İstanbul 10°C
22 Şubat 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRK SİNEMASI NEDEN BENİ FARK ETMİYOR?
23 Eylül 2011 Cuma 12:53

TÜRK SİNEMASI NEDEN BENİ FARK ETMİYOR?

Neriman Uğur’un söyleyecek çok sözü var ve bunları bir sinema filmiyle dile getirmek istiyor

Renknaz’dan biraz söz eder misiniz bize?                  

- Renknaz kendi doğrularına göre yaşayan biri. Her insan gibi onun da zaafları ve tutkuları, sevinçleri ve aşkı, kendine göre bir aile anlayışı var. Çocuğuna çok düşkün... Onun için göze alamayacağı hiçbir şey yok. Kocasını da çok seviyor ama aldatılmayı kabullenemiyor. Zengin olma tutkusu ve çevrenin ona baskıyla öğrettiği bir takım şeyler yüzünden kendisini zengin ve paralı görmek istiyor. Para hırsı var. Güçlü olan insanların hayatta daha çok ayakta kaldıklarını düşünüyor. Bunu hayatının odak noktası haline getirmiş. Zengin olursa ayakta ve hayatta kalacak, ama fakir olursa her şey bitecek diye bakıyor olaylara...

Yani gerçek hayattan kopuk bir karakter değil. Ona benzer çok kadın var çevremizde...
   
- Evet, pek çok kadın bu durumda ama onların çoğu Renknaz gibi hırslı değil. Renknaz’ın hırsı fazla...

Neriman Uğur böyle bir kadın değil yani...
  
- Hiç değil...

Sizin hayata bakış açınız Renknaz’dan ne derece farklı?

- Renknaz’la anneliğimiz benziyor bir tek. Ben de ailem için her şeyi göze alabilecek bir kadınım. Onlar bir yana, dünya bir yana annelerdenim. Fakat büyük hırslarım, para tutkum hiç olmadı. Benim için önemli olan mutlu ve sağlıklı olmak. Bunların önemini yakınlarımı kaybedince daha iyi anladım. Sağlıklı olmak, mutluluğun temel şartı. Küçük şeylerle yetinirim, hayatla çok fazla derdim yoktur. Hani bir lokmam, bir hırkam olsun yeter.

DİZİLER EN FAZLA 26 BÖLÜMDE BİTMELİ

Diziler bu kadar uzun soluklu olmalı mı? Yıllarca devam etmeleri size doğru geliyor mu?


- En fazla 26 bölümde bitebilmeli dizi. Çünkü bir süre sonra birbirini tekrarlamaya başlıyor. Ama maddi buna koşullar el vermiyor.

Uzun soluklu dizi, oyuncunun da soluklanmasına engel değil mi?

- Ama bu Türkiye’de düşünülmeyen bir durum. Yüzlerce dizi yapılıyor, binlerce oyuncu var. O yüzden şanslıysanız bir dizide rol alır, para kazanırsınız. En azından geleceğinizi düşünmek zorunda kalmazsınız. Ama bir de şu durum var, dizi çok uzadığında, senaryo da öyle aman aman iyi değilse seyirci sıkılıyor zaten. Dizilerin süreleri çok uzun; buna da değinmek isterim. ıki saatlik bir dizi çekiyorsunuz haftada. Bazen reklamlarla üç saati bulabiliyor. Seyircinin de o kadar süre oturup bir diziyi seyredebileceğini düşünmüyorum. Çok geç yayınlanan diziler için durum daha da kötü... Oysa kısa kısa olsa bu diziler, tadında bıraksalar daha rahat izlenir.

Son zamanlarda bununla ilgili çalışmalar yürütülüyor zaten...

- Doğru, bütün oyuncular dizi sürelerinin kısalması gerektiğini düşünüyor ve bunun için bir takım girişimler de başlatıldı. Reklamcılar, bu sektördeki insanlar soruna kulak verip bize yardımcı olurlar umarım.

SUYA SABUNA DEĞMEYEN İŞLER İSTEMİYORUM

Türk Sineması hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?


- Türk Sineması çok iyi yerlere geldi. Çok güzel filmler yapılıyor. Ama niye beni fark etmediler bilmiyorum! Ben de güzel bir sinema filminde oynamak istiyorum.

Güzelden kastınız?

- Bir diyeceği olan sinema filmi... Gündemi sarsacak işler yapmalı sanatçılar. Ve yapımcılar da onlara bu olanağı sağlamalı. Sanatçı çağının önünde giden, memleketindeki gelişmeleri takip eden insandır. Suya sabuna değmeden yapılan işler olmamalı... Aşk olacak, sevgi olacak tabii başka konularla da beslenmeli.

Sanırım sizin söyleyecek çok sözünüz var.

- Evet, var. Yarın, hepimiz için hediye gibi olmalı. Sıradan bir yarın olmamalı. Hangimiz böyle yaşıyoruz? Hep ilerisi için bir takım hedefler koyuyoruz ama belki de o ilerisi olmadan hayatımız sona erecek.

AĞLAMAYI DA BİLİRİM GÜLMEYİ DE

Genelde sert ve kötü kadın rollerini üstleniyorsunuz. Bu imaj üzerinize yapışıp kalacak diye endişelenmiyor musunuz?


- Bu benim suçum değil. Bir karakteri iyi oynadığınız zaman, hep aynı tarz roller gelmeye başlıyor. Oysa biz tiyatro oyuncusuyuz. Bunun eğitimini aldık. Ağlamak gerekiyorsa ağlarız, gülmek gerektiğinde güleriz. Yine de halimden şikayetçi değilim. Çok ciddi iniş ve çıkışları olan roller aldım. Kendini var edebilen, “o dizi içinde ben de varım” dedirten roller yani. Bu açıdan şanslıA

HÜRRİYET- KELEBEK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
11 / 15 °C
Antalya
10 / 16 °C
Adana
11 / 20 °C
Konya
0 / 12 °C