İstanbul 15°C
18 Kasım 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE ABDYİ HEDEF ALAMAZ
17 Eylül 2011 Cumartesi 10:08

TÜRKİYE ABD'Yİ HEDEF ALAMAZ

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Markulli, Milliyet’e konuştu. Markulli “Doğalgazı Amerikan şirketleri arıyor. Türkiye’nin onları hedef alacağını zannetmem” yorumunu yaptı

Akdeniz’de gerilimin arttığı bir dönemde Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum Kesmi’nin Akdeniz’de doğalgaz sondajına başlama kararıyla patlak veren kriz ortamında sadece Milliyet’e konuştu. “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak doğalgaz aranması konusunda geri adım atmayacağız” diyen Markulli şunları söyledi:
-  İki toplumlu bir federasyon içinde adayı birleştirir birleştirmez, adanın tamamına refah getirecek bu gelişmeden Kıbrıslı Türkler de faydalanabilecektir. Adanın bölünmüşlügü devam ederse, Türkler Kıbrıs’ın zenginliğinden daha fazla mahrum olacaktır.

Türklere mahkum olamayız
-  Türkiye sondaj bölgesine savaş gemisi göndererek uluslararası hukuka, BM Sözleşmesi’ne ters düşen, AB üyeliği hakkındaki beklentisini tehlikeye atacak bir girişmde bulunacağını zannetmiyorum. Sondaj araştırmalarını Amerikan Nobel Energy yürütüyor. Türkiye’nin Amerikan menfaatlerini hedef olarak seçeceğini düşünmüyorum. Kıbrıs sonsuza dek Türkiye’nin politikalarının mahkumu olmayacaktır.
-   Tek uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olan tek bir Kıbrıs devleti düşünüyoruz. Bu noktada Kıbrıs Türk kesimi ve Türkiye ile ayrılıyoruz. Onlar konfederal bir yapı içinde iki farklı ülke fikrini teşvik etmektedir.
-  Yeniden birleşme ümidini kaybetmek istemiyorum. Bölünme yalnızca Kıbrıslılar için değil Yunanistan, Türkiye ve Doğu Akdeniz’in güvenliği için de felaket olacaktır.

Çözümün anahtarı Erdoğan’da
-  AB dönem başkanlığı çok önemlidir ve Kıbrıs için tarihi bir zorluktur. Kıbrıs’ın başkanlığı devraldığı dönemde Türkiye AB ile ilişkilerini dondurmayı tercih ederse AB tepki gösterecektir. Türkiye AB’ye üye olursa, AB’nin, aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de bulunduğu 27 üye ülkeden oluştuğunu kabul etmesi gerekecek.
-  Türkiye yakın bir komşumuzdur ve işbirliği gelecekteki vizyonumuz içinde yer almaktadır. Bunun hayata geçirilmesi için Türkiye, Kıbrıs topraklarını askeri anlamda işgal etmekten vazgeçmeli ve Kıbrıslıların ortak geleceklerini tayin etmelerine izin vermelidir. Tarihimizde ve ilişkilerimizde yeni bir sayfa açma zamanı gelmiştir. Anahtar (Erdoğan’ın) elindedir.
-  Çok trajik bir anda elektrik ihtiyaçlarımıza çok çabuk bir şekilde karşılık verdikleri için Kıbrıs Türk kesimine sizin vasıtanızla teşekkür etmek istiyorum
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşme yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor» Burhan Kuzu'ya kötü haber!» Haliç'te kat sınırı skandalı! » Reza Zarrab hakkında şok iddia! » Subaru Türkiye'den açıklama geldi » D-8'de 2023 ticaret hedefi 500 milyar dolar» Erdoğan: ''Askerlerimizi oradan çekin dedik''» Altay tankı için ilk teklif geldi
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
11 / 21 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
2 / 16 °C