İstanbul 26°C
23 Haziran 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE ABDYİ HEDEF ALAMAZ
17 Eylül 2011 Cumartesi 10:08

TÜRKİYE ABD'Yİ HEDEF ALAMAZ

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Markulli, Milliyet’e konuştu. Markulli “Doğalgazı Amerikan şirketleri arıyor. Türkiye’nin onları hedef alacağını zannetmem” yorumunu yaptı

Akdeniz’de gerilimin arttığı bir dönemde Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum Kesmi’nin Akdeniz’de doğalgaz sondajına başlama kararıyla patlak veren kriz ortamında sadece Milliyet’e konuştu. “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak doğalgaz aranması konusunda geri adım atmayacağız” diyen Markulli şunları söyledi:
-  İki toplumlu bir federasyon içinde adayı birleştirir birleştirmez, adanın tamamına refah getirecek bu gelişmeden Kıbrıslı Türkler de faydalanabilecektir. Adanın bölünmüşlügü devam ederse, Türkler Kıbrıs’ın zenginliğinden daha fazla mahrum olacaktır.

Türklere mahkum olamayız
-  Türkiye sondaj bölgesine savaş gemisi göndererek uluslararası hukuka, BM Sözleşmesi’ne ters düşen, AB üyeliği hakkındaki beklentisini tehlikeye atacak bir girişmde bulunacağını zannetmiyorum. Sondaj araştırmalarını Amerikan Nobel Energy yürütüyor. Türkiye’nin Amerikan menfaatlerini hedef olarak seçeceğini düşünmüyorum. Kıbrıs sonsuza dek Türkiye’nin politikalarının mahkumu olmayacaktır.
-   Tek uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olan tek bir Kıbrıs devleti düşünüyoruz. Bu noktada Kıbrıs Türk kesimi ve Türkiye ile ayrılıyoruz. Onlar konfederal bir yapı içinde iki farklı ülke fikrini teşvik etmektedir.
-  Yeniden birleşme ümidini kaybetmek istemiyorum. Bölünme yalnızca Kıbrıslılar için değil Yunanistan, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in güvenliği için de felaket olacaktır.

Çözümün anahtarı Erdoğan’da
-  AB dönem başkanlığı çok önemlidir ve Kıbrıs için tarihi bir zorluktur. Kıbrıs’ın başkanlığı devraldığı dönemde Türkiye AB ile ilişkilerini dondurmayı tercih ederse AB tepki gösterecektir. Türkiye AB’ye üye olursa, AB’nin, aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de bulunduğu 27 üye ülkeden oluştuğunu kabul etmesi gerekecek.
-  Türkiye yakın bir komşumuzdur ve işbirliği gelecekteki vizyonumuz içinde yer almaktadır. Bunun hayata geçirilmesi için Türkiye, Kıbrıs topraklarını askeri anlamda işgal etmekten vazgeçmeli ve Kıbrıslıların ortak geleceklerini tayin etmelerine izin vermelidir. Tarihimizde ve ilişkilerimizde yeni bir sayfa açma zamanı gelmiştir. Anahtar (Erdoğan’ın) elindedir.
-  Çok trajik bir anda elektrik ihtiyaçlarımıza çok çabuk bir şekilde karşılık verdikleri için Kıbrıs Türk kesimine sizin vasıtanızla teşekkür etmek istiyorum
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Rusya ile S-400 görüşmeleri devam ediyor» Bu yaz 30 bin öğretmen ataması yapılacak!» Türk devini satın almışlardı! İşte yeni ismi» Aysan istifa sebebini açıkladı!» Dolar/TL ABD verisi öncesi 3.68'i aştı» İşte kuruşu kuruşuna yeni emekli maaşları!» Türkiye'den müthiş atak! Dünya devleri sırada...» Gelir İdaresi 2 bin uzman yardımcısı alacak» Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!» İSPARK’TAN 10 BİN ARAÇLIK OTOPARK!» Ülker'den Borsaya 1 Nisan açıklaması! » Altın haftaya yatay seyirle başladı!» Araç sahipleri dikkat! Büyük indirim geliyor» Emeklilere promosyonda ek fırsat» Akaryakıta AB şartı geliyor» Dolar güne nasıl başladı?» Çin malı güneş paneline anti damping vergisi!» Merkez Bankası'ndan flaş dolar açıklaması!» Artık zorunlu! En az 421 TL ödenecek» Hazine’den vatandaşa altın tahvili fırsatı» Fitch üç ülkenin kredi notunu açıkladı» EPDK'dan 'fiyat' iddialarına yalanlama» Ekonomi 7 yıldır büyüyor» TL için büyük gelişme... Arttı!» Altın güne düşüşle başladı» Araç sahipleri dikkat! Bugün sona erdi» ABD'li finans devlerinden Türkiye kararı» Az önce açıklandı! Yüzde 19 arttı» Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı» Alman basınından Napolyonlu 3. Havalimanı yorumu» Bakan rakam verdi! 10 milyar TL yatırım!» Tepki çeken reklam için açıklama geldi!» Bu saatin değeri tam 34.000 TL» Gazintepli baklavacıdan büyük açılış» Kat Kat Otopark ile kapasite katlanıyor» Yenidoğu Okulları Çanakkale Zaferini Kutladı!» Araç sahipleri dikkat! Paranız geri ödenebilir» FETÖ'cü 40 şirket tasfiye ediliyor» Rusların Türkiye planı ortaya çıktı!» David Rockefeller öldü» Bunu yapan yolcu yandı! 6 ay boyunca...» Yatırımcının KDV yükü hızla azalacak» Dolar ne kadar oldu?» BAL Ritm Grubu Festival'de sahne aldı!» Erdoğan, Bağcılar'da hastane açılışı yaptı» Dolar kritik seviyeyi aştı!» İSPARK ile Akıllı Otopark Sistemleri» Gayrimenkul sertifikası görücüye çıkıyor» Altın 5 haftanın en düşüğünde!» Petrolle ilgili korkutan tahmin! 3 yıl kaldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 29 °C
İzmir
19 / 35 °C
Antalya
22 / 35 °C
Adana
20 / 33 °C
Konya
13 / 27 °C