İstanbul 23°C
17 Ekim 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uludere organize bir durum
26 Mayıs 2012 Cumartesi 11:51

'Uludere organize bir durum'

Uludere Komisyonu Başkanı İhsan Şener, raporu 10 gün içinde yazacaklarını belirtti.

 

Uludere Komisyonu Başkanı İhsan Şener, Uludere olayında rutin dışı bir durum olduğunu söyledi. Şener, buna gerekçe olarak üst komutanlıkların yerel güvenlik güçleri ile bilgi paylaşmamasını ve BDP'nin olayın hemen ardından organize bir şekilde cenazeleri terör örgütü propagandasına çevirmesini gösterdi.
 
9.5 saat izlenen grubun kaçakçı olup olmadığının yerel yöneticilere sorulmamasını eleştiren Şener, "Bu olaydan dağa çıkması duran PKK, itibar kaybeden BDP fayda sağlamıştır. 'İhtiyaçmı vardı askerlere' diye soru soranlara da cevap niteliğindedir. BDP olaya müdahil olup cenazeleri bile insanların normal kaldırmalarına engel oldu. Örgüt bayrakları açıldı. Bu annelerin acısını elbette değiştirmez. Ancak orada rutin dışında organize bir durumun olduğu açık" ifadelerini kullandı.
 
10 GÜN İÇİNDE RAPOR YAZILACAK
 
Uludere Komisyonu Başkanı, olayın mutlaka aydınlatılacağını söyledi. Ne kendilerinin ne de Genelkurmay'ın bu işin üstünü örtmeyeceğini belirten Şener, "Genelkurmay’dan gelecek belgeleri bekliyoruz. Ardından 10 gün içinde raporumuzu yazacak ve karanlık noktalara soru işaretleri koyacağız" dedi. Şener, vur emrini kimin verdiğinin de gelecek olan belgelerde yer alacağını dile getirerek, basında çıkan isimlere itibar etmediğini kaydetti.
 
KOMUTANLIK BİLGİ PAYLAŞMAMIŞ 
 
Şener, olayın mahalli güvenlik güçlerinden habersiz gerçekleştirildiğini vurguladı.Ogün valilik, kaymakamlık, tümen ve bölük komutanlığı gibi mahalli idare ve güvenlik güçleri ile üs komutanlıklar arasında hiçbir bilgi paylaşımı olmadığını açıkladı. Şener, karar vericilerin bu grubunne olduğunu sorma ihtiyacı duymamalarına dikkat çekti. Tümen komutanlığına, bölgenin hava trafiğine kapatıldığı bilgisi dışında bir bilginin ulaşmadığını anlatan Şener, "Bu tür durumlarda da sadece bir hava operasyonu yapılacağı bilinir, ancak bu operasyonun kime veya nereye olacağı bilinmez" dedi. Şener, Uludere Kaymakamı'nın "Grupla ilgili bunlar kaçakçı mı, köyden giden var mı, diye bize sorulsaydı, 10 dakika içinde gidenlerin kaçakçı olduğu bilgisini verebilirdik" ifadelerini kullandığını hatırlattı. İlk bombanın atılması ile ikincisi arasında 45 dakika zaman bulunduğunu hatırlatan Şener, "Bu bilgi paylaşımı yapılsa idi, en azından ikinci bomba atılmayabilirdi" dedi.
 
3 TELEFON GÖRÜŞMESİ 
 
Şener, olay günü köylüler ile yetkililer arasında 3 telefon görüşmesi yapıldığını söyledi. Bu görüşmelerden ikisinin bombalamalardan sonra yapıldığına işaret eden Şener, "Köylülerden gelen bir telefon var ama bu da ikinci bombalamadan 67 saniye önce yapılmış. Dolayısıyla yapılabilecek bir şey kalmamış" şeklinde konuştu.
 
1 GÜN ÖNCE KÖYE İKİ KİŞİ GELDİ 
 
Genelkurmay’dan gönderilen bilgilerde, olaydan1günönce terörist olduğu tahmin edilen iki kişininOrtasu Köyü’ne geldiğinin yer aldığını aktaran Şener, "Ayrıca sınırdan birtakım girişler olacağı istihbarat bilgisi de yer alıyor. Oradaki yerel birliklerin helikopterleri de kullanarak yapacakları, Yıldız isimli operasyon bu girişlere karşı planlanmış. Vali de tümen komutanı da bunu bize anlattı. Burada hava sahası kapatılınca Yıldız operasyonu yapılamamış" dedi.
 
ŞENER'E GÖRE CEVAP BEKLEYEN 2 SORU
 
Bu insanlar terörist olsa sınıra gelip de neden 40 dakika boyunca beklesin. Ya saldırıya geçer ya da teçhizatı ile birlikte sığınacağı yere giderler. Neden açık hedef olarak dursunlar.
 
1. bombardımandan sonra açıkça görülüyor ki, katırların üzerindeki madde yanıyor, patlamıyor. Bunun akaryakıt olduğu belli. Buradan bir sonuç çıkarılarak 2. ve 3. hava saldırıları yapılmayabilirdi.
 
GENELKURMAY'IN HABERİ YOKTU
 
Şener, Genelkurmay Başkanlığı'nın da operasyondan yapılmadan önce haberdar olmadığı kanaatinde olduğunu belirtti. Genelkurmay'ın olayın hemen sonrasında soruşturma açmasının olayın dışında olduğu anlamını taşıyacağını ifade eden Şener, "Olaydan haberi olan biri böyle davranamaz" dedi.
 
27 YILLIK MUTABAKATA BOMBA ATILDI
 
Şener, hayatlarını kaybedenlerin yakınları ile görüşmelerinden notlar da aktardı. Encü ailesi reisinin "27 yıllık mutabakata bomba atılmıştır" sözüne dikkat çeken Şener, "Bu adam emekli korucu ve bacağı yok" dedi. Şener, bu tür olaylarda 'kimin işine yaradığı' sorusunun cevabının aranmasını istedi.
 
(Bugün)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 20 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
13 / 31 °C
Konya
5 / 17 °C