İstanbul 23°C
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜİKe altyapı desteği geliyor
22 Ocak 2013 Salı 12:43

TÜİK'e altyapı desteği geliyor

TÜİK için Avrupa Birliği’nin (AB) finansman desteğiyle proje gerçekleştirilecek.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bilgi ve iletişim teknolojileri hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği’nin (AB) finansman desteğiyle proje gerçekleştirilecek.
 
Katılım Öncesi Yardım Aracı-Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma Bileşeni-Kısım 2 Çerçevesinde 2011 Türkiye Ulusal Programına Yönelik Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Avrupa Komisyonu Arasında Finansman Anlaşması’nın onaylanmasıyla ”TÜİK’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” hayata geçirilecek.
 
Anlaşmanın "Özel sektör gelişimi" sektör başlığı altındaki çalışmalarla Avrupa Araştırma Alanı’yla daha iyi bir bütünleşmenin sağlanması ile araştırma ve teknoloji ilerleme kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.
 
Bu kapsamdaki çalışmalardan biri de TÜİK’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi olacak.
 
Ana yararlanıcısı TÜİK olan projeyle, kurumun idari kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla karar alma süreçlerine daha sağlam temel sunacak istatistiki verilerin kalitesinin ve ulaşılabilirliğinin artırılması amaçlanıyor.
 
Bu kapsamda, iyi geliştirilmiş bir şebeke, güvenlik sistemleri ve felaket durum merkezlerinin kurulması yoluyla bilgi teknolojileri altyapısının güçlendirilmesi ile portal yayılımı ve geliştirilmiş kullanıcı arayüzleri oluşturulması planlanıyor.
 
Proje, teknik danışmanlık ve ekipman alımı bileşenlerinden oluşacak. Projeyle, kurumun bilgisayar, server, printer, çeşitli yazılımlar gibi ihtiyaçları karşılanacak, yeni teknolojilerin adaptasyonunun sağlanabilmesi için hizmet alımı ve eğitimleri gerçekleştirilecek.
 
TÜİK’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi için 5 milyon 345 bin avro AB kaynağı, 890 bin avro ulusal kamu katkısı kullanılacak. Projenin toplam bütçesi 6 milyon 235 bin avroyu bulacak.
 
Merkezi Finans ve İhale Birimi’yle işbirliği içerisinde ihale dokümanlarının hazırlık çalışmaları sürdürülüyor. Proje uygulamaları için yazılım geliştirmesi ve eğitime yönelik bir hizmet sözleşmesi ile bilgi işlem ekipmanları için bir satın alma sözleşmesi imzalanacak.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 26 °C
İzmir
18 / 33 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
19 / 32 °C
Konya
12 / 26 °C