İstanbul 19°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKLER YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYA SICAK BAKIYOR
21 Eylül 2011 Çarşamba 16:47

TÜRKLER YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYA SICAK BAKIYOR

Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka, Türkiye'nin diğer ülkelere kıyasla yarı zamanlı çalışmaya daha sıcak bakmasının nedeninin yüksek işsizlik oranları olabileceğini belirtiyor

2011 yılının üçüncü çeyreğini kapsayan Randstad Workmonitor çalışanların kendi cinslerinden çok karşı cinslerle iş birliği yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Ancak çalışanlar arasında toplumsal cinsiyet tercihi açısından Hindistan, Singapur, Japonya ve Yunanistan’da pek az fark olmadığı görülüyor. Türkiye'deki kadın çalışanların %60'ı, erkek çalışanların ise %47'si üstlerinin karşı cinsten olmasını tercih ediyor.

 

İstihdam uzmanı Randstad Holding tarafından oluşturulan üç aylık rapora göre kadınlar yönetimde yarı zamanlı çalışmanın mümkün olduğuna daha çok inanma eğilimi gösterirken erkekler sıklıkla bu tür istihdamın kariyerlerini zedeleyebileceğini düşünüyor; yarı zamanlı çalışma konusunda çoğu uluslarda cinsiyetler arası fark oldukça az.

 

Ankete katılanların neredeyse yarısı (%46) ve erkeklerin %51’i yarı zamanlı çalışmanın kötü bir kariyer hareketi olduğunu düşünüyor. Bu yaklaşımı en çok benimseyenler Yunanistan’daki çalışanlar (%69) ve onları Belçika, İtalya, Lüksemburg, Danimarka ve İsveç izliyor; Türkiye, Japonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki çalışanların ise sadece üçte biri bu düşünceye katılıyor. Türkiye'de daha çok erkekler yarı zamanlı çalışmanın kötü bir kariyer hamlesi olduğunu düşünüyor. (%33'e %21)

 

Tüm dünyada çalışan bireylerin %15’i yarı zamanlı işlerde çalışıyor; bu oranın Çin’de en yüksek olduğu (%35) ve %10’un altındaki oranların ise Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Belçika ve İsveç’te olduğu görülüyor. Türkiye'de ise bu oran %12.

 

Tüm dünyada çalışanların çoğunluğu bağlı oldukları üstlerinin erkek olduğunu bildirirken bunu belirtenlerin çoğunluğunun da erkek olduğu görülüyor.

Dünya çapında 29 ulusu kapsayan, Amerika kıtalarından, Asya Pasifik ve Avrupa ülkelerinden yanıtlar içeren bu çalışma, organizasyonlarının performansının daha fazla kadın üst düzey yöneticilerle daha iyi olacağına inananların azınlıkta olduğu sonucuna varıyor.

Tüm dünyadaki yarı zamanlı çalışma ve toplumsal cinsiyet çeşitliliği – iş piyasası eğilimleri hakkındaki fikir veren rapor, Almanya, İsveç, Türkiye, Slovakya ve Lüksemburg gibi ülkelerde kadın ve erkek çalışanların eşit sayıda olmasının şirket içinde en iyi sonuçları vereceğine inanıldığının altını çiziyor.

Bu çalışma, küresel iş gücü içinde hareket, motivasyon ve iş tatmini ile ilgili eğilimleri incelemiş ve birçok ulusta erkek patronların işe alırken adaylar arasında uygunluk açısından hiçbir fark olmadığı halde kadınları değil daha çok erkekleri seçme eğilimi gösterdiğine inanıldığını bulmuştur. Türkiye'de erkek çalışanların %40'ı; kadın çalışanların ise %20'si eşit şartlarda olmalarına rağmen erkek adayların tercih edildiğine inandıklarını belirtiyorlar.

 

Randstad Workmonitor, yarı zamanlı istihdam ve toplumsal cinsiyet hakkındaki ilgi odağına ek olarak çalışanlar arasındaki güven düzeyinin tüm dünyada bir önceki üç aya göre istikrarlı olduğunu ve iş bulma konusunda iyimserliğin Çin, Hindistan ve Meksika’da en yüksek olduğunu belirtiyor. 29 ülke arasında İsviçre'den sonra iş kaybı korkusunun en çok gerilediği ülke ise 7 puanla Türkiye.

 

Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka Türkiye'nin diğer ülkelere kıyasla yarı zamanlı çalışmaya daha sıcak bakmasının nedeninin yüksek işsizlik oranları olabileceğini belirtiyor. Yarı zamanlı çalışmaya olumlu bakanların oranlarının kadın çalışanlarda %44, erkek çalışanlarda ise %42 olduğuna dikkat çeken Yaka, ancak toplam çalışanların sadece %12'sinin yarı zamanlı çalıştığının altını çiziyor. Bu verilerin Türkiye'de uygun altyapı ile yarı-zamanlı istihdamın ve dolayısyla milli istihdamın önemli ölçüde arttırabileceğini somut bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Yaka, potansiyel bir işgücünü bir an önce aktif hale getirmek için Avrupa'da güvenceli-esneklik uygulamalarının en iyi örneklerinin Türkiye'de de uygulanmaya başlaması gerektiğini söylüyor

 

Randstad Workmonitor Projesi

2003’de Hollanda’da ve daha yakın zamanda Almanya’da uygulanmaya başlayan Randstad Workmonitor artık Türkiye dahil 29 ülkede yılda dört defa gerçekleştiriliyor. Bu kantitatif çalışma Survey Sampling International tarafından her ülkede yaşları 18 ile 65 arasında değişen, haftada en az 24 saat çalışan (serbest meslek sahibi olmayan) minimum dörtyüz kişiyi içeren denek gruplarının oluşturulması sonucunda gerçekleşiyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 20 °C
İzmir
11 / 18 °C
Antalya
13 / 21 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
8 / 20 °C