İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD YİK Başkanından makro ekonomi uyarısı
20 Eylül 2013 Cuma 14:03

TÜSİAD YİK Başkanı'ndan makro ekonomi uyarısı

Yücaoğlu, Türkiye’nin makro ekonomik dengeleri yeniden kurgulaması uyarısında bulundu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Erkut Yücaoğlu, Türkiye’nin makro ekonomik dengeleri yeniden kurgulaması uyarısında bulundu. Yücaoğlu, bu anlamda orta vadeli hedefleri yeniden belirlemesini talep etti.TÜSİAD YİK İstanbul’da toplandı. Çırağan Sarayı’ndaki toplantıya KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı ve Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman ile Radikal Gazetesi Köşe Yazarı Uğur Gürses de konuk oldu.TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada Amerika Merkez Bankası’nın (FED) bono alımlarını sınırlamasının 2-3 ay tehir ederek ekonomileri rahatlattığını dile getirdi. Yücaoğlu, “Ama burada akla şu sual takıldı; ‘acaba Türkiye gelişmekte olan ekonomiler içinde olumsuz mu ayrıştı?’. Cevabı karışık. Çünkü bütçe disiplini ve makul büyüme devam ediyor. İstihdam rakamları menfi. Borsada iniş, faizde artış sert.” İfadelerini kullandı.Türkiye ekonomisinin en kırılgan yanının cari açık olduğuna işaret eden Yücaoğlu, “Onun için ülkede makro ekonomik dengelerin yeniden kurgulanması, bu anlamda orta vadeli planların hedeflerin yeniden belirlenmesi gerekiyor.” dedi.Cari açığın en önemli nedeninin enerji ithalatı olduğunu aktaran Yücaoğlu, bu nedenle yerli ve yenilenebilir kaynaklara odaklanılmasını önerdi. Enerjiye bağlı açığın katma değerli ürünlerle kapatılabileceğinden söz etti."DIŞ SİYASETTE DENGE VE ESNEKLİĞİ ELDEN BIRAKMAMALIYIZ"

Suriye özelinde dış politiyaka ya da değinen TÜSİAD YİK Başkanı, şunları kaydetti:“Hiçbir ülke egemenlik hakkımızı ihlal edemez. Türkiye, angajman kuralı içinde Suriye helikopterini indirmiştir, haklıdır. Ama dış siyasette sert üslubu, esneklikten ırak, çatışmalara açık kapı bırakan bir tavır ortaya koyuyor. Bakın batıya çatarken doğuda da karşılık bulamadık. Kendi elimizle sınırladığımız manevra alanında siyasi bağlar, bölge ile bağlar sıkıntıya girdi. Şu an siyaset, ekonomi ve dış ticarette anlatacak yeni bir hikâyemiz kalmadı. Gel gör ki ekonomi, siyaset umut veren, olumlu hikayeler talep ediyor. Bu nedenle dış siyasette denge ve esnekliği elden bırakmamalıyız. Silah kullanımı dahil her tür müdahalenin dışında kalmalıyız. Bölge ile ilgili ilke ve fikirleri şunun ya da bunun yanında olmadan ortaya koymalıyız. Her kesim ve ülke ile diyalog içinde olmalıyız. “Son olarak çözüm sürecine temas eden Yücaoğlu, burarda bir duraklama olmaması temennisinde bulundu. Demokratikleşme paketinin toplumda olumlu etkiyi artıracağını da sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C