İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TOKİden döviz açıklaması!
08 Aralık 2016 Perşembe 16:00

TOKİ'den döviz açıklaması!

TOKİ Başkanı Ergün Turan: "Hiçbir işimizi döviz ile yapmıyoruz. Yüzde yüz milliyiz"
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İdarenin bütün çalışmalarında Türk lirasını kullandıklarını belirterek, "Hiçbir işimizi döviz ile yapmıyoruz. Yüzde yüz milliyiz" dedi.
 
 
TOKİ Başkanı Turan, yaptığı açıklamada, İdarenin en çok bu yıl konut ürettiğini belirtti.
 
 
"Yaşadığımız hain darbe girişimi ve coğrafyamızda oluşan havaya rağmen 2016 yılı, geçmişi başarılar ile dolu Toplu Konut İdaresi'nin son 13 yılının en yüksek konut üretimini yaptığı yıldır" ifadesini kullanan Turan, bu yıl 64 bin 200 sosyal konut üretimini tamamlayacaklarını söyledi.
 
 
Toplu Konut İdaresinin 1984 yılında kurulmasına rağmen 2003'e kadar 43 bin konut üretebildiğini aktaran Turan, şöyle konuştu:
 
 
"İdaremizin yükselişe geçtiği yıl, 2003 yılıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde Toplu Konut İdaresi, Başbakanlığa bağlandı. Böylelikle 2003 yılından başlayan süreçle beraber 2003-2016 yılları arasında 754 bin konut ürettik. 1984-2003 yılları arasında 43 bin konut üreten bir İdareden, 2003-2016 yılları arasında 754 bin konut üreten İdare olduk. 2016 yılını 64 bin konut ile tamamlıyoruz. Bu, şu demektir, 19 yılda 43 bin konut üreten bir idareden sadece 2016 yılında 64 bin konut üreten bir İdare olduk."
 
 
 
ARZDAN ÇOK TALEP GELİYOR
 
Turan, bu yıl yapılan 64 bin 200 konutun bin 300'ü hariç tümünün "sosyal konut" olduğunu ifade etti.
 
Yaptıkları bütün konutları sattıklarını dile getiren Turan, "İdare olarak stokumuzda en fazla bin konut bulunuyor. Biz yaptığımız bütün konutları satıyoruz. Bu yıl da yaptığımız bütün konutları sattık. Hatta birçok vilayette piyasaya bin konut arz ediyorsak, 10 bin başvuru alıyoruz. Arz ettiğimiz konutun 5-10, hatta 50 katı müracaat alıyoruz. Dolayısıyla, yaptığımız konutlardan çok daha fazla talep geliyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Turan, Bu sene üretilen 64 bin konutun 14 binini, evi olmayan emekli vatandaşlara verdiklerini dile getirerek, "Emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz. 2017 yılında da emekli büyüklerimizi konut sahibi yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
 
 
 
TOKİ KONUTLARINDA 6 MİLYON VATANDAŞ YAŞAYACAK
 
İdare olarak 2017 yılında 65 bin sosyal konut inşa edeceklerini belirten Turan, şu değerlendirmede bulundu:
 
 
"Proje çalışmalarımızı yaptık. Türkiye'nin her yerinde planlamalarımızı yaptık. İnşallah bu rakam ile geçmişi başarılar ile dolu İdaremizin rekorunu tekrar kıracağız. 2003 yılını temel aldığımızda 2023 hedefimizi 1 milyon konut olarak belirlemiştik. 2015 yılında bu hedefimizi 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. 2023 hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. 2016-2019 yılları arasında 250 bin konut inşa edeceğiz. 2023 yılına geldiğimizde 500 bin konut üretmiş olacağız. Toplamda 1 milyon 200 bin konut inşa etmiş olacağız. 2023 yılına geldiğimizde Türkiye'de yaşayan 6 milyon vatandaşımız Toplu Konut İdaresinin yaptığı konutlarda yaşıyor olacak."
 
 
 
"TÜRKİYE'NİN GELECEK 50 YILINI İNŞA EDİYORUZ"
 
Turan, TOKİ'nin toplam iş gücü içerisinde konut inşasını yüzde 50'lik bir oranı kapsadığını anlatarak, stadyum, hastane, yurt gibi ihtiyaç duyulan diğer işleri de Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirdiklerini kaydetti.
 
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan protokoller kapsamında Türkiye'de 19 büyük stadyum inşa ettiklerini vurgulayan Turan, şunları belirtti:
 
 
"Bu ayın 18'inde bu devasa statlarımızdan bir tanesi olan Trabzonspor stadının açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızı katılımı ile yapacağız. İdare olarak son 4 yılda hemen hemen her ilde Kredi Yurtlar Kurumuna 71 bin öğrenci kapasiteli yurt yaptık. Sağlık Bakanlığımıza 266 hastane inşa ettik. Bir teknik adam olarak şunu söylüyorum, Türkiye'nin gelecek 50 yılını inşa ediyoruz."
 
 
 
SINIR DUVARI 3 AYDA TAMAMLANACAK
 
Turan, Suriye sınırında yapımı devam eden sınır duvarının 250 kilometrelik kısmının Milli Savunma Bakanlığı ve valilikler tarafından yapıldığını bildirdi.
 
 
TOKİ'ye, 600 kilometrelik hat üzerindeki sınır duvarının yapım görevinin verildiğini söyleyen Turan, "Bu hat üzerinde 14 ayrı müteahhidimiz çalışmalarına devam ediyor. 2-3 ay içerisinde sınır duvarını tamamlamış olacağız. Böylelikle Suriye sınırımız daha güvenli hale gelmiş olacak. Bu yaptığımız sınır duvarı prefabrik modüllerden oluşuyor. Bu modüller zamanı geldiğinde çok rahatlıkla taşınıp başka bir amaç için kullanılabilir." ifadelerine yer verdi.
 
 
 
"TOKİ İLGİ İLE İZLENİYOR"
 
Yurt dışında 80 ülkenin temsilcileri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Turan, "HABİTAT zirvesinde insan yerleşimlerinde en iyi model olarak sunum yaptık. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler tarafından ilgi ile izleniyoruz." dedi.
 
 
TOKİ'nin bütün çalışmalarında Türk lirasını kullandığını vurgulayan Turan, "Hiçbir işimizi döviz ile yapmıyoruz. Yüzde yüz milliyiz. TOKİ dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımıza ümit olmaya devam edecektir." sözlerine yer verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C