İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunceli'nin Adının Dersim Olarak Değiştirileceği Tartışmaları
20 Eylül 2013 Cuma 11:43

Tunceli'nin Adının "Dersim" Olarak Değiştirileceği Tartışmaları

Demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği yönündeki tartışmalar, Tunceli'de olumlu karşılandı- Emekli memur Mercan: - "Demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tü

HAYDAR TOPRAKÇI - Yeni demokratikleşme paketi kapsamında Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceği tartışmaları, Tunceli'de olumlu karşılandı.

Emekli memur Hıdır Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dersim isminin yöre halkı için çok önemli olduğunu belirterek, "Dersim adı 70 yıldan fazladır bu bölgede yaşayan insanların olmazsa olmazıydı. Yasaklanmıştı ama bu tüm yasaklara rağmen insanlar benliğinde yaşatıyorlardı. Her gittikleri yerde korkarak da olsa dile getiriyorlardı. Dersimli olduğundan bir türlü vazgeçmiyorlardı. Çünkü Dersim onların onuruydu, gururuydu, olmazsa olmazıydı" diye konuştu.

Mercan, şunları kaydetti:

"Bugün demokratikleşme paketiyle Kürtçe isimlerin geri verilmesi sadece Dersim'de değil tüm bölgemizde sevindirici bir olaydır. Bu isimlerin geri verilmesiyle yetinilmemeli, Kürt halkının temel hak ve özgürlükleriyle ilgili istemleri, tüm partiler tarafından hükümetle Meclis'te geniş bir şekilde ele alınıp süreç içerisinde kademeli olarak verilmelidir. Türk kamuoyu da bölünme korkusuyla endişe duymamalıdır. Bu, Türk ve Kürt halkının kardeşliğini pekiştirir. Ben bu konuda atılacak her türlü adımı destekliyorum. Tüm vatandaşlarımızın da bölge halkının da bunu gönülden arzuladıklarını ve sevineceklerine inanıyorum."

"Hepimizi sevindirir"

Esnaf Özcan Güneş ise "Dersim isminin geri verilmesi bizim için bir onurdur. Şöyle bir örnek vereyim. Benim adım Özcan. Adım zorla değiştirilse, benim hoşuma gitmez. Osmanlı'dan bugüne kadar kullanılan bir isim olan Dersim niye değiştirilsin? Sadece benim için değil, tüm Dersimliler için bu isim geri verildiğinde onurdur, bu hepimizi sevindirir" ifadesini kullandı.

Baskılarla ve zulümle olup biten her şeye karşı demokratikleşmenin ülkeye yakışacağını belirten Güneş, "Biz bu ülkenin evlatlarıyız. Bu ülkeyi seviyoruz. İsimlerimiz de zorla da değiştirilmesin, değiştirilmişse de geri verilsin. Bunu benim gibi herkes ister, yani bu ülkeyi seven herkes bunu ister" diye konuştu.

"Tunceli'nin gelişmesi daha önemli"

Bir iş yerinde satış elemanı olarak çalışan Sakine Ölgün de isimlere takılmamak gerektiğini dile getirdi.

Ölgün, şöyle devam etti:

"Dersim ismi geri verilebilir. İnsanlar zaten bu ismi yıllardır kullanıyor. Eğer insanların memnuniyeti söz konusu ise bu isim geri verilebilir. Tunceli isminden de memnunduk ama problem değil. Bence önemli olan isim değil de Tunceli'nin gelişmesi ve çok daha iyi konumlarda görülmesidir. Bir büyükşehir statüsüne kavuşmasıdır. Bu açıdan Dersimliler olarak yatırımlar olursa daha memnun olacağız."

Esnaf Zabit Güler ise Dersim adının vatandaşlar arasında yıllardır kullanıldığını belirterek, Tunceli'ye Dersim isminin verilmesi halinde mutlu olacaklarını söyledi.

Muhabir: Haydar Toprakçı
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C