İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tbmm Başkanı Çiçek: (2)
20 Eylül 2013 Cuma 17:13

Tbmm Başkanı Çiçek: (2)

Tektipçiliğe karşı çıkıyoruz ama tek tip elbiseyi bütün partilerimiz giyiyor. Çünkü doğru dürüst, günün şartlarına uygun bir siyasi partiler mevzuatı yapamadık"-"Grup toplantılarının asli unsuru milletvekilleridir ama milletvekili oturacak yer bulamıyor.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, seçim mevzuatının yeni baştan ele alınması gerektiğini belirterek, "Tektipçiliğe karşı çıkıyoruz ama tek tip elbiseyi bütün partilerimiz giyiyor. Çünkü doğru dürüst, günün şartlarına uygun bir siyasi partiler mevzuatı yapamadık" dedi.

Cemil Çiçek, A Haber canlı yayınında Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

Çiçek, sanatçı Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin soru üzerine "Keşke olmasaydı bunlar. Çünkü bu tip mahkumiyetlerin kararları, bağlamından çıkarak uluslararası bir şeye dönüşüyor Türkiye ile ilgili. Keşke bunları yaşamasak. Biraz daha dikkatli davranarak, dikkatli karar vererek, dikkatli konuşarak, kimseyi kırıp dökmeden, incitmeden bunları yapıversek daha iyi olacak gibi geliyor bana" diye konuştu.

28 Şubat davasına ilişkin, "Sanki sadece askerler tarafından gerçekleştirilmiş bir süreç söz konusu. Başka unsurlar da var. Onlara neden dava yolu açılmadı" yönündeki eleştirilerin anımsatılması üzerine Çiçek, şunları kaydetti:

"Aslında bu böyle gözükür. Çünkü 28 Şubat'ta ben de parlamentodaydım. Ortada bir suç varsa, bu sadece belli bir kesim tarafından işlenmiş bir suç değil. Askeri darbelerde işi bir fiil yapan elbette o ülkenin silahlı kuvvetleridir. Ama buna çanak tutan, 'nerede kaldınız?' deyip yollara düşen, ikide bir bu makamların kapısını aşındıran bir çok çevrenin olduğu bellidir. Onları gözardı ederek sadece belli bir kesimle ilgili uygulama olursa, bunun kamu vicdanı açısından kabullenilmesi zordur. Eksik olur o zaman.

İş dünyası çok masum değil. Bir gecede kitle halinde partide bazı milletvekilleri oradan kalktı öbür partilere gitti, gitmek durumunda kaldı. Yaşadığımız çok dramatik olaylar var. Basının da nasıl olduğu belli. Bir sürü kitaplar yazıldı. Manşetlerin nasıl atıldığını söyleyen gazete patronları çıktı. Bunun için olaya bir bütünlük içinde bakmak lazım."

-"Yargılama yapılabilir"

Saadet Partisi'nin, Refah ve Fazilet partilerinin yeniden yargılanması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hazırlığı yapıldığına dair açıklamasını hukuki açıdan değerlendiren Çiçek, yeniden yargılama yapılabileceğini söyledi. Cemil Çiçek, "Diyelim ki sizinle ilgili bir karar verilmiş. Kararda da en önemli dayanak, 'filanca filanca olaylar.' Sonra bir başka yargı kararıyla o olayların asılsız olduğu, belgelerin sahte olduğu, o iddiaya dayanak teşkil eden bilgi, belge, delil, bunların hepsinin ya da bir kısmının düzmece olduğu ortaya çıkarsa bu yönde yargılama sebebidir. Ama yargı kararına dayalı olarak bunlar yapılacaksa bu kararların da kesinleşmesi lazım. Karar kesinleşmeden sadece ilk derece mahkemesinin verdiği karar, yargılamanın iadesi için tek başına yeterli olmaz. Bunun Yargıtay'dan da geçip onanması lazım" diye konuştu.

-"Gelirse, demokratikleşme paketi ile ilgili konu öncelik alabilir"

Cemil Çiçek, 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'te ilk günün gündeminin Anayasa gereği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ait olduğunu belirtti. Çiçek, ilk gün gündeminde ayrıca CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın, istemesi halinde yemin etmesinin yer alabileceğini ifade etti.

Meclis'te yıl sonuna kadar yapılacak en önemli düzenlemenin bütçe olduğunu belirten Çiçek, "Demokratikleşme paketi olarak ifade edilen paket gündeme gelirse, herhalde Meclis'te en çok müzakeresi yapılacak, konuşulacak konuların başında o gelir. Şu an bizim Meclis gündemimizde çok fazla tasarı yok. İkili anlaşmalar var. 8-9 tane kanun tasarısı var. Bunlar da çıkmazsa çok sıkıntı olacak yasalar değil. Dolayısıyla bana kalırsa gündemde özel bir süreli olduğu için Suriye ile ilgili tezkere var. Gelirse, demokratikleşme paketi ile ilgili konu öncelik alabilir" dedi.

-"Seçim mevzuatını yeni baştan ele almak gerekiyor"

Seçim barajı konusuna değinen Çiçek, şunları söyledi:

"Bu, kanun konusu. Anayasa konusu değil. Bu paketin içinde var mı yok mu ben şahsen bilmiyorum. Bir kısım işleri, varmış gibi tartışıyoruz. Ama gelecek tasarıyı görmek lazım. Barajla ilgili bir kısım şeyler geçmişte de tartışıldı. Barajın en önemli gerekçesi istikrardır. Yüksek tutulmasının sebebi 'Türkiye'de istikrarı sağlayalım, koalisyonlar olmasın.' Ama yüzde 10 barajı ile de koalisyonlar oldu. Bir yönü budur. Belki orta bir yol bulunabilir. İstikrarı da sağlayacak, temsilde adalete de imkan verecek bir çok yol ve yöntem bulunabilir.

Aslında seçim mevzuatının tümünü birden ele almakta fayda var. Yeni bir anayasa yapamadık, tartışıyoruz. Yeni bir İçtüzük yapamadık. Yeni bir siyasi partiler kanunu yapamadık, seçim mevzuatı yapamadık. Bu türlü düzenlemeler bugünün şartlarına cevap vermiyor. Seçim mevzuatını yeni baştan ele almak gerekiyor. O günle bugünün şartları farklı.

Siyasi Partiler Kanunu'nu düşünün. En soldaki parti de aynı şekilde teşkilatlanıyor en sağda olduğunu ifade eden parti de. Bir taraftan 'çoğulculuk' diyoruz ama öbür tarafta bütün partilere tek tip elbise giydiriyoruz. Cezaevinde bile, 'cezaevlerinde tek tip elbise mi olur?' diye kıyamet koptu geçmişte. Tektipçiliğe karşı çıkıyoruz ama tek tip elbiseyi bütün partilerimiz giyiyor. Çünkü doğru dürüst günün şartlarına uygun bir siyasi partiler mevzuatı yapamadık.

Bir çok eksik hüküm var, günün şartlarına uymuyor. O hükümleri değiştirmiyoruz, sonra da bunun olumsuz yansımaları üzerinden siyaset yapıyoruz. Demeç vermek sorunu çözmüyor ki. Uygulamayı yapanlar, benim beyanıma, sizin beyanınıza göre uygulama yapmaz. Kanunda ne varsa onu yapar.

'Tutuklu milletvekillerini milli iradenin tutsaklığı olarak kabul ediyoruz.' Eyvallah. Ama gelip Anayasanın 14. maddesini değiştirmediğiniz sürece bunu uygulayacak olanlar sizin, benim açıklamalarıma değil hükme bakar."

-"Milletvekili oturacak yer bulamıyor"

Çiçek, partilerin TBMM'deki grup toplantılarına ilişkin soru üzerine, siyasi parti gruplarına ve milletvekillerine, yeni dönemin daha sağlıklı daha huzurlu daha verimli dönem olabilmesi için düşüncelerini, tavsiyelerini ileteceğini ve İçtüzükten doğan bir kısım yükümlülükleri hatırlatacağını ifade etti.

Bunların başında grup toplantılarının geldiğine dikkati çeken Çiçek, şöyle devam etti:

"Grup toplantılarının asli unsuru milletvekilleridir. Partilerimiz miting de konferans da panel de yapabilir. Bunları partisinde de meydanda da yapabilir. Ama TBMM grup toplantısının asli unsuru milletvekilidir. Ama grup toplantısında milletvekili geliyor, oturacak yer bulamıyor. Her sayın genel başkanın her gün konuşabileceği bir çok platform var.

Dört partinin grup toplantısı da arka arkaya yapılıyor. O gün 13 bin civarında dışarıdan vatandaş geliyor. Bazen girişte giriş kartı bile bulamıyoruz. Bir de gergin ortam olduğunu düşünün. Bu ateşli grup konuşmalarından sonra orada bir tatsızlık çıkarsa, huzursuzluk olursa... Biz burada miting yapmıyoruz ki grup toplantısı yapıyoruz.

Yasaklama tavrı meclislere yakışmaz. Bütün iş ve işlemler centilmenlik, nezaket ve mutabakat üzerine yürür. Ben parti grubunun önüne polis dikemem. Birisi bir kurala uymadığı zaman ben onu cebir uygulayarak engelleyemem. Böyle bir şey yok.

İngiliz Parlamentosu'nda bir milletvekilinin usulüne uygun konuşmadığında en büyük müeyyide, birleşimi yöneten başkanın, 'sayın milletvekili ben senin ismini bu kürsüden açıklıyorum' demesidir.

İçtüzük var, her partinin grup yönetmelikleri var. 'Grup toplantılarında milletvekilleri ve partinin üst düzey yöneticileri bulunur' diyor. Uygulamayacaksanız neden koyuyorsunuz? Biz bunu nasıl önleyeceğiz? Maalesef kuralsızlık kural haline geliyor. Seçime doğru tansiyon yükselir. Meclis koridorlarında seçim atmosferi içinde grup toplantıları yapılırsa, bunun sonucunda hepimizi üzecek durumlar olur. Bu benim fikrim değil, bir çok milletvekilinin bana talebidir, şikayetidir."

Cemil Çiçek, 30 Eylül'de bir basın toplantısı yapmayı planladığını da sözlerine ekledi.

(Bitti)

Muhabir: Kubilay Çelik
Yayınlayan: Sefa Salantur

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C