İstanbul 20°C
27 Nisan 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklanan komutanlar, mahkemede Karadayıyı işaret etti
30 Mayıs 2012 Çarşamba 06:56

Tutuklanan komutanlar, mahkemede Karadayı'yı işaret etti

28 Şubat komuta kademesinin savcılık ve mahkeme ifadelerinin ayrıntıları belli oldu

 

Milli Güvenlik Kurulu üyelerinen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal , 28 Şubat 1997'deki MGK toplantısında Batı Çalışma Grubu tipi bir yapının oluşturulmasının müzakere edilmediğini, bunun Genelkurmay Karargahı'nın bir çalışması olduğunu söyledi. 
 
Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi de MGK kararlarına imza attığını, ancak BÇG ve Batı Eylem Planı gibi çalışmalarla ilgisi olmadığını öne sürdü. Bu çalışmaların Genelkurmay içerisinde yapıldığını belirten Çörekçi, "Ben kuvvet komutanı olarak ayrı birimde olduğumdan ve kendi birimimle ilgilendiğimden bu konularla ilgili herhangi bir ilgim ve dahilim söz konusu değildir. Demokrasiye ve halkın seçtiği yönetime saygılıyım. Böyle bir eyleme katılmamam ve müdahale etmem söz konusu olamaz" savunmasını yaptı.
 
Savcılık tarafından tutuklanması istenen ancak sağlık sorunları nedeniyle nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman da ifadesinde BÇG'nin Genelkurmay Karargahı'nın bir ürünü olduğunu belirtti. Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde MGK toplantılarına katıldığını ve kararlarda imzası olduğunu anlatan Koman, "Ancak BÇG adı altında yapıldığı iddia edilen çalışma MGK kararlarından bağımsız ve ilgisiz olarak Genelkurmay Karargahı'nda hazırlanmıştır" ifadelerini kullandı. 
 
Koman'ın avukatı Yazıcıoğlu ise 28 Şubat sürecinde MGK kararlarına katıldığı için dönemin kuvvet komutanlarının suçlandığını iddia ederek, "O tarihte Genelkurmay Başkanı olan İ. Hakkı Karadayı'nın bu soruşturma kapsamında ifadeye çağrılmamasını yadırgıyorum. Gelselerdi Karadayı'ya sorularımız olacaktı" diye konuştu.
 
28 Şubat döneminde Genelkurmay Harekat Başkanı olan emekli Orgeneral Çetin Doğan , 28 Şubat 1997 tarihli MGK kararlarını uyguladıklarını savundu. Genelkurmay Başkanı'nın Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar doğrultusunda bir çalışma başlattığını belirten Doğan, BÇG'nin kuruluşunu şöyle anlattı: 
 
"Neticede biz de bir devlet kurumuyuz ve İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi gereğince Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vazifesi olarak Türk yurdunu Anayasa'nın nitelikleri verilmiş Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır. Bu anlayışla silahlı kuvvetleri de kendisine ne düşebilecek ne yapılabilecek bir araştırmasını istiyor, bunu birinci (İsmail Hakkı Karadayı) ve ikinci başkana (Çevik Bir) söyleyerek bir toplantı yapılıyor. Ben de bu toplantıda bulundum. Denildi ki biz bu doğrultuda bir çalışma grubu kuralım. Kurulan çalışma grubuna BÇG denilmiştir. Bu toplantıdan sonra 4 Nisan 1997 tarihinde genel sekreterlikçe başkanlıklara yazı yazılıyor. Bu yazıda irtica ile mücadele için bir çalışma grubu kurulacaktır, bu çalışma grubu harekat başkanlığında olacaktır. Bu çalışmaya daha sonra BÇG denilmiştir. Bu grubun sorumluluğunu harekat başkanlığına vermiştir. Ben de harekat grubu başkanıydım. Diğer grup başkanlıklarına sizden eleman istenecektir denilmiştir. Bunun üzerine bir çalışma başlattık. 10 Nisan tarihinde bir emir hazırladık ve komuta katına onaya sunduk."
 
28 Şubat sürecinin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç'ın da MGK'da BÇG'nin kurulması konusunda bir müzakere geçmediğini savunduğu öğrenildi. Kılıç, tankların yürütülmesiyle ilgili olarak da, "Sincan'da tankların yürütülmesini olaydan sonra duydum. Talimatı kimin verdiğini bilemiyorum. Fakat, MGK Genel Sekreterliği'ne ilk önce tankların eğitim amaçlı gittiği söylenmişti" savunmasında bulundu.
 
ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 28 °C
İzmir
16 / 30 °C
Antalya
18 / 33 °C
Adana
19 / 32 °C
Konya
13 / 24 °C