Kürt meselesinin çözümü konusunda büyük gelişmeler var. Fakat birileri sanki özel olarak bu gelişmenin farkında da onun barış içerisinde bu kadar kolay çözülmesini istemiyor''
 
-''Annesinin karnındaki 8 aylık adı konmamış bebek kurşunlara hedef oluyor. Aklın, izanın, şuurun kabul edebileceği bir şey değil. Bu, bir şuursuzluk hali''
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son dönemde yaşanan, sivil halka yönelen terör saldırılarına ilişkin ''Bırakın başka bir ırktan, başka bir dinden insana tahammül etmeyi, kendi gibi Kürt ve Müslüman olana 'sen benim gibi düşünmüyorsun, benim politik kodlarımla düşünmüyorsun, ben seni öldüreceğim, sana hayat hakkı tanımıyorum' diyor. Bu hayat seven değil, ölü seven bir zihniyetin tezahürü'' değerlendirmesinde bulundu.
 
AA muhabirine evinin kapılarını açan Eker, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. 
 
Bakan Eker, son 20 yılında Diyarbakır'ı gerçekte bir mülteci kampına dönüştüren ve şehrin bütün güzelliklerini, bütün mücevherlerini örten, küller altına alan bir ortam, terör ortamı bulunduğunu anlattı. Eker, ''Bu, şehirden çok şey aldı, götürdü, şehrin dokusu değişti. Şehir mülteci kampına dönüştü'' dedi.
 
-''Diyarbakır'ın ruhu barıştır''-
 
Şehirlerin ruhu olduğuna inandığını ifade eden Eker, ''Diyarbakır'ın ruhunun barış olduğunu, Diyarbakır'ın surlarının yürek, kalp şekline'' benzediğini, bazılarının ise kalkan balığına benzettiğini söyledi. Ancak kalbin daha çok yakıştığını kaydeden Eker, ''Çünkü barış ve barış dolu bir yürek. Barışla çarpan bir yürek. Neye istinaden söylüyorum? Son bin yılda Selçuklular, Osmanlılar, son yüzyılda cumhuriyet var. Ama ondan önce Süryani, Ermeni, Keldani, Türk, Kürt, Müslüman bunların hepsi o kalbin içinde bir arada yaşamış. O kalbin tüm çevresi 5 kilometre uzunluğunda. Bundan 50-60 sene öncesine kadar akşamları şehrin kapıları kilitlenir. Yani herkes o şehrin içinde yaşar. O kadar küçük bir yer. O barış dolu kalbin içerisinde bütün bu insanlar, bütün bu farklılıklar bir arada yaşıyor'' diye konuştu.
 
Eker, son dönemde yaşanan, sivil halka da yönelen terör olaylarına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:
 
''Bırakın başka bir ırktan, başka bir dinden insana tahammül etmeyi, kendi gibi Kürt ve Müslüman olana 'sen benim gibi düşünmüyorsun, benim politik kodlarımla düşünmüyorsun, ben seni öldüreceğim, sana hayat hakkı tanımıyorum' diyor. Bu hayat seven değil, ölü seven bir zihniyetin tezahürü. Bu Diyarbakır'ın ruhundaki barışı yansıtmıyor. Bundan nasibini almamış. Aslında bu Diyarbakır'ın özü değil. Diyarbakır'a bir yerden gelmiş, Diyarbakır'ı istila etmiş bir anlayıştır. Diyarbakır'ın varlığı değil, Diyarbakır'ın varlığında barış var, tahammül var, tolerans var. Senin gibi olmayana, senden farklı olana, senin gibi düşünmeyene, senin dininden, mezhebinden, ırkından olmayana, seninle aynı etnik yapıda olmayana, aynı dilden konuşmayana tahammül vardır. Diyarbakır'ın ruhundaki barış bu. Binlerce yıldır bu, bu şekilde geldi.
 
Şimdi birileri diyor ki 'sen benim gibi düşünmüyorsun, seni öldüreceğim. Ya benim gibi düşüneceksin ya da sana hayat hakkı tanımıyorum. Burada var olamazsın, seni taşlarım, seni yakarım, seni yıkarım, seni öldürürüm.' Böyle bir anlayış var. Bu Diyarbakır'ın kendi varlığı değil, otantik varlığı değil. Bu Diyarbakır'a sonradan gelen aslında bir manada bir istilanın zihniyetidir.''
 
Bu durumun Diyarbakır'ın ortamını, atmosferini, o şehrin ruhundaki barış duygusunu zehirlediğini kaydeden Eker, bunun Diyarbakır'ın binlerce yıldır biriktirerek getirdiği farklı medeniyetlerin birikimlerinin üstünü örttüğünü, o nedenle Diyarbakır'ın küller altında bir mücevher gibi durduğunu, onun güzellikleri, adeta gömülü olduğu noktalar bilinirse oraya dalıp bulunabildiğini kaydetti.
 
Eker, medyanın yansıttığı Diyarbakır'ın barikatlar, taş atan çocuklar, ölümler, çığlıklar, panzerler olduğunu, onların onu gördüğünü söyledi.
 
-''Bir şuursuzluk hali''-
 
Kürt meselesinin çözülmesi gerektiğini, hükümet ve parti olarak bunu, barış içerisinde çözmeye çalıştıklarını kaydeden Eker, bu işi nasıl çözeceklerinin parti programında ve hükümet programında olduğunu anlattı.
 
Eker, ''En son geldiğimiz nokta şu. Yeni dönem parlamento, 24. dönem parlamento başladı. Bir yeni anayasayla barış içerisinde ve sivil bir zihnin, zihniyetin ürünü olarak bununla biz çözmeyi öneriyoruz'' dedi.
 
Bu konuda birçok adım attıklarını, geçmişle mukayese edildiğinde asla kıyas kabul etmeyecek büyük gelişmeler olduğunu kaydeden Eker, ''Fakat birileri sanki özel olarak bu gelişmenin farkında da onun barış içerisinde bu kadar kolay çözülmesini istemiyor. 'Olmaz' diyor. 'Ben daha çok kan dökeceğim' diyor. Bazıları bunu kendi hesaplarına yapıyor. Bazen belki de taşeronluk yapıyor, bilemiyoruz. Ama sonuçta daha çok kan dökülüyor, daha çok gözyaşı var, daha çok yürek yanıyor'' diye konuştu.
 
Annesinin karnındaki 8 aylık, adı konmamış, annesinin umudu olan erkek bebeğin kurşunlara hedef olduğunu, bunun ''aklın, izanın, şuurun kabul edebileceği bir şey değil olmadığını'' kaydeden Eker, bunun bir şuursuzluk hali olduğunu söyledi.
 
-''ölü sevicilik, ölümden, ölmekten, kandan medet ummak''-
 
Eker, ''Onu ben şöyle yorumluyorum. Bir şeye zarar vermek, birini rakip, düşman görüp ona saldırmak anlaşılabilir bir şeydir. Buna çeşitli tanımlamalar getirebilirsiniz, barbarlık diyebilirsiniz. Ama bu karşı karşıya kaldığımız şey ondan, barbarlıktan öte birşey. Bu vahşettir. Niye vahşet diyorum? Şundan dolayı, vahşi karşısındakine zarar vereceğim derken kendine de zarar verendir. Onun ayrımında değildir. Kime niye zarar verdiğini bilmiyor. Bu kadar bir şuursuzluk hali. Kendi kendine de zarar veriyor. Ölü sevicilik aslında budur. Ölümden, ölmekten, kandan, gözyaşından medet ummak aslında budur'' diye konuştu.
 
 
Eker, bütün bunlara rağmen, bütün bunlara karşı her müspet gelişmeyi umut olarak, olumlu bir adım olarak gördüklerini ifade etti.
 
''BDP'nin Meclis'e gelip yemin edip siyaset yapmasını olumlu karşıladığını'' kaydeden Eker, ''Hayırlı bir gelişmedir, olumlu bir gelişmedir. İnşallah hayra vesile olur. Umutla ve olumlu bir adım olarak karşılıyorum, destekliyorum, iyi görüyorum'' dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
13 / 26 °C
Adana
14 / 28 °C
Konya
5 / 19 °C