İstanbul 20°C
19 Ekim 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMM arabuluculuk yasasını tartışıyor
24 Mayıs 2012 Perşembe 20:32

TBMM arabuluculuk yasasını tartışıyor

TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarının 'arabuluculuk' yoluyla çözümünü düzenleyen yasa tasarısının görüşülmesine başlandı. Muhalefet tasarıya karşı çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarının ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü düzenleyen yasa tasarısının görüşülmesine başlandı. Muhalefet tasarıya karşı çıktı.Hukuk uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasa Tasarısı üzerinde AK Parti Grubu adına konuşan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, birçok ülkede uygulanan arabuluculuk müessesinin Türkiye'de kabul görmesi ve benimsenmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, tarafların yargısal yollara başvurmadan, karşılıklı menfaatleri gözönünde bulundurularak tatmin edici çözüm bulunması olduğunu söyledi.

Arabuluculuğun, toplumsal barışa katkıyı amaçladığı gibi uyuşmazlıkların davaya konu olmadan çözülmesini de öngördüğünü kaydeden Çavuşoğlu, ''AB üyesi ülkelerde ve ABD'de uygulandığı halde bizde muhalefetin buna karşı çıkması, hukuki gerekçelerden uzaktır. Muhalefet her zaman olduğu gibi gizli ajanda ve arka plan hastalığını bu tasarıda da göstermiş, asılsız iddialarla müesseseyi itibarsızlaştırmak istemiştir''' dedi.

Düzenlemenin Anayasal gereklilikten kaynaklandığını, yargılamanın aksine kazan-kazan duygusu yaratacağını ifade eden Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin de tüketici hakem heyetleriyle ilgili kararında alternatif çözüm arayışlarının gereğine işaret ettiğini, arabuluculuk müessesinin hak arama hürriyetini kısıtlamayacağını savundu.

-''Arabozuculuğa dönüşmesin''-

MHP Grubu adına konuşan Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, düzenlemeyi yargının iş yükünün azaltılması ve vatandaşın sorunlarını kısa sürede çözümü açısından önemli ve yararlı gördüklerini, hukukta son yıllarda bu yönde eğilim gözlendiğini söyledi.

Sistemin Avrupa ülkelerinde de yaygınlaştığını ifade eden Öztürk, ülkeler arasında ikili anlaşmalar yapıldığını, ''Arabuluculuk Direktifi'' ile birlikte AB içinde bir düzenlemeye de konu olduğunu anlattı.

Tasarının eksiklikleri bulunduğunu savunan Öztürk, sistemin Bakanlığa siyasi olarak bağımlı hale getirilmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Öztürk, ''Arabuluculuk adı altında çok hukukluluğa yol açılmamalı. Gönül ister ki sistem gelişsin ama arabozuculuğa dönüşmesin. Bağımsız bir yapıya dönüştürülerek meslek örgütü bünyesinde örgütlenmesinin yolu açılmalı. Bunun için siyasi iktidar doğum halindeki kurumun üstünden elini çekmeli'' diye konuştu.

BDP Grubu adına konuşan Mardin Milletvekili Erol Dora, arabuluculuk için hukuk disiplininin 100 saatlik eğitimle verilemeyeceğini belirterek, hukuk eğitimi alan avukatlara özgülenmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

Dora, ''Hukuki himaye sigortası sistemi kurulmadan arabuluculuğun hukuk sistemine katkısı olmayacaktır. Sistem, avukatlar, barolor ve Barolor Birliği aracılığıyla yerine getirilmeli. Öyle görünüyor ki arabuluculuk mesleği yaratılmaya çalışılıyor. Ama hukuk bir ülkenin en kıymetli hazinesidir. Hak ve adalet dağıtan kurum olması gözetilmeli'' dedi.

-''Çok hukukluluğu başlatan sistem...''-

CHP Grubu adına konuşan Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, arabuluculuğun alternatif hukuk yöntemi ve çok hukukluluğu başlatan yöntemlerden de biri olduğunu belirterek, ''Küresel sermaye dünyada kendine özgü hukuk yaratıyor. Bu düzenleme küresel sermayenin dayatmalarından biridir. Dünya hızla şirketlerin yönettiği yer haline geliyor. Tekelci sermaye kendi şirketleri ile ulusların hukukuna da egemen olma çabasında. Terörizmin finansmanı, devlete sırrı, arabuluculukta aynı anlayış vardır. Dışarıdan istenen düzenlemelerdir. Öğretim üyeleri aracılığıyla iç hukuktaki aktörlere empoze ediliyor'' diye konuştu.

Türk ulusunun kendi geleneğinde arabuluculuk anlayışı olduğunu, mahallenin ileri gelenlerinin zaman zaman yöresel ölçekteki sorunlar için devreye gidiğini anlatan Aldan, arabuluculuk gibi bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını savundu.

Aldan, ''Yargının yükünü azaltmak gibi kulağa hoş gelen nedenlerle gündeme geliyor ama hukuka alternatif olabilir endişesi taşıyoruz. Adalet Bakanlığı, arabulucu seçiminde de yandaş seçecek. Mahkemeler ve hukukçuların dışlanması sonucun getirebilir. Kadınların, çocukların, işçilerin arabulucuya yönlendirilerek hak kaybına uğramaları mümkün olabilecek'' dedi.

Görevini kötüye kullanan bir arabulucuya karşı ne yapılacağının tasarıda yer almadığını belirten aldan, ayrıca TCK'da da konuyla ilgili hiçbir düzenlemenin yer almadığını söyledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 23 °C
İzmir
15 / 27 °C
Antalya
18 / 29 °C
Adana
17 / 30 °C
Konya
9 / 22 °C