İstanbul 18°C
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye bu yasağı umursamıyor
27 Ocak 2013 Pazar 10:51

Türkiye bu yasağı umursamıyor'

Amerika’nın Sesi, Türkiye’nin ABD’nin baskılarına rağmen “altın aracılığıyla İran’a yardım ettiğini” öne sürdüğü haberinde Türkiye’nin İran’ın altın ticaretindeki “aslan payı”na sahip olduğunu da iddia etti.
Türkiye’nin ABD’nin baskılarına karşın İran’a altın göndermeye devam ettiği öne sürülüyor. Amerika’nın Sesi, Türkiye’nin “altın aracılığıyla İran’a yardım ettiğini” savundu.
 
Amerika’nın Sesi, ABD Yönetiminin, Türkiye’nin gaz karşılığında İran’a altın sağlamaktan vazgeçmesi yönündeki baskılarına rağmen, İran’a uluslararası yaptırımları by pass etmeye yardımcı olan altın ticaretini sürdürdüğünü savundu.
 
"ALTIN TİCARETİNDE 'ASLAN PAYI' TÜRKİYE’NİN"
Tahran’ın son yıllarda çok büyük miktarlarda altın biriktirdiği, “Türkiye’nin de Tahran’ın altın talebinin karşılanmasında “aslan payı”nın olduğunu öne sürülen haberde ABD Başkanı Barack Obama’nın bu ay İran’a altın satışlarını yasaklayan bir yasal düzenlemeye imza attığını, ancak Türkiye’nin bu yasağa uymaya mecbur hissetmediğini kaydetti.
 
“ANKARA SONUNDA YASAĞA UYACAK”
Buna karşın Amerika Sesi’ne konuşan analistlerin Ankara’nın sonunda bu yasağa uyacağı yönündeki değerlendirmelerini yansıttığı haberinde şu savlara yer verdi:
 
“ABD, ilk olarak Ankara’yı tek taraflı olarak ticareti durdurmaya ikna etmeye çalışacak. Eğer bu sonuç vermese o zaman bu ticarette aracılık yapanları veya yardım edenleri felce uğratacak, artan bir baskı uygulayacak.”
 
Şimdiye kadar Ankara’nın ABD’nin Tahran’a karşı aldığı önlemlere büyük ölçüde uyduğunu belirten Amerika’nın Sesi, Fransa’daki Burgundy Business School’un İran uzmanı Jamshid Assadi’nin Ankara için altına alternatiflerin bulunduğunu belirterek Türkiye’nin İran’dan aldığı enerjinin bedelinin başka malları takas ederek ödeyebileceğine dikkat çekti. 
Amerika’nın Sesi de üst düzey bir Türk yetkilisinin Ankara’nın takas olanaklarını incelediğini doğruladığını da kaydettiği haberinde, “Türkiye’de 2 binden fazla İranlı şirket faaliyette olduğuna göre, büyük çapta takas işlemlerini kolaylaştıracak bir iş ağı mevcuttur” dedi.
 
YORUMLAR
Altın ticaretine karşıyım
Vatan KIRIMOĞLU
Türkiye'nin altınlarını doğalgaz karşılığında İran'a peşkeş çekmesine karşıyım.
28 Ocak 2013 Pazartesi 07:21
» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı
HAVA DURUMU
Ankara
13 / 25 °C
İzmir
21 / 32 °C
Antalya
23 / 35 °C
Adana
20 / 34 °C
Konya
13 / 25 °C