İstanbul 16°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKLER YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYA SICAK BAKIYOR
21 Eylül 2011 Çarşamba 16:47

TÜRKLER YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYA SICAK BAKIYOR

Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka, Türkiye'nin diğer ülkelere kıyasla yarı zamanlı çalışmaya daha sıcak bakmasının nedeninin yüksek işsizlik oranları olabileceğini belirtiyor

2011 yılının üçüncü çeyreğini kapsayan Randstad Workmonitor çalışanların kendi cinslerinden çok karşı cinslerle iş birliği yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Ancak çalışanlar arasında toplumsal cinsiyet tercihi açısından Hindistan, Singapur, Japonya ve Yunanistan’da pek az fark olmadığı görülüyor. Türkiye'deki kadın çalışanların %60'ı, erkek çalışanların ise %47'si üstlerinin karşı cinsten olmasını tercih ediyor.

 

İstihdam uzmanı Randstad Holding tarafından oluşturulan üç aylık rapora göre kadınlar yönetimde yarı zamanlı çalışmanın mümkün olduğuna daha çok inanma eğilimi gösterirken erkekler sıklıkla bu tür istihdamın kariyerlerini zedeleyebileceğini düşünüyor; yarı zamanlı çalışma konusunda çoğu uluslarda cinsiyetler arası fark oldukça az.

 

Ankete katılanların neredeyse yarısı (%46) ve erkeklerin %51’i yarı zamanlı çalışmanın kötü bir kariyer hareketi olduğunu düşünüyor. Bu yaklaşımı en çok benimseyenler Yunanistan’daki çalışanlar (%69) ve onları Belçika, İtalya, Lüksemburg, Danimarka ve İsveç izliyor; Türkiye, Japonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki çalışanların ise sadece üçte biri bu düşünceye katılıyor. Türkiye'de daha çok erkekler yarı zamanlı çalışmanın kötü bir kariyer hamlesi olduğunu düşünüyor. (%33'e %21)

 

Tüm dünyada çalışan bireylerin %15’i yarı zamanlı işlerde çalışıyor; bu oranın Çin’de en yüksek olduğu (%35) ve %10’un altındaki oranların ise Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Belçika ve İsveç’te olduğu görülüyor. Türkiye'de ise bu oran %12.

 

Tüm dünyada çalışanların çoğunluğu bağlı oldukları üstlerinin erkek olduğunu bildirirken bunu belirtenlerin çoğunluğunun da erkek olduğu görülüyor.

Dünya çapında 29 ulusu kapsayan, Amerika kıtalarından, Asya Pasifik ve Avrupa ülkelerinden yanıtlar içeren bu çalışma, organizasyonlarının performansının daha fazla kadın üst düzey yöneticilerle daha iyi olacağına inananların azınlıkta olduğu sonucuna varıyor.

Tüm dünyadaki yarı zamanlı çalışma ve toplumsal cinsiyet çeşitliliği – iş piyasası eğilimleri hakkındaki fikir veren rapor, Almanya, İsveç, Türkiye, Slovakya ve Lüksemburg gibi ülkelerde kadın ve erkek çalışanların eşit sayıda olmasının şirket içinde en iyi sonuçları vereceğine inanıldığının altını çiziyor.

Bu çalışma, küresel iş gücü içinde hareket, motivasyon ve iş tatmini ile ilgili eğilimleri incelemiş ve birçok ulusta erkek patronların işe alırken adaylar arasında uygunluk açısından hiçbir fark olmadığı halde kadınları değil daha çok erkekleri seçme eğilimi gösterdiğine inanıldığını bulmuştur. Türkiye'de erkek çalışanların %40'ı; kadın çalışanların ise %20'si eşit şartlarda olmalarına rağmen erkek adayların tercih edildiğine inandıklarını belirtiyorlar.

 

Randstad Workmonitor, yarı zamanlı istihdam ve toplumsal cinsiyet hakkındaki ilgi odağına ek olarak çalışanlar arasındaki güven düzeyinin tüm dünyada bir önceki üç aya göre istikrarlı olduğunu ve iş bulma konusunda iyimserliğin Çin, Hindistan ve Meksika’da en yüksek olduğunu belirtiyor. 29 ülke arasında İsviçre'den sonra iş kaybı korkusunun en çok gerilediği ülke ise 7 puanla Türkiye.

 

Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka Türkiye'nin diğer ülkelere kıyasla yarı zamanlı çalışmaya daha sıcak bakmasının nedeninin yüksek işsizlik oranları olabileceğini belirtiyor. Yarı zamanlı çalışmaya olumlu bakanların oranlarının kadın çalışanlarda %44, erkek çalışanlarda ise %42 olduğuna dikkat çeken Yaka, ancak toplam çalışanların sadece %12'sinin yarı zamanlı çalıştığının altını çiziyor. Bu verilerin Türkiye'de uygun altyapı ile yarı-zamanlı istihdamın ve dolayısyla milli istihdamın önemli ölçüde arttırabileceğini somut bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Yaka, potansiyel bir işgücünü bir an önce aktif hale getirmek için Avrupa'da güvenceli-esneklik uygulamalarının en iyi örneklerinin Türkiye'de de uygulanmaya başlaması gerektiğini söylüyor

 

Randstad Workmonitor Projesi

2003’de Hollanda’da ve daha yakın zamanda Almanya’da uygulanmaya başlayan Randstad Workmonitor artık Türkiye dahil 29 ülkede yılda dört defa gerçekleştiriliyor. Bu kantitatif çalışma Survey Sampling International tarafından her ülkede yaşları 18 ile 65 arasında değişen, haftada en az 24 saat çalışan (serbest meslek sahibi olmayan) minimum dörtyüz kişiyi içeren denek gruplarının oluşturulması sonucunda gerçekleşiyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
18 / 26 °C
Konya
3 / 15 °C