İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye için yalancı bahar
20 Eylül 2013 Cuma 09:03

Türkiye için 'yalancı bahar'

FED'in sürpriz kararı ile küresel piyasalarda ortaya çıkan coşkunun Türkiye’ye etkileri konusunda yapılan değerlendirmeler şaşırttı.

Fed’in piyasaları uçuran kararının Türkiye’ye etkilerini yorumlayan JCR Eurasia Rating Başkanı Ökmen, ‘kırılganlıkların yaratmaya başladığı tahribatı geçici olarak erteleyeceğini’ söyledi. Standart Bank Uzmanı Ash’e göre ise Türkiye durumu atlatabilmiş değil. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sürpriz kararı ile küresel piyasalarda ortaya çıkan coşkunun Türkiye’ye etkileri konusunda yapılan değerlendirmeler, bunun geçici olacağı noktasında birleşiyor. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen’e göre Fed kararı, Türkiye için var olan kırılganlıkların yaratmaya başladığı tahribatı geçici olarak erteleyecek. Standard Bank Gelişmekte Olan Piyasalr Uzmanı Tim Ash de Türkiye için endişenin son birkaç haftadır ortaya çıkan kırılganlıkların hâlâ yerinde olması ile ilgili olduğunu söyledi. JCR Eurasia Rating Başkanı Ökmen yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:Fed’in varlık alımlarını azaltmaya yönelik kararının ertelenmesinin temel nedeni, merkezi bütçe tartışmalarının kongrede nasıl netleşeceğinin şimdiden tahmin edilememesi. O nedenle, varlık alımlarının azaltılması kararının tekrar gündeme getirilmesi ve takviminin netleştirilmesi beklenen tarihin bütçe tartışmalarının netleşeceği tarih olması kuvvetle muhtemel.Fed’in varlık alımlarını azaltmaya yönelik kararını ertelemiş olmasının küresel risk iştahını tekrar canlandırarak yükselen ekonomiler ve Türkiye açısından var olan kırılganlıkların yaratmaya başladığı tahribatı geçici olarak erteleyecek.Fed’in bu erteleme kararı, piyasa fiyatlarının anlamsızca aşırı dalgalandığı dönemi
takip edeceği beklenen daha tahmin edilebilir piyasa trendlerine dönüş sürecine ve beklentilerine zarar verdi.Kararın Fed’in piyasalarla iletişimini daha da karışık hale getireceğini öngörüyoruz.Düşük faizler yoluyla varlık fiyatlarının artması biraz daha devam edecek. Fed’in 2008’den beri devam eden bu büyük müdahalesi, finansal araçların birçoğunun fiyatlarını biraz daha bozacak. Özellikle petrol fiyatlarında yaratacağı artışlar Türkiye açısından ilave maliyetler doğuracak.‘Başçı’nın şansı tuttu’

Standard Bank Uzmanı Tim Ash konuyla ilgili yorumunda, Türkiye’nin devam eden kırılganlıklarını hatırlatarak, “Merkez Bankası politikalarının bu kırılganlıklara hitap edip etmediği konusunda emin değilim” dedi. Politikada her zaman şansa ihtiyaç olduğunu belirten Ash, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “bu şansı her zaman fazlasıyla kazandığını” söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C