İstanbul 20°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMM arabuluculuk yasasını tartışıyor
24 Mayıs 2012 Perşembe 20:32

TBMM arabuluculuk yasasını tartışıyor

TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarının 'arabuluculuk' yoluyla çözümünü düzenleyen yasa tasarısının görüşülmesine başlandı. Muhalefet tasarıya karşı çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarının ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü düzenleyen yasa tasarısının görüşülmesine başlandı. Muhalefet tasarıya karşı çıktı.Hukuk uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasa Tasarısı üzerinde AK Parti Grubu adına konuşan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, birçok ülkede uygulanan arabuluculuk müessesinin Türkiye'de kabul görmesi ve benimsenmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, tarafların yargısal yollara başvurmadan, karşılıklı menfaatleri gözönünde bulundurularak tatmin edici çözüm bulunması olduğunu söyledi.

Arabuluculuğun, toplumsal barışa katkıyı amaçladığı gibi uyuşmazlıkların davaya konu olmadan çözülmesini de öngördüğünü kaydeden Çavuşoğlu, ''AB üyesi ülkelerde ve ABD'de uygulandığı halde bizde muhalefetin buna karşı çıkması, hukuki gerekçelerden uzaktır. Muhalefet her zaman olduğu gibi gizli ajanda ve arka plan hastalığını bu tasarıda da göstermiş, asılsız iddialarla müesseseyi itibarsızlaştırmak istemiştir''' dedi.

Düzenlemenin Anayasal gereklilikten kaynaklandığını, yargılamanın aksine kazan-kazan duygusu yaratacağını ifade eden Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin de tüketici hakem heyetleriyle ilgili kararında alternatif çözüm arayışlarının gereğine işaret ettiğini, arabuluculuk müessesinin hak arama hürriyetini kısıtlamayacağını savundu.

-''Arabozuculuğa dönüşmesin''-

MHP Grubu adına konuşan Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, düzenlemeyi yargının iş yükünün azaltılması ve vatandaşın sorunlarını kısa sürede çözümü açısından önemli ve yararlı gördüklerini, hukukta son yıllarda bu yönde eğilim gözlendiğini söyledi.

Sistemin Avrupa ülkelerinde de yaygınlaştığını ifade eden Öztürk, ülkeler arasında ikili anlaşmalar yapıldığını, ''Arabuluculuk Direktifi'' ile birlikte AB içinde bir düzenlemeye de konu olduğunu anlattı.

Tasarının eksiklikleri bulunduğunu savunan Öztürk, sistemin Bakanlığa siyasi olarak bağımlı hale getirilmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Öztürk, ''Arabuluculuk adı altında çok hukukluluğa yol açılmamalı. Gönül ister ki sistem gelişsin ama arabozuculuğa dönüşmesin. Bağımsız bir yapıya dönüştürülerek meslek örgütü bünyesinde örgütlenmesinin yolu açılmalı. Bunun için siyasi iktidar doğum halindeki kurumun üstünden elini çekmeli'' diye konuştu.

BDP Grubu adına konuşan Mardin Milletvekili Erol Dora, arabuluculuk için hukuk disiplininin 100 saatlik eğitimle verilemeyeceğini belirterek, hukuk eğitimi alan avukatlara özgülenmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

Dora, ''Hukuki himaye sigortası sistemi kurulmadan arabuluculuğun hukuk sistemine katkısı olmayacaktır. Sistem, avukatlar, barolor ve Barolor Birliği aracılığıyla yerine getirilmeli. Öyle görünüyor ki arabuluculuk mesleği yaratılmaya çalışılıyor. Ama hukuk bir ülkenin en kıymetli hazinesidir. Hak ve adalet dağıtan kurum olması gözetilmeli'' dedi.

-''Çok hukukluluğu başlatan sistem...''-

CHP Grubu adına konuşan Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, arabuluculuğun alternatif hukuk yöntemi ve çok hukukluluğu başlatan yöntemlerden de biri olduğunu belirterek, ''Küresel sermaye dünyada kendine özgü hukuk yaratıyor. Bu düzenleme küresel sermayenin dayatmalarından biridir. Dünya hızla şirketlerin yönettiği yer haline geliyor. Tekelci sermaye kendi şirketleri ile ulusların hukukuna da egemen olma çabasında. Terörizmin finansmanı, devlete sırrı, arabuluculukta aynı anlayış vardır. Dışarıdan istenen düzenlemelerdir. Öğretim üyeleri aracılığıyla iç hukuktaki aktörlere empoze ediliyor'' diye konuştu.

Türk ulusunun kendi geleneğinde arabuluculuk anlayışı olduğunu, mahallenin ileri gelenlerinin zaman zaman yöresel ölçekteki sorunlar için devreye gidiğini anlatan Aldan, arabuluculuk gibi bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını savundu.

Aldan, ''Yargının yükünü azaltmak gibi kulağa hoş gelen nedenlerle gündeme geliyor ama hukuka alternatif olabilir endişesi taşıyoruz. Adalet Bakanlığı, arabulucu seçiminde de yandaş seçecek. Mahkemeler ve hukukçuların dışlanması sonucun getirebilir. Kadınların, çocukların, işçilerin arabulucuya yönlendirilerek hak kaybına uğramaları mümkün olabilecek'' dedi.

Görevini kötüye kullanan bir arabulucuya karşı ne yapılacağının tasarıda yer almadığını belirten aldan, ayrıca TCK'da da konuyla ilgili hiçbir düzenlemenin yer almadığını söyledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
11 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 31 °C
Konya
6 / 23 °C