İstanbul 15°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunceli'nin Adının Dersim Olarak Değiştirileceği Tartışmaları
20 Eylül 2013 Cuma 11:43

Tunceli'nin Adının "Dersim" Olarak Değiştirileceği Tartışmaları

Demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği yönündeki tartışmalar, Tunceli'de olumlu karşılandı- Emekli memur Mercan: - "Demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tü

HAYDAR TOPRAKÇI - Yeni demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği tartışmaları, Tunceli'de olumlu karşılandı.

Emekli memur Hıdır Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dersim isminin yöre halkı için çok önemli olduğunu belirterek, "Dersim adı 70 yıldan fazladır bu bölgede yaşayan insanların olmazsa olmazıydı. Yasaklanmıştı ama bu tüm yasaklara rağmen insanlar benliğinde yaşatıyorlardı. Her gittikleri yerde korkarak da olsa dile getiriyorlardı. Dersimli olduğundan bir türlü vazgeçmiyorlardı. Çünkü Dersim onların onuruydu, gururuydu, olmazsa olmazıydı" diye konuştu.

Mercan, şunları kaydetti:

"Bugün demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tüm bölgemizde sevindirici bir olaydır. Bu isimlerin geri verilmesiyle yetinilmemeli, Kürt halkının temel hak ve özgürlükleriyle ilgili istemleri, tüm partiler tarafından hükümetle Meclis'te geniş bir şekilde ele alınıp süreç içerisinde kademeli olarak verilmelidir. Türk kamuoyu da bölünme korkusuyla endişe duymamalıdır. Bu, Türk ve Kürt halkının kardeşliğini pekiştirir. Ben bu konuda atılacak her türlü adımı destekliyorum. Tüm vatandaşlarımızın da bölge halkının da bunu gönülden arzuladıklarını ve sevineceklerine inanıyorum."

"Hepimizi sevindirir"

Esnaf Özcan Güneş ise "Dersim isminin geri verilmesi bizim için bir onurdur. Şöyle bir örnek vereyim. Benim adım Özcan. Adım zorla değiştirilse, benim hoşuma gitmez. Osmanlı'dan bugüne kadar kullanılan bir isim olan Dersim niye değiştirilsin? Sadece benim için değil, tüm Dersimliler için bu isim geri verildiğinde onurdur, bu hepimizi sevindirir" ifadesini kullandı.

Baskılarla ve zulümle olup biten her şeye karşı demokratikleşmenin ülkeye yakışacağını belirten Güneş, "Biz bu ülkenin evlatlarıyız. Bu ülkeyi seviyoruz. İsimlerimiz de zorla da değiştirilmesin, değiştirilmişse de geri verilsin. Bunu benim gibi herkes ister, yani bu ülkeyi seven herkes bunu ister" diye konuştu.

"Tunceli'nin gelişmesi daha önemli"

Bir iş yerinde satış elemanı olarak çalışan Sakine Ölgün de isimlere takılmamak gerektiğini dile getirdi.

Ölgün, şöyle devam etti:

"Dersim ismi geri verilebilir. İnsanlar zaten bu ismi yıllardır kullanıyor. Eğer insanların memnuniyeti söz konusu ise bu isim geri verilebilir. Tunceli isminden de memnunduk ama problem değil. Bence önemli olan isim değil de Tunceli'nin gelişmesi ve çok daha iyi konumlarda görülmesidir. Bir büyükşehir statüsüne kavuşmasıdır. Bu açıdan Dersimliler olarak yatırımlar olursa daha memnun olacağız."

Esnaf Zabit Güler ise Dersim adının vatandaşlar arasında yıllardır kullanıldığını belirterek, Tunceli'ye Dersim isminin verilmesi halinde mutlu olacaklarını söyledi.

Muhabir: Haydar Toprakçı
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 18 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 22 °C
Adana
12 / 22 °C
Konya
3 / 18 °C