İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TL kazanıp dolarla borçlanana Allah yardım etsin
19 Eylül 2013 Perşembe 18:23

'TL kazanıp dolarla borçlanana Allah yardım etsin'

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türk lirası kazanan dolarla, euro ile borçlanırsa Allah ona yardım etsin. Eder mi etmez mi onu da bilmiyorum" dedi.

İstanbul Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Özel sektörün borcu dile getiriliyor. Türk Lirası’nın değer kaybettiği durumlarda. Hep söylüyorum. Bu özel sektörün kendi sorumluluğunda kendi yapması gereken bir davranıştır. Türk lirası kazanan dolarla, euro ile borçlanırsa Allah ona yardım etsin. Eder mi etmez mi onu da bilmiyorum” dedi.
‘ASLOLAN KURLA İLGİLİ BEKLENTİLER’
 

Bakan Çağlayan Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) yaptığı son açıklama ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

“Eninde sonunda ben piyasaya vermiş olduğum parayı geri çekeceğim, dedi. Ama 'Bugün olmaz, yarın olur ben bu parayı sıkılaştıracağım' diyor. Dün yaptığı açıklama beklenenin aksine bir açıklama oldu. Herhalde şaşılan kısmı burası anladığım kadarıyla. Ama bugün olmazsa yarın olacak bu. Ben artık bu konuda ciddi bir reflekse dönüşmüş bu işin bugün veya bundan önceki günlerdeki gibi aşırı bir teyakkuzla karşılanacağı kanaatinde olmadım. Neticede bir yerde bir denge bulacak. Alanla satan arasında piyasa bir yerde kendi fiyatını bulacaktır. Çok fazla şaşılmaması gerekiyor. Türkiye’ye etkisine gelince; ihracatımız üzerinde Türk Lirasının aşırı değer kazanması ya da kaybetmesi Türkiye açısından önem arz ediyor. Ancak sanıldığı gibi Türk lirasının ciddi bir şekilde değer kaybetmesi, Türk lirasının ciddi bir şekilde değer artışıyla karşı karşıya kalması ihracat üzerinde çok olumlu bir etki yapmıyor. İhracatçının istediği sürdürülebilir, rekabet edilebilir, öngörülebilir bir kurdur. Burada asıl olan kurla ilgili beklentilerin nereye gideceği, nasıl gideceği ki bununla ilgili de birçok aracının olduğu bir ortamdayız"


‘DOLARLA, EURO İLE BORÇLANANA ALLAH YARDIM ETSİN’


Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer taraftan özel sektörün borcu dile getiriliyor. Türk lirasının değer kaybettiği durumlarda. Hep söylüyorum. Bu özel sektörün kendi sorumluluğunda kendi yapması gereken bir davranıştır. Türk lirası kazanan dolarla, euro ile borçlanırsa Allah ona yardım etsin. Eder mi etmez mi, onu da bilmiyorum. Onun kendisinin mutlak suretle alması gereken bir tedbir. Kendi girdisine göre borçlanmasını yapmasıdır. Biz ihracatımızın yarısını dolarla yapıyoruz. İhracatımızın yarısını euro bazında yapıyoruz. Euro ve dolar arasındaki parite ister istemez bizim ihracat rakamlarımız farklılıklar gösterebiliyor. Zaman zaman paritenin azizliğine uğruyoruz. Yapmış olduğumuz ihracat daha fazla olmasına rağmen ihracatımız daha az gözükebiliyor. Şimdi gelmiş olduğumuz seviye 1.35'ler seviyesinde. Bunun önümüzdeki günlerde de bu şekilde olacağını ifade ettim biraz önce. Merkez Bankası da bir bilek güreşine girmeksizin, kendi gücünü en verimli şekilde kullanacağı günlerle ilgili bir hazırlık yaptığında bunları sizle paylaşmak isterim.ö


‘BAZI KESİMLER TARAFINDAN ABARTILABİLİYOR’


Bakan Zafer Çağlayan, “Ne zaman Fed bir karar verse Türkiye’de piyasalarda çok fazla hareket oluyor. Bu hareketleri nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:“Biraz fazla hassasiyet gösteriliyor. Ya çok seviniriz ya çok üzülürüz bazen ortasını bulmak gerekiyor. Fed parasal genişlemeyi öyle ya da böyle bugün, yarın, öbürsü gün durduracak. Ve bugünkü gibi çalışmak yerine daha daraltıcı ve geri çekme noktasında bir çalışma yapacak. Gün gelecek bu pınarlar, normal olması gereken seviyeye gelecek. Buna bugünden hazırlıklı olmak lazım. Bunun yapılacağını sürpriz gibi karşılamayı doğru bulmadığımı söylüyorum. Bazı kesimler tarafından abartılabiliyor zaman zaman bu. Ama ekonomi yeni bir denge arayışı içinde. Hep beraber görelim, izleyelim bakalım ne çıkacak ortaya?"


‘ÇALIŞMADIĞIM YERDEN SORU SORDUNUZ’


Ankara Sanayi Odası Başkanı’nın kadın istihdamı paketine yönelik eleştirileri üzerine basın mensuplarının ne düşündüğü sorusu üzerine Bakan Çağlayan “Bana çalışmadığım yerden soru sordunuz. Detaylarına tam hakim değilim şu anda. Tabii ki başkanların değerlendirmelerine önem arz ederim, önemli kabul ederim. Ama önce inceleyim ondan sonra size görüşlerimi aktarayım” dedi.


‘BÜYÜMENİN KALİTESİ KONUSUNDA ENDİŞEM YOK’


Ali Babacan’ın ekonominin büyüme niteliği konusunda endişeleri olduğunu söylemesine karşılık şöyle konuştu;
 

“Benim büyümenin kalitesi konusunda bir endişem yok. Büyüme şu anda işler nasıl gidiyorsa o şekilde gidiyor. Türkiye geçen sene ihracat ile büyüdü. Bu sene ihracatımız dış konjonktürel gelişmelerden dolayı istediğimiz gibi gelişmedi. İhracatımızın istediğimiz şekilde gelişememesinin büyüme üzerindeki, ekonomi üzerindeki olumlu etkisini de negatif etkisini de göremedik. Türkiye’nin büyümesinin mutlak surette uluslararası rekabetten, ihracattan geçmesi gerektiği konusunda tüm planlarımızı bu yönde yapıyoruz. 76 milyon nüfus, genç dinamik bir nüfus ve henüz tasarruf yapma niyetinde olmayan, henüz tasarrufu tam öğrenememiş olan bir Türkiye. Tabii ki iç dinamikleriyle de büyüyecektir. İhracat da iç piyasa da büyümenin destekçisi olacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C