İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tbb Başkanı Metin Feyzioğlu:
19 Eylül 2013 Perşembe 14:28

Tbb Başkanı Metin Feyzioğlu:

Gerçekten demokrasinin vazgeçilmesi sandıktır, özgür seçimlerdir. Ancak seçimlerin özgür olabilmesi için çoğulculuğun ve katılımcılığınsağlanması zorunludur

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, demokrasinin vazgeçilmesinin sandık olduğunu söyledi.

Bir konferansa katılmak üzere TBB Yönetim Kurulu üyeleriyle Eskişehir'e gelen Feyzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Feyzioğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, "Sayın başkanımızın bugün bir duruşması var. O duruşmaya katılmıyoruz ama doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum. Hocamızla birlikte, dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak amacıyla ziyaret için bugünü seçtik" dedi.

Feyzioğlu, ülkede çok ciddi özgürlükler, demokrasi sorunu yaşandığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Bunun en yakından tanığı bir yandan yerel yöneticiler, diğer yandan da herhalde avukatlarla basın mensupları. Üzerinde en çok baskı bulunan, yaptıkları, söyledikleri ve halka verdikleri hizmetler sebebiyle baskı altına alınan gruplar, gelecek kaygısına, endişeye sevk edilmiş durumda. Gerçekten demokrasinin vazgeçilmesi sandıktır. Gerçekten seçimlerdir, özgür seçimlerdir. Ancak seçimlerin özgür olabilmesi için sandığın, demokrasinin br nimeti kabul edilebilmesi için iki sandık arasında mutlaka ve mutlaka çoğulculuğun ve katılımcılığın sağlanması zorunludur. İşte bu noktada yerel yönetimler ve yerel yönetimlerde demokrasi hayati bir derecede öne çıkıyor. Eğer bir ülkede farklı siyasi düşünceden diye yerel yöneticiler üzerine baskı kuruluyorsa, hizmet emekten alıkonuluyorsa, haklarında ısrarla üst üste defalarca davalar açılıyorsa, bu davalar gerekçe gösterilerek yerel yöneticiler tedbiren görevden el çektiriliyor, bu el çektirmeler aslında süreli olmasına rağmen, sürekli birbirini takip ediyor ve kalıcı hale geliyorsa, o zaman sandığın da anlamı kalmıyor ve seçilmişe de seçene de saygı gösterilmemiş oluyor. Mesele budur."

Büyükerşen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ziyarette, Bursa'nın Gemlik ilçesinde belediye başkanı iken "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle hakkında devam eden soruşturma kapsamında görevinden alınan ve dün bisikletiyle İnegöl'den yola çıkan Fatih Mehmet Güler de hazır bulundu.

Muhabir: Oktay Özden
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
16 / 34 °C
İzmir
22 / 36 °C
Antalya
22 / 36 °C
Adana
24 / 33 °C
Konya
17 / 32 °C