İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk vatandaşı İsrail askeri
26 Mayıs 2012 Cumartesi 10:12

Türk vatandaşı İsrail askeri

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara'ya saldıran İsrail askerleri arasında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğunu söyledi.

 

İsrail'in Mavi Marmara saldırısının ele alındığı Kanal7'de Erhan Çelik'in sunduğu  İskele Sancak programında İHH Başkanı Bülent Yıldırım'dan şok iddialar geldi. 
 
Mavi Marmara ile ilgili iddianamenin ele alındığı İskele Sancak proğramına İHH Başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte Ümit Sönmez, (Mavi Marmara saldırısında mağdur gazeteci), Ramazan Arıtürk (Mavi Marmara mağdurları avukatı) ve Yd. Doç. Dr. Ahmet Doğan (Saldırıda vefat eden Furkan Doğan'ın babası) katıldı. 
 
Bülent Yıldırım, Türkiye'nin bu saldırıya ilişkin dava açmasının birileri tarafından uzun süre engellenmeye çalışıldığını belirtirken savcının böyle bir iddianame hazırlamasının çok önemli olduğunu vurguladı. 
 
GEMİYE TÜRK VATANDAŞI ASKERLER DE ÇIKTI
 
Bülent yıldırım, Mavi Marmara'nın hedefinin Mısır olduğunu, ve uluslararası sularda bulundukları sırada İsrail askerleri tarafından bilinçli olarak saldırıya uğradığını dile getirirken " Bize saldıran askerler İsrail adına askerlik yapan Türk vatandaşları da vardı. Bununla birlikte başka ülkelerden İsrail adına askerlik yapanlar olduğunu da o gemide bulunan aktivistlerden öğrendim" dedi.  Bülent Yıldırım, bu kişilerin tespit edilmesi için çaba harcadıklarını ancak destek bulamadıklarını söyledi.
 
İKİSİ TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ
 
Yıldırım ayrıca, Mavi Marmara'ya çıkan İsrail askerlerinden birisinin Taksim'de diğer birinin ise İzmir'de görüldüklerini tespit ettiklerini açıkladı. 
 
İSRAİL ASKERİ ÖMER
 
Programa katılanlardan Ümit Sönmez ise, saldırıya uğradıkları sırada bazı askerlerin çok düzgün bir şekilde Türkçe konuştuklarını, bir İsrail askerinin diğerine 'Ömer' diye hitap ettiğini duyduğunu kaydetti. 
 
30 ASKERİN İSMİNİ ELE GEÇİRDİK
 
Mavi Marmara mağdurları avukatı Ramazan Arıtürk, gemiye saldıranlarla ilgili 178 kişinin bulunduğunu tespit ettiklerini ancak saldırıyı gerçekleştirenler arasında yer alanlardan yaklaşık 30 kişinin ismini ele geçirdiklerini söyledi. Arıtürk, THY'den Mavi Marmara olayından bir ay önce ve sonrasında İsrail'e giden uçaklarlardaki kişilerin isim listesinin alınması için çağrıda bulunduğunu söyledi. 
 
BÜYÜKELÇİ KANALIYLA 6 MİLYON UNUTUN TAZMİNATI
 
Ramazan Arıtürk, İsrail'den resmi olmayan bir yolla mağdur aileler için 6 milyon dolarlık bir teklif yapıldığını bu teklifi de bir büyükelçi kanalı ile yapıldığını paranın da resmi kanalla değil İstanbul'da musevilere ait bir vakıf kanalı ile ödemenin yapılacağının söylendiğini belirterek , teklifi 'ahlaki bulmadıkları için' reddettiklerini anlattı. 
 
Arıtürk, gemiye saldırıyla ilgili saldırıyı gerektiren suçları sayan ve bunların hiçbirinin Mavi Marmara için geçerli olmadığını belirterek İsrail'in işlediği suçun farkında olduğunu haklarında açılacak davadan dolayı İnterpolün dahi devreye girmesinin mümkün olduğunu söyledi. Arıtürk, Türkiye'de açılan davanın başka ülkelerde de açılmaya başlanacağını, saldırıyı gerçekleştirinler için İnterpol'ün devreye gireceğini ve o kişilerin ülkesinden çıkması halinde İnterpolün devreye girmesinin mümkün hale geleceğini açıkladı. 
 
Program konuklarından Furkan Doğan'ın babası Adem Doğan, İsrail'in para teklifinin para ile herşeyi örtbas edebileceği inancından kaynaklandığını ' Parayı verelim Mavi Marmarayı' unutun' diyen bir zihniyetin insanlık dışı bir tavır içinde olduğunu gösterdiğini söyledi. 
 
Bülent Yıldırım, Mescidi Aksa'nın huzura kavuşmadığı sürece dünyanın rahat bulamayacağını belirterek İsrail'in yaptığı çalışmalarla Mescidi Aksa'nın  adeta altını boşalttığını, Mesicidi Aksa'nın yakınına yeni sinegoglar yapmayı sürdürdüğünü anlattı. 
 
Ramazan Arıtürk, ABD'nin Mavi Marmara konusunda büyük bir ikiyüzlülük içinde olduğunu belirtirken, Furkan Doğan konusunda büyük bir suskunluk içinde olduğunu söyledi. Arıtürk, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile görüşmek istediklerini ancak taleplerinin sürekli reddedildiğini belirtirken görüştüğü bir ABD'li yetkiliye " Furkan Doğan, Türkiye uyruklu bir ABD vatandaşı değil de, musevi ya da İrlandalı olsaydı her halde ABD'nin tavrı farklı olurdu"  sözüne karşılık "ABD için vatandaşlığın sınıf sınıf olduğu cevabını aldığını dile getirdi.
 
(Haber 7)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C