İstanbul 9°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tbb Başkanı Metin Feyzioğlu:
19 Eylül 2013 Perşembe 14:28

Tbb Başkanı Metin Feyzioğlu:

Gerçekten demokrasinin vazgeçilmesi sandıktır, özgür seçimlerdir. Ancak seçimlerin özgür olabilmesi için çoğulculuğun ve katılımcılığınsağlanması zorunludur

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, demokrasinin vazgeçilmesinin sandık olduğunu söyledi.

Bir konferansa katılmak üzere TBB Yönetim Kurulu üyeleriyle Eskişehir'e gelen Feyzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Feyzioğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, "Sayın başkanımızın bugün bir duruşması var. O duruşmaya katılmıyoruz ama doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum. Hocamızla birlikte, dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak amacıyla ziyaret için bugünü seçtik" dedi.

Feyzioğlu, ülkede çok ciddi özgürlükler, demokrasi sorunu yaşandığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Bunun en yakından tanığı bir yandan yerel yöneticiler, diğer yandan da herhalde avukatlarla basın mensupları. Üzerinde en çok baskı bulunan, yaptıkları, söyledikleri ve halka verdikleri hizmetler sebebiyle baskı altına alınan gruplar, gelecek kaygısına, endişeye sevk edilmiş durumda. Gerçekten demokrasinin vazgeçilmesi sandıktır. Gerçekten seçimlerdir, özgür seçimlerdir. Ancak seçimlerin özgür olabilmesi için sandığın, demokrasinin br nimeti kabul edilebilmesi için iki sandık arasında mutlaka ve mutlaka çoğulculuğun ve katılımcılığın sağlanması zorunludur. İşte bu noktada yerel yönetimler ve yerel yönetimlerde demokrasi hayati bir derecede öne çıkıyor. Eğer bir ülkede farklı siyasi düşünceden diye yerel yöneticiler üzerine baskı kuruluyorsa, hizmet emekten alıkonuluyorsa, haklarında ısrarla üst üste defalarca davalar açılıyorsa, bu davalar gerekçe gösterilerek yerel yöneticiler tedbiren görevden el çektiriliyor, bu el çektirmeler aslında süreli olmasına rağmen, sürekli birbirini takip ediyor ve kalıcı hale geliyorsa, o zaman sandığın da anlamı kalmıyor ve seçilmişe de seçene de saygı gösterilmemiş oluyor. Mesele budur."

Büyükerşen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ziyarette, Bursa'nın Gemlik ilçesinde belediye başkanı iken "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle hakkında devam eden soruşturma kapsamında görevinden alınan ve dün bisikletiyle İnegöl'den yola çıkan Fatih Mehmet Güler de hazır bulundu.

Muhabir: Oktay Özden
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C