İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunceli'nin Adının Dersim Olarak Değiştirileceği Tartışmaları
20 Eylül 2013 Cuma 11:43

Tunceli'nin Adının "Dersim" Olarak Değiştirileceği Tartışmaları

Demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği yönündeki tartışmalar, Tunceli'de olumlu karşılandı- Emekli memur Mercan: - "Demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tü

HAYDAR TOPRAKÇI - Yeni demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği tartışmaları, Tunceli'de olumlu karşılandı.

Emekli memur Hıdır Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dersim isminin yöre halkı için çok önemli olduğunu belirterek, "Dersim adı 70 yıldan fazladır bu bölgede yaşayan insanların olmazsa olmazıydı. Yasaklanmıştı ama bu tüm yasaklara rağmen insanlar benliğinde yaşatıyorlardı. Her gittikleri yerde korkarak da olsa dile getiriyorlardı. Dersimli olduğundan bir türlü vazgeçmiyorlardı. Çünkü Dersim onların onuruydu, gururuydu, olmazsa olmazıydı" diye konuştu.

Mercan, şunları kaydetti:

"Bugün demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tüm bölgemizde sevindirici bir olaydır. Bu isimlerin geri verilmesiyle yetinilmemeli, Kürt halkının temel hak ve özgürlükleriyle ilgili istemleri, tüm partiler tarafından hükümetle Meclis'te geniş bir şekilde ele alınıp süreç içerisinde kademeli olarak verilmelidir. Türk kamuoyu da bölünme korkusuyla endişe duymamalıdır. Bu, Türk ve Kürt halkının kardeşliğini pekiştirir. Ben bu konuda atılacak her türlü adımı destekliyorum. Tüm vatandaşlarımızın da bölge halkının da bunu gönülden arzuladıklarını ve sevineceklerine inanıyorum."

"Hepimizi sevindirir"

Esnaf Özcan Güneş ise "Dersim isminin geri verilmesi bizim için bir onurdur. Şöyle bir örnek vereyim. Benim adım Özcan. Adım zorla değiştirilse, benim hoşuma gitmez. Osmanlı'dan bugüne kadar kullanılan bir isim olan Dersim niye değiştirilsin? Sadece benim için değil, tüm Dersimliler için bu isim geri verildiğinde onurdur, bu hepimizi sevindirir" ifadesini kullandı.

Baskılarla ve zulümle olup biten her şeye karşı demokratikleşmenin ülkeye yakışacağını belirten Güneş, "Biz bu ülkenin evlatlarıyız. Bu ülkeyi seviyoruz. İsimlerimiz de zorla da değiştirilmesin, değiştirilmişse de geri verilsin. Bunu benim gibi herkes ister, yani bu ülkeyi seven herkes bunu ister" diye konuştu.

"Tunceli'nin gelişmesi daha önemli"

Bir iş yerinde satış elemanı olarak çalışan Sakine Ölgün de isimlere takılmamak gerektiğini dile getirdi.

Ölgün, şöyle devam etti:

"Dersim ismi geri verilebilir. İnsanlar zaten bu ismi yıllardır kullanıyor. Eğer insanların memnuniyeti söz konusu ise bu isim geri verilebilir. Tunceli isminden de memnunduk ama problem değil. Bence önemli olan isim değil de Tunceli'nin gelişmesi ve çok daha iyi konumlarda görülmesidir. Bir büyükşehir statüsüne kavuşmasıdır. Bu açıdan Dersimliler olarak yatırımlar olursa daha memnun olacağız."

Esnaf Zabit Güler ise Dersim adının vatandaşlar arasında yıllardır kullanıldığını belirterek, Tunceli'ye Dersim isminin verilmesi halinde mutlu olacaklarını söyledi.

Muhabir: Haydar Toprakçı
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
13 / 19 °C
Antalya
12 / 18 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
4 / 13 °C