İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
20 Eylül 2013 Cuma 17:03

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Kan taşıma işini kendimiz yapıyoruz, bir kurum ya da kişiye yaptırmıyoruz

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kan taşıma işinin özelleştirildiği iddiasına ilişkin, "Kan taşıma işini kendimiz yapıyoruz, bir kurum ya da kişiye yaptırmıyoruz" dedi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki bin 550 hastanenin bin 500'üne kan verdiklerini, ülkenin her santimetresinden kan topladıklarını ve verdiklerini söyledi.

​2012 yıl sonu itibarıyla 1 milyon 469 bin 500 ünite kan topladıklarını, bu yılki hedeflerinin 1 milyon 800 bin olduğunu vurgulayan Akar, "Parametreler bunu yapacağımızı gösteriyor. Şu anda Türkiye'nin ihtiyacı 2 milyon 100 bin. Yüzde 100'üne 2015 yılında ulaşacağız" diye konuştu.

Kan taşıma işinin özelleştirildiği iddiasının doğru olmadığını anlatan Akar, şöyle devam etti:

"Kan taşıma işini kendimiz yapıyoruz, bir kurum ya da kişiye yaptırmıyoruz. Biz kendi ekiplerimizle usülüne göre hijyenik koşullarda kan taşıyoruz. Hastanelere kendimiz veriyoruz. Rezervasyon sistemine geçtik. Günde 500 ekibimiz Türkiye genelinde kan toplamaya çıkıyor. Kan konusunda Türkiye'yi yarı yolda bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Her yerde kan merkezleri açıyoruz. Kadıköy şubemizle alakalı da bir haber vardı. Şubemizin bahsedilen binasını biz kan merkezi olarak tadil ediyoruz. Tadilat o sebepledir. Hangi hastane gelip bizimle protokol yaparsa o hastanenin bütün kan ihtiyacını karşılamayı taahhüt ediyoruz."

- Erzincan Şube Başkanı Bayata'ya yönelik sözleri

Akar, dün yaptığı toplantıda Erzincan Şube Başkanı Halim Ferit Bayata'yla ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını kaydetti.

Bayata'nın çok başarılı ve yakın arkadaşı olduğunu anlatan Akar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Erzincan'da çok başarılı ve memnun olduğumuz çok genç ve üniveristede görevli bir başkanı var. Erzincan, kurban toplamada biraz zayıftı. Ben de kendisini çok sevdiğim için her yerde örnek gösterdim. 'Bana yakın olan bir il bile az çalıştı' diye. İroni yaptım yani. Ferit Bey orada yaptığı çalışmalarla milyonlar kazandırdı Kızılaya, inşaatlar yaptı. Şu anda Erzincan'da çok büyük bir maden suyu fabrikası inşaatı var. 50 milyon dolarlık. Hepsinde Ferit Bey'in çok ciddi katkısı vardır. Ben örnek gösterdim. 'Bu adama bile kızdım' diye. 'Size de kızarız' diye bir mesaj vermek için sölemiştim ama haber konusu oldu. Ben kırmak istemem şube başkanlarımızı, hele Ferit Bey'i hiç kırmak istemem.

Bu yıl şimdiden 2 günde 50 vekalet almış. Bu da '250'yi bulacak' demektir."

Muhabir: Ahmet Özler
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C