İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüsiad Başkanı: Ab Üyeliği İçin Tarih Belirlenmeli
20 Eylül 2013 Cuma 13:23

Tüsiad Başkanı: Ab Üyeliği İçin Tarih Belirlenmeli

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) üyeliği için tarih belirlenmesini talep etti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) üyeliği için tarih belirlenmesini talep etti. Yılmaz, “AB’ye üyelik için en uygun tarih, görüşmeleri 4-5 seneyi bulacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın yürürlük tarihi olmalı.” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) İstanbul’da toplandı. Çırağan Sarayı’nda yapılan toplantıya; KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı ve Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman ile Radikal Gazetesi Köşe Yazarı Uğur Gürses konuk oldu.

Toplantının açılışında konuşan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, gelişmiş ülkelerde toparlandığı şu dönemde gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gücünün zayıfladığını dile getirdi. Yılmaz, Türkiye’nin büyüklüğü ve dışa açıklık oranı ile ekonominin deviniminden etkilendiğini belirtirken, şunları kaydetti:

“Yeni dönemde gelişmiş ekonomileri için tarihi büyüme oranları mümkün olmayacak. Bu ekonomilerin büyüme oranlarını aşağı yönlü revize etmek gerekecek. 4 ay evvel başlayan dalgalanmayı temel aldığımızda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın büyüme ile enflasyon hedefi arasında dengeleme anlayışı benimseme durumunda kaldığını görüyoruz. Bu dilimde faiz aracı kullanılmıyor, kur da süratle yukarı çıkıyor. Böyle bir ortamda TCMB’nin sorumluluğu ağır. Bu nedenle kurumun kullandığı araç setleri genişleyebiliyor. Bize göre bu anlayış, ancak enflasyon hedefine yaklaştığımızda yerinde bir set olacaktır. 4 aydır devam eden balon etkisinin geçmesinin ardından en önemli konu enflasyon hedefi şaşması olacak. TCMB’nin para politikasını bu çerçevede değerlendirmeye devam edeceğiz.”

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'NUN KALKINMASI BÜYÜMEYİ 1 PUAN ARTIRACAKTIR"

Büyümenin niteliğinin önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu anlamda istihdam, teşvik ve Ar-Ge gibi alanlara ehemmiyet verilmesini önerdi. 2013 için büyüme tahminlerinin yüzde 4 olduğuna aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“Oysa balon döneminde dahi büyüme yüzde 6 olmalı. Onun için 3 alanda cesur adımlar atılmalıdır. İlk olarak iç tasarruf oranlarının artırılması gerekiyor. Cari açığın tek çaresi iç tasarruf oranlarının 3 puan artırılmasıdır. Burada kayıt dışı ile mücadele edilmeli, sosyal güvenlik ve sigorta modeli güçlendirilmeli, sermaye piyasalarına kolay erişilmelidir. İkinci olarak çözüm süreci başarılı olmalıdır. Unutulmamalı ki çözüm sürecinin başarılı olması, Doğu ve Güneydoğu ekonomisinin kalkınması büyüme oranımızı 1 puan artıracaktır. Büyümeyi yüzde 6 yapmak için arz yönlü büyümek üçüncü alan. Burada enerji reformlarından, gelir vergisi kanununa, fikri mülkiyet uygulamasına kadar pek çok konuda yenilik gerekiyor.”

Türkiye’nin AB yöneliminin önemini anlatan Yılmaz, “Türkiye’nin ekonomisi ve toplumsal hayatı Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle bir süredir duraklayan AB üyelik sürecini yeniden hedefe yerleştirip rayına oturtmalıyız. Biz ‘Bölgesel Politika Yapısal Araçların Koordinasyonu’ başlıklı 22. faslın, ardından ‘Yargı ve Temel Haklar’ başlıklı 23. faslın, ardından ‘Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ başlıklı 24. faslın müzakereye açılmasını ısrarla talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜSİAD Başkanı, AB üyelerine de “22.,23.,24. fasılları açmaktan kim zarar görür, kapatmaktan kim yarar görür. Artık AB’nin yapıcı, samimi tutumuna ihtiyacımız var. Artık AB’ye tam üyeliğimiz için hedef tarih belirlenmeli. Bizce tam üyelik için en uygun tarih görüşmeleri 4-5 seneyi bulacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın yürürlük tarihi olacak, öyle olmalı." diye seslendi.

Arap Baharı ile yeşeren umutların Mısır’a askeri müdahale ile yara aldığından dert yanan Muharrem Yılmaz, darbeyi zehir, demokrasiyi panzehir olarak nitelendirdi. Türkiye’nin Mısır ve benzeri ülkelere örnek bir hukuk ve demokrasi seviyesine gelerek yardım edebileceğini savundu.

Türkiye’nin Suriye’de barışçıl bir idare için elinden geleni yaptığından söz eden Yılmaz, “Ama iç savaş engellenemedi. Türkiye, Suriye’de iç savaşın bir tarafı olarak görüldü. Şu an uluslararası toplum siyasi çözüm için somut ilerlemeler elde ediyor. Bizim temennimiz askeri müdahele yapılmadan Suriye sorununun kalıcı çözüm üretilmesi; ülkemizin ihtilafın değil çözümün tarafı olarak konumlandırılması.” dedi.

"HUZUR ORTAMINI KALICI KILACAK EN ÖNEMLİ UNSUR; DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ"

Çözüm sürecine de değinen Yılmaz, 10 aydır şiddet ve terör olaylarının olmamasının toplumun tamamı tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Bu huzur ortamını kalıcı kılacak en önemli unsurun yeni demokratikleşme paketi olacağını savundu. Yılmaz, şiddet ve terörden arındırılmış ortam ile ilgili adımların atılması, temel hak ve özgürlüklerde geri gidildiği izleniminin ortadan kaldırılması, yeni anayasa çalışmalarının süratlendirilmesini de talep etti. Faili meçhul cinayetlerin aydınlığa kavuşmasını isteyen Yılmaz, Dink ailesinin haykırışlarına kayıtsız kalınmaması temennilerinde de bulundu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C