İstanbul 23°C
24 Ağustos 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE ABDYİ HEDEF ALAMAZ
17 Eylül 2011 Cumartesi 10:08

TÜRKİYE ABD'Yİ HEDEF ALAMAZ

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Markulli, Milliyet’e konuştu. Markulli “Doğalgazı Amerikan şirketleri arıyor. Türkiye’nin onları hedef alacağını zannetmem” yorumunu yaptı

Akdeniz’de gerilimin arttığı bir dönemde Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum Kesmi’nin Akdeniz’de doğalgaz sondajına başlama kararıyla patlak veren kriz ortamında sadece Milliyet’e konuştu. “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak doğalgaz aranması konusunda geri adım atmayacağız” diyen Markulli şunları söyledi:
-  İki toplumlu bir federasyon içinde adayı birleştirir birleştirmez, adanın tamamına refah getirecek bu gelişmeden Kıbrıslı Türkler de faydalanabilecektir. Adanın bölünmüşlügü devam ederse, Türkler Kıbrıs’ın zenginliğinden daha fazla mahrum olacaktır.

Türklere mahkum olamayız
-  Türkiye sondaj bölgesine savaş gemisi göndererek uluslararası hukuka, BM Sözleşmesi’ne ters düşen, AB üyeliği hakkındaki beklentisini tehlikeye atacak bir girişmde bulunacağını zannetmiyorum. Sondaj araştırmalarını Amerikan Nobel Energy yürütüyor. Türkiye’nin Amerikan menfaatlerini hedef olarak seçeceğini düşünmüyorum. Kıbrıs sonsuza dek Türkiye’nin politikalarının mahkumu olmayacaktır.
-   Tek uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olan tek bir Kıbrıs devleti düşünüyoruz. Bu noktada Kıbrıs Türk kesimi ve Türkiye ile ayrılıyoruz. Onlar konfederal bir yapı içinde iki farklı ülke fikrini teşvik etmektedir.
-  Yeniden birleşme ümidini kaybetmek istemiyorum. Bölünme yalnızca Kıbrıslılar için değil Yunanistan, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in güvenliği için de felaket olacaktır.

Çözümün anahtarı Erdoğan’da
-  AB dönem başkanlığı çok önemlidir ve Kıbrıs için tarihi bir zorluktur. Kıbrıs’ın başkanlığı devraldığı dönemde Türkiye AB ile ilişkilerini dondurmayı tercih ederse AB tepki gösterecektir. Türkiye AB’ye üye olursa, AB’nin, aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de bulunduğu 27 üye ülkeden oluştuğunu kabul etmesi gerekecek.
-  Türkiye yakın bir komşumuzdur ve işbirliği gelecekteki vizyonumuz içinde yer almaktadır. Bunun hayata geçirilmesi için Türkiye, Kıbrıs topraklarını askeri anlamda işgal etmekten vazgeçmeli ve Kıbrıslıların ortak geleceklerini tayin etmelerine izin vermelidir. Tarihimizde ve ilişkilerimizde yeni bir sayfa açma zamanı gelmiştir. Anahtar (Erdoğan’ın) elindedir.
-  Çok trajik bir anda elektrik ihtiyaçlarımıza çok çabuk bir şekilde karşılık verdikleri için Kıbrıs Türk kesimine sizin vasıtanızla teşekkür etmek istiyorum
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi» Havayolu devi iflasını istedi» Mermerde derin çatlak: Depo savaşları başladı» İstanbul'da yarın sağanak bekleniyor» İran Genelkurmay Başkanı Ankara'da» Medipol Başakşehir, avantaj için sahaya çıkıyor» Galericiler 'ikinci el yönetmeliği'ni bekliyor» Denetçi şirketlere savsaklama cezası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
20 / 29 °C
Antalya
24 / 35 °C
Adana
25 / 34 °C
Konya
16 / 27 °C