İstanbul 17°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklanan komutanlar, mahkemede Karadayıyı işaret etti
30 Mayıs 2012 Çarşamba 06:56

Tutuklanan komutanlar, mahkemede Karadayı'yı işaret etti

28 Şubat komuta kademesinin savcılık ve mahkeme ifadelerinin ayrıntıları belli oldu

 

Milli Güvenlik Kurulu üyelerinen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal , 28 Şubat 1997'deki MGK toplantısında Batı Çalışma Grubu tipi bir yapının oluşturulmasının müzakere edilmediğini, bunun Genelkurmay Karargahı'nın bir çalışması olduğunu söyledi. 
 
Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi de MGK kararlarına imza attığını, ancak BÇG ve Batı Eylem Planı gibi çalışmalarla ilgisi olmadığını öne sürdü. Bu çalışmaların Genelkurmay içerisinde yapıldığını belirten Çörekçi, "Ben kuvvet komutanı olarak ayrı birimde olduğumdan ve kendi birimimle ilgilendiğimden bu konularla ilgili herhangi bir ilgim ve dahilim söz konusu değildir. Demokrasiye ve halkın seçtiği yönetime saygılıyım. Böyle bir eyleme katılmamam ve müdahale etmem söz konusu olamaz" savunmasını yaptı.
 
Savcılık tarafından tutuklanması istenen ancak sağlık sorunları nedeniyle nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman da ifadesinde BÇG'nin Genelkurmay Karargahı'nın bir ürünü olduğunu belirtti. Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde MGK toplantılarına katıldığını ve kararlarda imzası olduğunu anlatan Koman, "Ancak BÇG adı altında yapıldığı iddia edilen çalışma MGK kararlarından bağımsız ve ilgisiz olarak Genelkurmay Karargahı'nda hazırlanmıştır" ifadelerini kullandı. 
 
Koman'ın avukatı Yazıcıoğlu ise 28 Şubat sürecinde MGK kararlarına katıldığı için dönemin kuvvet komutanlarının suçlandığını iddia ederek, "O tarihte Genelkurmay Başkanı olan İ. Hakkı Karadayı'nın bu soruşturma kapsamında ifadeye çağrılmamasını yadırgıyorum. Gelselerdi Karadayı'ya sorularımız olacaktı" diye konuştu.
 
28 Şubat döneminde Genelkurmay Harekat Başkanı olan emekli Orgeneral Çetin Doğan , 28 Şubat 1997 tarihli MGK kararlarını uyguladıklarını savundu. Genelkurmay Başkanı'nın Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar doğrultusunda bir çalışma başlattığını belirten Doğan, BÇG'nin kuruluşunu şöyle anlattı: 
 
"Neticede biz de bir devlet kurumuyuz ve İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi gereğince Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vazifesi olarak Türk yurdunu Anayasa'nın nitelikleri verilmiş Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır. Bu anlayışla silahlı kuvvetleri de kendisine ne düşebilecek ne yapılabilecek bir araştırmasını istiyor, bunu birinci (İsmail Hakkı Karadayı) ve ikinci başkana (Çevik Bir) söyleyerek bir toplantı yapılıyor. Ben de bu toplantıda bulundum. Denildi ki biz bu doğrultuda bir çalışma grubu kuralım. Kurulan çalışma grubuna BÇG denilmiştir. Bu toplantıdan sonra 4 Nisan 1997 tarihinde genel sekreterlikçe başkanlıklara yazı yazılıyor. Bu yazıda irtica ile mücadele için bir çalışma grubu kurulacaktır, bu çalışma grubu harekat başkanlığında olacaktır. Bu çalışmaya daha sonra BÇG denilmiştir. Bu grubun sorumluluğunu harekat başkanlığına vermiştir. Ben de harekat grubu başkanıydım. Diğer grup başkanlıklarına sizden eleman istenecektir denilmiştir. Bunun üzerine bir çalışma başlattık. 10 Nisan tarihinde bir emir hazırladık ve komuta katına onaya sunduk."
 
28 Şubat sürecinin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç'ın da MGK'da BÇG'nin kurulması konusunda bir müzakere geçmediğini savunduğu öğrenildi. Kılıç, tankların yürütülmesiyle ilgili olarak da, "Sincan'da tankların yürütülmesini olaydan sonra duydum. Talimatı kimin verdiğini bilemiyorum. Fakat, MGK Genel Sekreterliği'ne ilk önce tankların eğitim amaçlı gittiği söylenmişti" savunmasında bulundu.
 
ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
13 / 28 °C
Antalya
15 / 29 °C
Adana
14 / 30 °C
Konya
5 / 20 °C